FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 17,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 23. veljače 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 17,30 sati.

ŽENEVA - Obujam međunarodne trgovine prvi je put u prosincu prošle godine premašio razine zabilježene prije krize, a u cijeloj 2010. međunarodna je trgovinska razmjena porasla za rekordnih 15,1 posto, objavio je nizozemski institut CPB. Ti podaci novi su dokaz oporavka svjetskog gospodarstva, pri čemu je rast trgovine u cijeloj prošloj godini više nego nadoknadio 13-postotni pad u 2009. za trajanja financijske krize, objavio je institut u mjesečnom izvješću o svjetskoj trgovini. Podaci za 2010. odnosno 2009. pokazuju najveći rast, odnosno pad otkad je institut počeo prikupljati podatke 1991., naglasio je za Reuters ekonomist CPB-a Jos Ebregt. U institutu pritom napominju da je rast bio neravnomjerno raspoređen, s najvećim zabilježenim rastom trgovine u gospodarstvima u nastajanju u Aziji i Latinskoj Americi. U Sjedinjenim Državama rast uvoza i izvoza bio je blizu svjetskog prosjeka, dok je u eurozoni znatno zaostajao. Indeks obujma robne razmjene, postavljen za 2000. godinu na 100 bodova, dosegnuo je u prošlogodišnjem prosincu 164,5 bodova. Usporedbe radi, u travnju 2008. iznosio je 163,8 bodova, da bi u svibnju 2009. pao na 130,3 boda. Glavni motor prošlogodišnjeg skoka trgovinske razmjene bio je snažan rast u četvrtom tromjesečju, kada je obujam trgovine porastao za 2,6 posto u odnosu na razinu u trećem tromjesečju.

LONDON - Cijene sirove nafte premašile su u srijedu na terminskom tržištu u Londonu 110 dolara za barel, zbog nemira u Libiji koji su potpirili strahove u vezi širenja napetosti na ostale zemlje-proizvođače nafte i potencijalno smanjenje isporuka. Cijene barela sirove nafte za isporuku u travnju dosegnule su tako 110,22 dolara, poskočivši za 4,46 dolara u odnosu na dan ranije. Nakratko su dotaknule i najvišu dnevnu vrijednost od 110,26 dolara, koja je posljednji put zabilježena u prvoj polovini rujna 2008. Prema izračunu Reutersa, proizvodnja u Libiji smanjena je za 300 do 400 tisuća barela. To je ujedno prvo smanjenje izravno povezano s valom prosvjeda u sjevernoj Afici i Bliskom istoku. "Ako ostanemo bez libijske proizvodnje, tada će trebati nadoknaditi približno 1,6 milijuna barela dnevno visokokvalitetne sirove nafte, što bi prouzročilo posljedice po logistiku i imalo određenu cijenu", kazao je analitičar Credit Agricole CIB-a Christophe Barret.

TOKIO - Rast cijena nafte zbog političkih previranja na Bliskom istoku postavlja "jako velike izazove" pred zrakoplovne kompanije, izjavio je u srijedu predsjednik Međunarodne udruge avioprijevoznika (IATA-e) Giovanni Bisignani. Nafta predstavlja veliki problem, ona može u potpunosti promijeniti cijelu sliku avioprijevozničkog sektora, rekao je šef IATA-e. Udruženje okuplja 230 zrakoplovnih tvrtki, na koje zajedno otpada 93 posto redovnog međunarodnog zračnog prometa. Bisignani je naglasio da bi visoke cijene energenata mogle promijeniti prognozu sa "profitabilne godine u vrlo složenu godinu". IATA je nedavno prognozirala da će putnički promet u 2011. porasti drugu godinu zaredom, nakon naglog pada uzrokovanog gospodarskom krizom u 2008. Ukupna neto dobit zrakoplovnih tvrtki trebala bi se pak smanjiti za 40 posto na 9,1 milijardu dolara. Ta prognoza temeljila se na cijeni nafte od 84 dolara po barelu na londonskom tržištu.

BRUXELLES - Mala i srednja poduzeća predstavljaju motor za europsko gospodarstvo i stoga im je treba osigurati što povoljnije uvjete za poslovanje, izjavio je u srijedu u Bruxellesu povjerenik za industriju poduzetništvo Antonio Tajani. "Mala i srednja poduzeća predstavljaju više od 99 posto poduzeća i zapošljavaju više od 90 milijuna radnika u Europi. Ona su motor našeg gospodarstva i moraju ostati jaka, konkuretna i inovativna", rekao je Tajani predstavljajući revidirani okvir za mala i srednja poduzeća. Od 2008. kada je donesen zakonski okvir o malim poduzećima, Komisija i zemlje članice poduzele su niz koraka usmjerenih na poboljšanje poslovanja malim i srednjim poduzećima, od lakšeg pristupa financijskim sredstvima do donošenja direktive kojom se rok za plaćanje ograničio na najviše 30 dana, što je od vitalne važnosti za male poduzetnike. U mnogim zemljama je skraćeno vrijeme potrebno za registraciju tvrtki, kao i troškovi pokretanja posla. Godine 2007. trebalo je 12 dana za registraciju društva s ograničenom odgovornošću te 485 eura troškova, dok je 2010. to skraćeno na sedam dana, a troškovi smanjeni na 399 eura. Komisija sada predlaže nove mjere, pa se tako predlaže i razvoj tzv. "jedinstvenog šaltera" u zemljama članicama kako bi se još više pojednostavio postupak osnivanja tvrtke.

STOCKHOLM - Agencija Moody's upozorila je u srijedu da bi mogla sniziti kreditni rejting Islandu u slučaju negativnog ishoda referenduma o novom planu povrata štednje britanskih i nizozemskih štediša u banci koja je kolabrirala tijekom financijske krize. Islandski je predsjednik u nedjelju nametnuo raspisivanje referenduma o tom pitanju, uloživši veto na novi zakon o povratu oko pet milijardi dolara štedišama u Britaniji i Nizozemskoj, koji su izgubili novac na računima u Icesaveu prilikom propasti krovne banke Landsbanki. "Ukoliko dogovor bude odbijen, vjerojatno ćemo Islandu sniziti rejting na Ba1 ili još niže, s obzirom na negativne reperkusije tog ishoda po gospodarsku i financijsku normalizaciju zemlje", tumače u Moody'su. Ukoliko pak Islanđani podupru plan koji je stupio na mjesto onog odbačenog na referendumu u ožujku 2010., u Moody'su najavljuju vjerojatno podizanje prognoze za islandski rejting na 'stabilan', iz sadašnje prognoze 'negativan'. Ovotjedna anketa, provedena na uzroku od 771 građana Islanda, pokazala je da bi 57,7 posto njih poduprlo novi plan povrata štednje.

BRUXELLES - Svaka šesta osoba u Europskoj uniji živjela je 2009. godine u premalom stambenom prostoru, dok je u nekim novim članicama u takvim prostorima živjelo više od polovice stanovništva, objavio je u srijedu europski statistički ured Eurostat. Neodgovarajućim, premalim stambenim prostorom smatra se stan ili kuća koji nemaju barem jednu sobu za supružnike, po jednu sobu za osobe starije od 18 godina ili jednu sobu za dvoje djece istog spola u dobi od 12 do 17 godina. Na razini cijele Europske unije, 42 posto ljudi živi u stanovima, 34 posto u samostojećim kućama, a 23 posto u kućama u nizu. U obiteljskim, samostojećim kućama najviše žive Slovenci (69 posto), zatim Mađari i Rumunji (61 posto), Danci (58 posto) i Šveđani (51 posto). U kućama u nizu najviše žive Britanci i Nizozemci, po 61 posto, te Irci (58 posto).

LONDON - Euro i funta u srijedu su ojačali na europskim tržištima valuta poduprti uvjerenjem da će kamatne stope u eurozoni i Velikoj Britaniji rasti prije nego one u SAD-u. Euro je prema dolaru ojačao 0,6 posto na 1,3736 dolara. Dolar je pak bio na blagom dobitku prema jenu, ojačavši 0,1 posto na 82,81 jena. Trgovci ističu da je pozornost valutnih tržišta usmjerena u prvome redu na mogućnost ubrzavanja inflacije i podizanja kamatnih stopa, dok su zabrinutosti zbog političkih napetosti u sjevernoj Africi i na Bliskom istoku potisnute u drugi plan. Analitičari pritom ipak ukazuju na zamjetan zamor upozoravajući da bi se ulagači uskoro mogli ponovno okrenuti dolaru u slučaju širenja nemira ili nastavljenog rasta cijena nafte. "Pitanje kamatnih stopa ključni je pokretač eura i funte budući da tržišni igrači nastoje uračunati u cijene mogućnost da one budu podignute prije no što se očekivalo", tumači valutni strateg Unicredita u Milanu Stephan Maier.

(Hina) xggoj yds

An unhandled error has occurred. Reload 🗙