Izjave čelnika MMF-a dio su intervjua koji će kasnije ovoga mjeseca biti objavljen u MMF-ovu izvješću. One odražavaju sve veći broj upozorenja Washingtonu glede njegove laissez-faire politike prema naglom padu tečaja dolara i visokim strukturalnim manjkovima.
Najnoviji niz upozorenja stigao je i od europskih financijskih dužnosnika koji se pripremaju za sastanak G20 u Berlinu ovoga vikenda.
Rato je kazao da vlade mogu birati između promjene svojih politika ili puštanja "tržišnim silama da za njih riješe problem, što bi moglo biti puno skuplje i riskantnije". "SAD mora ubrzati smanjenje svojeg proračunskog deficita, a Europa mora ubrzati potencijal svoga rasta i svoj stvaran rast".
Po njegovima riječima, priče oko toga da bi dolar mogao oslabiti za 20 do 40 posto imaju nekih osnova. "Ljudi ne špekuliraju u prazno. Teško je predviđati valutna kretanja, posebice oko toga kada će se valutni tečajevi pokrenuti i koliko oštro".
Dok dužnosnici u Berlinu kažu da najvjerojatnije sa sastanka ovoga vikenda neće biti priopćenja o padu tečaja dolara i situaciji na valutnim tržištima, analitičari očekuju da će naglo slabljenje dolara dominirati razgovorima u njemačkoj prijestolnici, posebice na odvojenom sastanku ministara i središnjih bankara iz sedam vodećih gospodarstava svijeta skupine G7.