Londonski FTSE porastao je 0,1 posto na 6.494 boda, frankfurtski DAX oslabio 0,25 posto na 8.704 boda a na istom je postotnom gubitku bio i pariški CAC, kliznuvši na 4.210 bodova.
Zabrinutost zbog utjecaja fiskalne blokade u Sjedinjenim Državama i strah od usporavanja rasta u Kini najviše su naštetili cikličkim dionicama. Tako su na vrijednosti izgubili financijski, rudarski, automobilski i tehnološki sektor. Automobilski sektor oslabio je u prosjeku 0,5 posto, a banke 0,4 posto.
Podaci pokazuju da je pad kineskog izvoza u rujnu pokvario raspoloženje ulagača.
Ta zabrinutost očitovala se u povlačenju u defanzivne dionice, pa je tako komunalni sektor ojačao 0,6 posto a telekomunikacije jedan posto.
Indeks europskog tehnološkog sektora oslabio je u prosjeku 1,1 posto, predvođen padom cijena dionica francuskog proizvođača softvera Dassault za sedam posto uslijed pada narudžbi, posebice u Aziji.
"I dalje je prisutan rizik pada cijena ako do četvrtka ne bude postignut dogovor o granici zaduživanja", kazao je Gerard Lane iz tvrtke Shore Captial. "Ako ste zabrinuti kao i ja, onda želite defanzivne dionice", rekao je.
"Ovo je težak početak novog tjedna, bez stvarnog napretka u rješavanju pitanja koja se odnose na američki proračun i granicu zaduživanja, te razočaravajuće kineske podatke o izvozu", rekao je Christian Stocker , strateg u UniCreditu.
"Investitori bi se trebali usredotočiti na sezonu objave poslovnih rezultata. Očekujem pozitivniji ton od europskih kompanija budući da se gospodarsko okruženje u regiji stabiliziralo u posljednjih nekoliko mjeseci".
ovog će tjedna poslovne rezultate objaviti velike američke tvrtke, uključujući Citigroup, Intel, Johnson & Johnson i Goldman Sachs. Rezultati europskih kompanija za treće tromjesečje očekuju se u posljednjem tjednu listopada.
Indeks Tokijske burze Nikkei porastao je 1,48 posto na 14.404 boda.