Londonski FTSE porastao je 0,54 posto na 6.761 bod a na istom je postotnom dobitku bio i pariški CAC, koji je iznosio 4.272 boda. Frankfurtski DAX bio je pak u plusu skromnijih 0,18 posto i dosegnuo je 8.997 bodova.
Cijene dionica britanskog naftnog giganta BP-a porasle su 4,9 posto nakon što je izvijestio o neočekivano dobrim poslovnim rezultatima, najavio povećanje dividende i obećao prodati dodatnu imovinu i isplatiti ostvareni prihod dioničarima.
Zahvaljujući tom je izvješću cijeli sektor u prosjeku dobio na vrijednosti 1,5 posto.
"Jutrošnji potezi BP-a podigli su letvicu za ostale kompanije u tom sektoru. Investitori žele da se novac vraća dioničarima, idealno u obliku dividende ali i putem otkupa dionica", tumači Neill Morton, analitičar u tvrtki Investec.
"U energetskom sektoru još nije riješen problem slabih poslovnih rezultata, no u određenoj mjeri oporavak ovisi o potezima uprave", dodao je.
Naftne dionice ojačale su u ovoj godini samo 1,8 posto, zaostajući za 14-postotnim rastom šireg tržišta, a razlog je zabrinutost zbog pada cijena nafte i rastućih troškova.
Od energetskih tvrtki koje su dosad izvijestile o poslovnim rezultatima, 75 posto njih nije ispunilo očekivanja, u usporedbi sa 47 posto na cjelokupnom tržištu, pokazali su podaci StarMinea.
Talijanska naftna kompanija Saipem potvrdila je pak prognozu godišnjih poslovnih rezultata pa je cijena njezine dionice porasla je 0,3 posto budući da su tržišta očekivala upozorenje o dobiti.
Na dobitku je bila i finska Nokia, nakon manjeg od očekivanja pada operativne marže u odjelu telekomunikacijske opreme.
Trgovci ističu da će mnogi investitori izbjegavati značajne nove pozicije prije završetka redovnog mjesečnog sastanka američke središnje banke koji počinje danas. Očekuje se da Fed neće ovaj tjedan promijeniti monetarnu politiku jer čeka dodatne pokazatelja o tome koliko je proračunska kriza u Washingtonu naštetila američkom gospodarstvu.
Indeks Tokijske burze Nikkei zaključio je trgovinu u minusu 0,49 posto, na 14.325 bodova.