MADRID - Španjolska industrijska proizvodnja zabilježila je u ožujku najblaži pad u posljednjih 19 mjeseci, pokazali su u četvrtak podaci državnog zavoda za statistiku. Sezonski prilagođeni podaci statističkog zavoda pokazuju da je industrijska proizvodnja u ožujku smanjena, devetnaesti mjesec zaredom, za blagih 0,6 posto u odnosu na isto razdoblje lani. U prethodnom mjesecu proizvodnja se smanjila za revidiranih 6,9 posto. Pad je zakočila pojačana proizvodnja kapitalnih dobara, uključujući strojeve i uredsku opremu, i energije. "Brojka nas je jako iznenadila, u suprotnosti je s ostalim pokazateljima... Morat ćemo vidjeti do koje je mjere održiva", kazao je strateg Madridske burze Jose Luis Martinez. Prema istraživanju londonskog instituta Markit, u travnju su se aktivnosti u španjolskom industrijskom sektoru smanjile 24. mjesec zaredom, iako neznatno sporijim tempom nego u ožujku.
ATENA - Grčka stopa nezaposlenosti porasla je u veljači na 27 posto, s naniže revidiranih 26,7 posto koliko je iznosila u prethodnom mjesecu, objavio je u četvrtak državni statistički servis ELSTAT. Riječ je o najvišoj stopi nezaposlenosti otkada su se ti podaci počeli objavljivati u 2006. godini. Bez posla je u veljači bilo 1,32 milijuna Grka, što znači da se njihov broj povećao za 11.663 u odnosu na prethodni mjesec. Grčka je nezaposlenost više nego dvostruko viša od prosjeka u eurozoni, koji iznosi 12,1 posto. Podaci odražavaju utjecaj duboke recesije popraćene mjerama štednje.
PEKING - Kineska inflacija ubrzala je u travnju na 2,4 posto, s 2,1 posto u ožujku, pokazali su službeni podaci objavljeni u četvrtak. Na mjesečnoj razini indeks potrošačkih cijena (CPI), glavno mjerilo inflacije, porastao je u prošlom mjesecu za 0,2 posto u odnosu na mjesec ranije kada su se smanjile za 0,9 posto, priopćio je Državni zavod za statistiku (NBS). Vlasti su kazale da su za rast odgovorne više cijene povrća. "Prilično velik rast cijena povrća bio je glavni pokretač rasta indeksa potrošačkih cijena", rekao je Yu Qiumei, viši analitičar u NBS-u u priopćenju, dodavši da su uzrok tome neuobičajeno niske temperature i slabe padaline u cijeloj zemlji. U prva četiri mjeseca ove godine indeks potrošačkih cijena porastao je za 2,4 posto u odnosu na godinu ranije, istim tempom kao i u prvom tromjesečju, objavio je NBS. Kina je odredila ciljanu inflaciju za ovu godinu na 3,5 posto, što je više od stvarne stope inflacije za 2012. koja je iznosila 2,6 posto.
LONDON - Britanski premijer David Cameron izjavio je u četvrtak nakon napada kritičara u redovima svoje vlastite Konzervativne stranke da bi bilo pogrešno za Britaniju da napusti Europsku uniju. Neki pesimisti "kažu da nema izgleda za reformiranje Europske unije i da se mora izaći. Ja mislim da su oni u krivu... Mislim da je moguće promijeniti i reformirati tu organizaciju", kazao je Cameron na konferenciji o ulaganjima koju je organizirala britanska vlada. Europski skeptici ovoga su tjedna ponovno vršili pritisak na Camerona. Bivši konzervativni ministar financija Nigel Lawson je izjavio da je premijerov plan da ponovno pregovara o britanskim obvezama prema Uniji prije planiranog referenduma o članstvu 2017. osuđen na neuspjeh i da Britanija treba izaći iz EU-a.
LJUBLJANA - Ne uvjeri li uskoro Europsku komisiju da raspolaže mjerama kojima će stabilizirati svoje javne financije i provesti strukturne reforme, Sloveniji prijete sankcije Europske komisije, piše u srijedu ljubljansko "Delo". Stabilizacijski i reformski plan za ovu i iduću godinu, koji će vlada Alenke Bratušek u petak poslati Europskoj komisiji, predstavit će u ponedjeljak slovenski ministar financija Uroš Čufer na zasjedanju ministara financija eurozone. "Slovenija se našla pod lupom Bruxellesa jer je, uz Španjolsku, članica Europske monetarne unije s najvećom makroekonomskom neravnotežom, čiji su uzroci u rizicima bankarskog sektora i prezaduženih poduzeća te rastuće povezanosti između slabih banaka i državnih financija", navodi vodeći slovenski dnevnik. Prema jučerašnjoj izjavi anonimnog vladinog slovenskog dužnosnika za Reuters, slovenski proračunski deficit ove će se godine udvostručiti na 7,8 posto BDP-a, unatoč uvođenju kriznog poreza na dohotke i nekih drugih mjera iz vladina stabilizacijskog i reformskog programa.
MILANO - Loši zajmovi u talijanskim bankama u ožujku su uvećani 21,7 posto, čime je dodatno ubrzao njihov rast u uvjetima teške recesije koja pogađa treće najveće gospodarstvo eurozone, pokazali su u četvrtak podaci središnje banke Italije. Usporedbe radi, u veljači su loši zajmovi bili porasli za 18,6 posto, pokazuju podaci središnje banke. Zajmovi prema nefinancijskim tvrtkama u ožujku su pak smanjeni za 2,8 posto, dok je u prethodnom mjesecu njihov pad iznosio 2,7 posto. Istodobno su depoziti privatnog sektora uvećani za sedam posto na godišnjoj razini, čime je njihov rast usporio u usporedbi s veljačom kada su zabilježili rast po stopi od 7,8 posto. Talijansko gospodarstvo nalazi se u dubokoj recesiji koja se očituje u jačanju trenda rasta loših kredita u talijanskim zajmodavcima.
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice spustile su se u četvrtak s najviših višegodišnjih razina nakon što su investitori odlučili unovčiti snažan rast cijena dionica u defanzivnim farmaceutskim i komunalnim sektorima. Londonski FTSE oslabio je 0,05 posto na 6.580 bodova, frankfurtski DAX 0,07 posto na 8.244 boda, dok je pariški CAC bio u minusu 0,81 posto i iznosio 3.924 boda. Talijanska banka Banca Popolare di Milano bila je među najvećim gubitnicima, izgubivši na vrijednosti 8,3 posto zbog zabrinutosti da bi plan transformiranja te kooperativne banke u dioničko društvo mogao biti odgođen ili čak odbačen. Volumen trgovanja bio je slab jer su tržišta u Švicarskoj, Austriji i nordijskim zemljama zatvorena zbog vjerskog blagdana. Trgovina je znatno ograničena i na njemačkom tržištu jer je većina trgovaca uzela slobodan dan. Defanzivne dionice su oslabile nakon što su ulagači odlučili unovčiti nedavne dobitke. Cijene dionica E.ON-a pale su za 0,8 posto, AB InBev-a za 0,9 posto, te Mercka za 0,4 posto. Ulagači su se ponovno fokusirali na ciklički sektor, posebice rudarske kompanije i proizvođače čelika, poguravši uvis indeks sektora osnovnih resursa za 0,8 posto.
NEW YORK - U srijedu su na Wall Streetu S&P 500 i Dow Jones indeks dosegnuli nove najviše razine u povijesti, što se zahvaljuje solidnim kvartalnim poslovnim rezultatima kompanija i nadi ulagača u jačanje gospodarske aktivnosti. Dow Jones ojačao je 0,32 posto, na 15.105 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,41 posto, na 1.632 boda, a Nasdaq indeks 0,49 posto, na 3.413 bodova. Rekordni doseg S&P 500 indeksa peti dan zaredom zahvaljuju se nadi ulagača u ubrzanje rasta američkog gospodarstva, pa su najveće dobitnice jučer bile dionice u cikličnim sektorima, kao što su financijski, rudarski i tehnološki. Podršku tržištu pružaju i solidni poslovni rezultati kompanija za prvo tromjesečje. Dosad je izvješća objavilo više od 440 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, pri čemu ih je većina nadmašila očekivanja po pitanju zarada, ali je podbacila po prihodima.
TOKIO - Na većini azijskih burzi cijene su dionica jutros porasle, zahvaljujući novim rekordnima na Wall Streetu i nadi ulagača u jačanje aktivnosti u najvećim svjetskim gospodarstvima. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati stagnirao na jučerašnjim razinama, dok su cijene dionica u Australiji, Singapuru i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 1,2 posto. Burzovni indeksi u Hong Kongu i Šangaju oslabili su između 0,1 i 0,6 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,3 posto, dosegnuvši najvišu razinu od srpnja 2011. godine. Pozitivno su na azijska tržišta utjecali jučerašnji novi rekordni dosezi S&P 500 i Dow Jones indeksa na Wall Streetu, a ulagače prema dionicama usmjeruje i pad prinosa na obveznice, zbog labave monetarne politike središnjih banaka, kao i nesigurnost na tržištima sirovina, s obzirom na nejasne izglede u najvećim svjetskim gospodarstvima.