Spomen-kuću toga znamenitog istarskog pisca i znanstvenika, koja je 1968. proglašena zaštićenim spomenikom kulture, obnovili su županijske vlasti, domaća općina Marčana i Etnografski muzej u Pazinu, a u uređenje i postavljanje izložbe uloženo je 260 tisuća kuna. Od toga je na građevne radove na krovištu, pročelju i unutrašnjosti utrošeno 150, a za uređenje nove memorijalne zbirke 110 tisuća kuna.
Istarski župan Ivan Jakovčić najavio je na otvorenju spomen-muzeja da će biti oživljen i međunarodni znanstveni skup pod nazivom "Susreti na dragom kamenu" koji će, kako je rekao, prerasti u znanstveno-gospodarski forum. Po njegovim riječima Poglavarstvo Istarske županije odlučilo je afirmirati nekoliko vrlo važnih istarskih simbola te se, nakon izbora županijskog grba, zastave i himne, želi odužiti velikanima koji su "zadužili sve naraštaje Istrana".
"Upravo zato otvaramo muzej Miji Mirkoviću u Raklju, a pri kraju je i obnova rodne kuće biskupa Jurja Dobrile u Ježenju", naglasio je Jakovčić, ocijenivši da je Mijo Mirković - Mate Balota najsvestranija istarska ličnost. Kazao je kako je on Istru promovirao u svijetu, ostavivši za sobom "veliku riznicu znanja za promišljanje budućnosti Istre".
Mijo Mirković - Mate Balota (1898.-1963.), hrvatski pjesnik, prozaist i znanstvenik, objavio je osim znanstvenih radova iz ekonomije i ekonomske povijesti i zbirku pjesama "Dragi kamen" koja je postala kultnom knjigom istarskih Hrvata.