Smatra da će se najteži pregovori voditi oko pet poglavlja: zaštite okoliša, poljoprivrede, slobodnog kretanja kapitala, slobodnog kretanja osoba te unutarnjih i pravosudnih pitanja.
"Kod poljoprivrede postoji pitanje kvota i direktnih plaćanja iz fondova EU, a Hrvatska bi se trebala izboriti da nakon ulaska u EU dobiva direktna plaćanja iz EU u visini od oko 40 posto onoga što dobivaju stare članice, e ne 25 posto koliko su dobile zemlje koje su nedavno ušle u EU", kaže Mimica.
"Po pitanju nekretnina i njihove prodaje strancima u pregovore bi trebalo ići s polazištem da su neka područja poput obale i poljoprivrednog zemljišta od posebnog interesa za Hrvatsku te tražiti izuzeća za njih. Moguće je čak tražiti trajno izuzeće u nekim segmentima, što znači da stranci ne bi mogli kupovati naše nekretnine", kaže bivši ministar za europske integracije.
Priznaje da ni prethodna Vlada u kojoj je bio nije uspjela izraditi analizu učinaka članstva u EU na hrvatsko gospodarstvo.
"Troškovi pristupanja mogu se procijeniti samo okvirno i iznose oko 5,8 posto BDP-a, dok je srednjoročna dobit samo nešto manja od toga. Teško je procijeniti koliki je postotak tvrtki koji bi propao, a koji bi uspio na tržištu EU", kazao je u intervjuu Dnevniku Neven Mimica.