Cijena barela nafte na američkom tržištu spustila se za 60 centi, na 49,52 dolara, što je oko jedan dolar ispod rekordne razine zabilježene prošli tjedan. Nafta marke Brent na londonskom tržištu pojeftinila je 57 centi, na 46,05 dolara.
Do spuštanja cijena nafte došlo je budući naftne kompanije razmatraju vratiti radnike koje su povukle iz naftom bogate delte Nigera nakon što je dogovor o primirju u petak potpisala pobunjenička milicija. Unatoč zabrinutostima da se dogovor možda neće ispoštovati, vojska se čini pridržava sporazuma i ne napada pobunjeničke snage.
Prijetnje isporukama sirove nafte iz Nigerije, čija dnevna proizvodnja doseže oko 2,3 milijuna barela, dogodile su se u vrijeme kada svjetski proizvođači proizvode gotovo punim kapacitetima, ostavljajući malo prostora za eventualne poremećaje u opskrbi.
"Situacija u Nigeriji je, čini se, riješena, no ostat će žarišna točka. A kako idemo prema zimi s niskim zalihama i malim viškovima proizvodnih kapaciteta, postoji potencijal za ozbiljnije probleme u opskrbi", kazao je Tony Nunan iz Mitsubishi Corp. u Tokiju.
Vodeći svjetski gospodarski čelnici iz skupine sedam najrazvijenijih zemalja svijeta (G7) u petak su na svojem sastanku pozvali proizvođače nafte da povećaju proizvodnju kako bi spustili cijene nafte, koje prijete kočenju globalnog gospodarskog rasta.
"Cijene nafte su visoke i ostaju rizik", kaže se u izjavi objavljenoj nakon sastanka ministara financija i središnjih bankara zemalja G7. "Stoga prvo pozivamo proizvođače nafte da omoguće odgovarajuće isporuke kako bi se osigurale umjerenije cijene. Drugo, važno je da zemlje potrošači povećaju energetsku učinkovitost", zaključuju u svojoj izjavi.