Londonski FTSE porastao je 0,51 posto na 6.706 bodova, frankfurtski DAX za 0,59 posto na 8.982 boda, dok je pariški CAC bio u plusu 0,26 posto i iznosio 4.274 boda.
Rudarske dionice porasle su u prosjeku 0,6 posto nakon što je preliminarni indeks menadžera nabave (PMI) za Kinu koji izrađuju kompanija za prikupljanje i obradu podataka Markit i banka HSBC Kinu dosegnuo najvišu razinu u sedam mjeseci.
Analitičari Societe Generalea bili su ipak oprezni u ocjeni podataka iz Kine, ustvrdivši da će političari, nakon što se rast stabilizira, ponovno preusmjeriti pažnju na upravljanje rizicima. "Vodstvo i dalje želi smanjiti razinu zaduženosti u gospodarstvu, što je glavni argument za našu ocjenu da je razdoblje usporavanja aktivnosti još ni izdaleka nije završeno", navode u bilješci.
Dionice automobilskih kompanija porasle su u prosjeku za 1,2 posto. Daimler je dobio na vrijednosti 2,3 posto nakon što su njegovi rezultati za tri mjeseca do rujna premašili prognoze, te nakon što je objavio da će dobit za cijelu godinu ispuniti očekivanja tržišta.
Nordijske banke DNB i SEB, švicarska industrijska grupa ABB i najveća svjetska tvrtka za oglašavanje WPP također su dobili na vrijednosti nakon objave tromjesečnih rezultata.
Početak sezone poslovnih izvješća bio je snažan da bi u međuvremenu učestala i razočaranja. Tako je udio kkompanija koje su nadmašile ili ispunile očekivanja analitičara pao sa 63 posto koliko je iznosio početkom tjedna na današnjih 53 posto.
Tako je danas dionica švedske telekomunikacije kompanije Ericsson nakon objave razočaravajućih poslovnih rezultata oslabila 6,5 posto a nizozemske kompanije Gemalto za 3,2 posto.
"Trend poslovnih rezultata počinje zabrinjavati", konstatirao je Tim Whitehead iz Redmayne–Bentleya.
Indeks Tokijske burze Nikkei zaključio je trgovanje u plusu 0,42 posto, na 14.486 bodova.