FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 29. ožujka 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

WASHINGTON - Američko gospodarstvo poraslo je u četvrtom tromjesečju snažnije nego što se prvotno procjenjivalo, za 0,4 posto, objavilo je ministarstvo trgovine u zaključnoj procjeni. Prethodno je procijenjeno da je gospodarstvo u osnovi stagniralo, zabilježivši rast od samo 0,1 posto na godišnjoj razini. Novi podaci pokazali su da su izvoz i poslovna ulaganja u strukturu i opremu bila viši nego što se očekivalo dok su revidirani podaci istodobno signalizirali da osobna potrošnja nije bila tako snažna kao što se prethodno procjenjivalo. Rast je ipak i dalje slabašan i "revizija BDP-a nije izmijenila opću sliku gospodarstva", istaknulo je ministarstvo u jučer objavljenom priopćenju. U trećem tromjesečju gospodarstvo je poraslo za solidnih 3,4 posto. U cijeloj 2012. BDP je porastao 2,2 posto.

AMSTERDAM - Član upravnog vijeća Europske središnje banke (ECB), guverner nizozemske središnje banke Klaas Knot izjavio je u petak da se "u osnovi malo toga može prigovoriti" receptu čelnika eurogrupe Jeroena Dijsselbloema za rješavanje budućih bankovnih kriza u eurozoni. Dijsselbloem, šef ministara financija eurozone, inače Nizozemac kao i Knot, izjavio je u ponedjeljak da će paket pomoći dogovoren za Cipar, kojim se po prvi put uvodi porez na bankovne depozite, poslužiti kao model za buduće krize. Ta izjava, koju je Dijsselbloem kasnije ublažio, izazvala je val rasprodaja na tržištu i navela dva dužnosnika ECB-a, uključujući člana izvršnog odbora Benoita Coeurea, da pokušaju smiriti situaciju tvrdnjama da je Cipar ipak jedinstven slučaj. Knot, član upravog vijeća ECB-a koje donosi odluke, pojasnio je: "Sadržaj Dijsselbloemovih izjava svodi se na pristup o kojem se već duže vrijeme raspravlja u Europi. Taj pristup bit će dio europske politike prema likvidaciji (banaka)".

NIKOZIJA - Cipar neće napustiti euro, izjavio je u petak ciparski predsjednik Nicos Anastasiades, uvjeravajući sunarodnjake da je vlada uspjela obuzdati financijsku situaciju nakon postizanja sporazuma sa Europskom unijom. "Nemamo namjeru napustiti euro", rekao je Anastasiades na konferenciji za državne službenike. "Ni na koji način nećemo eksperimentirati s budućnošću naše zemlje", dodao je. Ciparski predsjednik kritizirao je ostale zemlje eurozone, optuživši ih za "dosad neviđene zahtjeve koji su prisili Cipar da postane eksperiment". "Izbjegli smo bankrot", rekao je Anastasiades. "Unatoč tragičnosti situacije uspjeli smo obuzdati opasnost", ocijenio je.

PARIZ - Dva ključna francuska gospodarska pokazatelja za 2012. veća su no što je vlada u Parizu ciljala, pa je tako proračunski manjak iznosio 4,8 posto bruto BDP-a dok je javni dug dosegao novi rekord od 90,2 posto BDP-a. Vlada je za 2012. predviđala deficit od 4,5 posto BDP-a i javni dug od 89,9 posto. Podaci koje je objavio državni statistički institut INSEE pokazuju su da je dug iznosio nevjerojatnih 1.800 milijardi eura ili 90,2 posto BDP-a. U 2011. iznosio je 85,8 posto BDP-a. Deficit je u prošloj godini smanjen na 4,8 posto, s revidiranih 5,3 posto u 2011., i premašio je ciljanu vrijednost za 0,3 postotnog boda. Francuska, drugo po veličini gospodarstvo eurozone, trebalo bi smanjiti svoj proračunski manjak na 3,0 posto BDP-a u ovoj godini, no Pariz je već objavio da vjerojatno neće ostvariti taj cilj, prognoziravši deficit od 3,7 posto.

MADRID - Španjolska vlada poziva Europsku uniju da ublaži zahtjeve vezane uz zacrtanu visinu proračunskog manjka tog četvrtog najvećeg gospodarstva eurozone, prenose španjolski mediji. Po pisanju španjolskog lista El Paisa, vlada u Madridu traži od EU-a da podigne ciljanu razinu proračunskog manjka u 2013. na šest posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), s trenutno ciljanih 4,5 posto. U uvjetima bolnih mjera štednje koje provodi vlada, španjolska gospodarska aktivnost slabija je no što se očekivalo a nezaposlenost nezaustavljivo raste, poglavito među mladima. Madrid već tjednima pregovara s EU-om o ublažavanju zahtjeva vezanih uz ciljani manjak. Kako dalje navodi taj list, Bruxelles je, čini se, spreman podići zacrtanu razinu manjka za puni postotni bod, odnosno do najviše 5,5 posto BDP-a.

LJUBLJANA - Realni prihodi ostvareni u Sloveniji u trgovini na malo pali su u godinu dana za 3,6 posto, a čak za 7,3 posto ako se iz maloprodaje izuzme prodaja motornih goriva, objavio je slovenski statistički ured. Maloprodajni prihodi su se u veljači ove godine realno smanjili za dva posto u odnosu na siječanj. U istom su razdoblju prihodi od prodaje i popravka motornih vozila pali za 1,3 posto, a u razdoblju od veljače prošle do veljače ove godine za 7,8 posto. Prihodi ostvareni u maloprodaji hrane, pića i duhanskih proizvoda na godišnjoj su razini pali za 7,1 posto, dok su prihodi u ugostiteljskoj djelatnosti smanjeni za dva posto.

BUDIMPEŠTA - Mađarski trgovinski višak u siječnju je uvećan na 316,2 milijuna eura, sa 143,1 milijun eura u mjesecu ranije. Na godišnjoj razini višak u trgovinskoj bilanci smanjen je pak za 41 milijun eura. U siječnju 2013. izvoz je porastao na 6,46 milijardi eura, s 5,44 milijarde eura u prosincu lani. Uvećan je i u odnosu na 6,2 milijarde eura u prošlogodišnjem siječnju, pokaz nadalje uju podaci statističkog ureda. Mađarski uvoz u prvom je ovogodišnjem mjesecu uvećan na 6,15 milijardi eura, s 5,29 milijardi u prosincu i s 5,84 milijardi eura u siječnju prošle godine.Recesijom pogođena Mađarska, čije se gospodarstvo uvelike oslanja na izvoz, zabilježila je u 2012. trgovinski višak od 6,8 milijardi eura.

TOKIO - Japanska industrijska proizvodnja u veljači je smanjena 0,1 posto u odnosu na siječanj, što je njezin prvi mjesečni pad od studenog. Odvojeni podaci pokazali su također da su potrošačke cijene u Japanu kliznule za 0,3 posto u prošlome mjesecu. Stopa nezaposlenosti porasla je u istom mjesecu na 4,3 posto, sa 4,2 posto u siječnju. Podaci su objavljeni uoči sastanka središnje banke, na kojem će idućeg tjedna novi guverner Haruhiko Kuroda objaviti svoje planove za poticanje trećeg svjetskog gospodarstva i za pokretanje rasta cijena. Njegovo obećanje da će pobijediti trend pada cijena, inače središnju zadaću premijera Shinza Abea, potaknulo je nagađanja da će središnja banka pokrenuti novi val agresivnih monetarnih mjera kojima će nastojati oslabiti jen i podupijeti japanske izvoznike.

TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros blago porasle, zahvaljujući jučerašnjem rekordnom dosegu američkog S&P 500 indeksa, dok se tečaj eura stabilizirao jer je ponovno otvaranje banaka na Cipru prošlo bez većih problema. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 0,2 posto, dok su cijene dionica u Šangaju i Južnoj Koreji ojačale između 0,1 i 0,6 posto. Zbog Velikog petka danas se u Hong Kongu, Singapuru i Australiji ne radi, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio u plusu 0,1 posto. Pozitivno je na azijske burze utjecao jučerašnji rast S&P 500 indeksa na Wall Streetu na najvišu razinu u povijesti, no trguje se oprezno jer je promet nizak uoči uskršnjih blagdana i jer nema novih vijesti koje bi mogle potaknuti tržište.

NEW YORK - Na Wall Streetu je u četvrtak S&P 500 indeks dosegnuo najvišu razinu u povijesti, kao i Dow Jones, što se ponajviše zahvaljuje kupnji fondova radi uljepšavanja portfelja na kraju tromjesečja, no makroekonomski podaci nisu oduševili. Dow Jones ojačao je 52 boda, ili 0,36 posto, na 14.578 bodova, dok je S&P 500 indeks porastao 0,41 posto, na 1.569 bodova, a Nasdaq indeks 0,34 posto, na 3.267 bodova. Nakon što se dva tjedna kretao nadomak rekorda, S&P 500 indeks konačno se jučer probio na najvišu razinu u povijesti. Dow Jones indeks također je dosegnuo novu rekordnu razinu, premda makroekonomski podaci nisu oduševili. A u prvom ovogodišnjem tromjesečju S&P 500 indeks porastao je 10 posto, što je njegov najveći kvartalni rast u godinu dana. Dow Jones osvojio je, pak, 11,3, a Nasdaq indeks 8,2 posto. Analitičari kažu da je to ohrabrujući signal. Na oprez ulagača ukazuje mršav obujam trgovanja. Na Wall Streetu, NYSE MKT-u i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo 5,8 milijardi dionica, dok je lani prosječan dnevni obujam iznosio 6,45 milijardi. U petak se zbog blagdana na Wall Streetu ne radi.

(Hina) xggoj ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙