Barel nafte na američkom tržištu oslabio je 27 centi, na 54,27 dolara. Na londonskom tržištu barel nafte marke Brent pojeftinio je 38 centi, na 50,40 dolara.
Norveška vlada intervenirala je u sporu sindikata naftnih radnika i brodarskih tvrtki koje su zaprijetile potpunom blokadom proizvodnje nafte. Intervencija Osla utjecala je na ponovno smanjenje cijena, koje su u ponedjeljak bile dosegnule novi rekord od 55,67 dolara po barelu.
"Krećemo u zimu s relativno niskom razinom destilata u SAD-u, a OPEC je maksimalno opterećen", kazao je Tony Nunan iz Mitsubishi Corp. u Tokiju. "Mislim da će barel prije dosegnuti cijenu od 60 nego od 45 dolara", prognozira on.
Čelnik British Petroleum-a John Browne, koji je u utorak objavio porast dobiti kompanije u trećem tromjesečju za 43 posto na 3,94 milijarde dolara, kazao je da će cijene nafte u doglednoj budućnosti ostati visoke.
"Smatra se da u srednjem razdoblju cijene nafte imaju približnu podršku od oko 30 dolara po barelu, uz mogućnost njezina premašivanja", ističe Browne. "U tom roku cijene nafte ovisit će ponajprije o opsegu opskrbe, porastu potražnje, politici OPEC-a i percepciji ugroženosti političke stabilnosti u nekima od članica te organizacije", dodao je čelnik BP-a.