"Spriječili su nas neviđenom ucjenom jačega, davši na znanje da Europska zajednica u koju kanimo ući, ima dvostruka mjerila na temelju tih, međudržavnih normi", rekao je Božanić. Naglasio je da je Europska unija, primjerice, prihvatila ribolovni pojas za Maltu, te postavio pitanje na koga će se od 3. listopada ove godine, kada odluka o proglašenju zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa stupa na snagu, ona primjenjivati. "Zar smo odluku donijeli za ribare BiH, Srbije i Crne Gore", pitao je Božanić.
Božanić drži da ćemo bez čvrstog stava Vlade u predstojećim pregovorima, da zaštiti naše interese na Jadranu i točnoga roka završetka tih pregovora, i dalje svjedočiti beskrupuloznom uništavanju naših resursa, a račun za ulazak u Europsku uniju platiti upravo hrvatski ribari.
Na Devetom susretu ribara Hrvatske obrtničke komore će oko 150 ribara iz svih primorskih županija i predstavnici mjerodavnih ministarstava i znanstvenih ustanova razmatrati aktualna pitanja hrvatskog ribarstva. Na skupu će posebna pozornost biti usmjerena na teme o razvoju ribarstva, o primjeni odluke o proglašenju zaštićenog ekološko-riobolovnog pojasa Hrvatske na Jadranu, obnovi i modernizaciji ribarske flote do ulaska u EU, te prilagođavanju postojeće regulative u ribarstvu. Predviđene su i rasprave o stanju i mogućnostima hrvatske marikulture, te mogućnostima dobivanja zajmova za obnovu i modernizaciju ribarske flote.
U prvom bloku tematskih izlaganja u petak će govoriti predstavnici ministarstava, državne uprave i ustanova o aktualnostima i razvoju ribarstva, primjeni odluke o proglašenju zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa, te obnovi ribarske flote.
Zaključci Ceha za ribarstvo Hrvatske obrtničke komore sa susreta ribara bit će objavljeni u subotu.