FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 8. studenog 2012. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

RIM/ZAGREB - Cijene hrane blago su pale u listopadu, pritisnute nižim cijenama žitarica i biljnih i životinjskih masnoća, izvijestila je u četvrtak agencija Ujedinjenih naroda za hranu FAO, predviđajući tješnji odnos ponude i potražnje u 2012. zbog niže proizvodnje pšenice i kukuruza. Indeks cijena hrane koji izrađuje Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) pao je u listopadu za jedan posto na 213 bodova, s revidiranih 215 bodova u prethodnom mjesecu. U 10-mjesečnom razdoblju zaključno s listopadom cijene hrane su niže za osam posto nego u istom razdoblju lani. Niže cijene hrane u listopadu rezultat su jeftinijih žitarica, za jedan posto, kao i biljnih i životinjskih masnoća, koje su u prosjeku pojeftinile osam posto. S druge strane, cijene mliječnih proizvoda porasle su za tri posto, a cijene šećera, za 1,6 posto. U odvojenim prognozama za tržišta hrane ('Food Outlook') FAO je danas izvijestio da očekuje tješnji odnos ponude i potražnje za žitaricama u sezoni 2012./2013. ponajprije zbog vjerojatnog smanjenja proizvodnje pšenice i kukuruza. U FAO-u tako procjenjuju da će svjetska proizvodnja žitarica u ovoj godini pasti za 2,7 posto u odnosu na prošlogodišnji rekord, na 2,28 milijardi tona, zbog čega bi zalihe na kraju sezone 2012/2013. trebale biti smanjene za 25 milijuna tona.

BRUXELLES - Europska komisija primila je na znanje presudu Europskog suda za ljudska prava o Ljubljanskoj banci, izjavio je u četvrtak glasnogovornik Europske komisije Peter Stano. "Primili smo na znanje nedavnu presudu Europskog suda za ljudska prava o pitanju Ljubljanske banke. U tom pitanju vidimo da su obje strane uključene u proces potrage za uzajamno prihvatljivim rješenjem i mi ohrabrujemo Sloveniju i Hrvatsku da pronađu rješenje koje će biti prihvatljivo za jednu i drugu zemlju", rekao je glasnogovornik povjerenika za proširenja Štefana Fuelea, na pitanje da iznese stajalište Komisije o presudi suda u Strasbourgu. Stano je rekao da Europska komisija nema komentara na različite interpretacije oko dogovora finacijskih stručnjaka dviju zemalja koji traže rješenje za prenesenu štednju hrvatskih građana u Ljubljanskoj banci. Europski sud za ljudska prava presudio je u utorak da je Republika Slovenija odgovorna za povrat stare devizne štednje štedišama podružnica Ljubljanske banke izvan Republike Slovenije.

ATENA - Grčka koalicijska vlada osigurala je u noći sa srijede na četvrtak dovoljno glasova u parlamentu za usvajanje novih nepopularnih mjera štednje protiv kojih je tijekom dana na ulicama Atene prosvjedovalo više od 70 tisuća ljudi. Zastupnici su glasovali o paketu mjera vrijednom 13,5 milijarda eura, a riječ je o povišenju poreza, ograničavanju potrošnje i strukturnim reformama. "Učinili smo odlučan i optimističan korak prema oporavku", izjavio je konzervativni premijer Antonis Samaras po izlasku iz parlamenta predviđajući da će izglasavanje proračuna za 2013. "proteći dobro". Nakon ta dva glasovanja, ministri financija eurozone trebali bi se okupiti 12. studenoga da ispitaju grčki slučaj i eventualno odluče deblokirati vitalnu posudbu od 31,2 milijardi eura zaleđenu od lipnja a bez koje zemlji prijeti prekid plaćanja krajem mjeseca. Sindikati, koji imaju potporu ljevičarske oporbe, kažu da će predviđene mjere pogoditi siromašne i poštedjeti bogate te da će produbiti recesiju zbog koje je nezaposlenost porasla na 25 posto.

WIESBADEN - Njemački izvoz u rujnu je smanjen na mjesečnoj i godišnjoj razini, poglavito zahvaljujući prigušenoj potražnji iz Europe, najnoviji supodaci njemačkog statističkog ureda. Kalendarski i sezonski prilagođen izvoz u rujnu je tako smanjen prema mjesecu ranije za 2,5 posto, objavio je u četvrtak Destatis. Time je gotovo poništen 2,3-postotni rast izvoza ostvaren u kolovozu. Iz Njemačke je u rujnu izvezeno roba u vrijednosti 91,7 milijarde eura, što je za 3,4 posto manje u usporedbi s istim razdobljem prošle godine. Njemački uvoz u istom je razdoblju dosegnuo 74,9 milijardi eura i bio je za 3,6 posto manji u usporedbi s istim razdobljem godine ranije. Na mjesečnoj razini kalendarski i sezonski prilagođen uvoz smanjen je za 1,6 posto, nakon što je u kolovozu porastao za 0,4 posto. Njemačka vanjskotrgovinska bilanca u rujnu je tako iskazala višak od 16,9 milijardi eura, objavio je nadalje Destatis. Višak na tekućem računu bilance plaćanja pritom je dosegnuo 16,3 milijardi eura, nasuprot 17 milijardi eura u rujnu prošle godine.

ATENA - Grčka stopa nezaposlenosti dosegnula je u kolovozu novu rekordnu vrijednost od 25,4 posto, nakon naviše revidiranih 24,8 posto zabilježenih u srpnju, objavio je državni statistički ured ELSTAT. Tvrdokorna recesija, potpirena strogim mjerama štednje koje zemlji nameću međunarodni zajmodavci, nastavlja uzimati svoj danak na tržištu rada, pa je grčka nezaposlenost u kolovozu bila dvostruko viša od prosjeka eurozone od 11,5 posto. U kolovozu je bez posla bio 1,26 milijun ljudi, čak 351.666 više nego u istom mjesecu prošle godine, pokazali su podaci. U odnosu na srpanj njihov se broj povećao za 23.442. Stopa nezaposlenosti među mladima između 15 i 24 godine skočila je u kolovozu na vrtoglavih 58 posto, s 54,2 posto koliko je iznosila u srpnju.

BRUXELLES - Europska komisija otvorila je u četvrtak novu istragu protiv kineskih proizvođača solarnih ploča. Komisija je objavila da je "pokrenula istragu o uvozu solarnih ploča i njihovih komponenti" proizvedenih u Kini, nakon što je industrijski lobist EU ProSun optužio Peking da nepravedno subvencionira svoje kompanije. "U pogledu vrijednosti uvoza, ovo je najznačajnija tužba koju je Europska komisija primila do sada: Kina je 2011. izvezla u EU solarnih ploča i njihovih ključnih komponenti u vrijednosti 21 milijardi eura", priopćeno je iz Bruxellesa. Istraga će potrajati 13 mjeseci, no carine bi mogle biti uvedene u roku devet mjeseci ako istraga pronađe dovoljno dokaza za nezakonito subvencioniranje, dodaje EK. Kina je prošli tjedan najavila sličnu istragu protiv europskih izvoznika polisilikona, ključne komponente za solarne ploče, čime je eskalirao trgovinski rat s EU-om. Peking je objavio da će istražiti prodaju li europske tvrtke po umjetno niskim cijenama u Kini i jesu li dobile subvencije koje im omogućuju nepravedno tržišno natjecanje s kineskim kompanijama. Više od 60 posto kineskog izvoza solarnih ploča vrijednog 35,8 milijardi dolara završio je u EU prošle godine, dok je Kina uvezla 7,5 milijardi dolara vrijedne europske opreme i sirovina za solarne ploče.

BONN - Njemački telekomunikacijski div Deutsche Telekom izvijestio je o gotovo nepromijenjenoj temeljnoj dobiti i prihodima u trećem tromjesečju ali i o ogromnom neto gubitku zbog otpisa u američkom ogranku, potvrdivši ipak prognoze za cijelu godinu. Prilagođena dobit prije kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije (EBITDA) i bez jednokratnih stavki iznosila je u trećem tromjesečju 4,78 milijardi eura, što je 2,6 posto manje nego u istom razdoblju lani. Prihodi su pali 0,1 posto, na 14,7 milijardi eura, pri čemu su na matičnom njemačkom tržištu pali 1,7 posto dok su u inozemstvu uvećani za 1,1 posto. U trećem tromjesečju ubilježio je neto gubitak od 6,9 milijardi eura, nakon neto dobiti od 1,07 milijardi eura u istom razdoblju lani. Kao razlog navodi se trošak otpisa u američkoj podružnici od 7,4 milijarde eura, koju Deutsche Telekom planira spojiti s manjim konkurentom MetroPCS. Ako se isključi taj otpis, DT je ostvario neto dobit od 926 milijuna eura. Njemački je div potvrdio prognoze za 2012. i plan o isplati dividende od najmanje 70 eurocenti po dionici. Planira kroz dividende i program otkupa dionica dioničarima isplatiti ukupno 3,4 milijarde eura u trogodišnjem razdoblju.

PARIZ - Troškovi popravaka na najvećim putničkim zrakoplovima u svijetu A380, koje proizvodi tvrtka kćer Airbus, blago su pritisnuli neto dobit europskog zrakoplovnog koncerna EADS-a u trećem tromjesečju. EADS-ova neto dobit u promatranom je razdoblju pala jedan posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, na 309 milijuna eura. U EADS-u navode da su ih popravci pukotina blizu zakovica na krilima zrakoplova tipa A380 stajali 200 milijuna eura, u odnosu na očekivanih 260 milijuna. Prihodi su se povećali 15 posto, na 12,3 milijarde eura, i u koncernu tvrde da su na dobrom putu da premaše ciljani 10-postotni rast prihoda u ovoj godini. Airbusov novi model A350, građen od iznimno laganih karbonskih kompozitnih materijala, trebao bi konkurirati Boeingovom 787 Dreamlineru, no njegovo je predstavljanje u srpnju odgođeno za nekoliko mjeseci, do druge polovice 2014. U EADS-u su potvrdili novi rok, uz napomenu da "program i dalje donosi brojne izazove". U Airbusu su već zbog problema u lansiranju novog modela ubilježili 124 milijuna dolara troškova a dodatno bi ih kašnjenje moglo još više povećati.

LONDON - Cijene nafte stabilizirale su se u četvrtak na londonskom tržištu nadomak razini od 108 dolara za barel, uz postupno vraćanje fokusa pozornosti na stanje u američkom i europskom gospodarstvu. Cijena barela sirove nafte bila je na londonskom tržištu 81 cent viša i iznosila je 107,63 dolara. Jučer je pala oko četiri posto, što je njezin najstrmiji pad od prosinca 2011. Na američkom tržištu barel je pojeftinio u gotovo identičnom iznosu i njime se trgovalo po cijeni od 85,27 dolara. Jučer je njegova cijena pala gotovo pet posto, također po najvećoj stopi od prošlogodišnjeg prosinca. Nafta je jučer prednjačila padom cijena među tržištima roba, budući da se fokus ulagača nakon pobjede Baracka Obame na predsjedničkim izborima u SAD-u i raspršene neizvjesnosti, ponovo preusmjerio na slabo svjetsko gospodarstvo i njegov mogući utjecaj na potražnju za energentima. Današnja korekcija i oporavak mogli bi biti kratkog vijeka, upozoravaju analitičari, ukazujući na razmjere jučerašnjih rasprodaja. Spuštanje cijena nafte na najnižu razinu u četiri mjeseca nagovješćuje njihov daljnji pad, drže analitičari Jefferies Bachea.

TOKYO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros oštro pale, kao i jučer na Wall Streetu, jer se ulagači plaše proračunske krize u SAD-u, dok je euro pod pritiskom sumornih prognoza za gospodarstvo eurozone. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u minusu 1,5 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Hong Kongu, Singapuru i Južnoj Koreji pale između 0,7 i 1,6 posto. Nakon što se jučer primaknuo najvišoj razini u osam mjeseci, MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je jutros u minusu 1,2 posto. Pad azijskih burzi bio je očekivan nakon što su jučer cijene dionica na Wall Streetu potonule više od dva posto, zaronivši na najniže razine u tri mjeseca.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u srijedu cijene dionica potonule više od 2 posto, zaronivši na najniže razine u tri mjeseca, jer je nakon američkih predsjedničkih izbora u fokus ulagača ponovno ušla opasnost od 'fiskalne litice', ali i recesija u gospodarstvu eurozone. Dow Jones indeks potonuo je 312 bodova, ili 2,36 posto, na 12.932 boda, dok je S&P 500 skliznuo 2,37 posto, na 1.394 boda, a Nasdaq indeks 2,48 posto, na 2.937 bodova. Najveći dnevni gubitak S&P 500 indeksa još od lipnja posljedica je pada cijena u svih 10 sektora tog indeksa, pri čemu je oko 80 posto dionica završilo u minusu. Taj je indeks, kao i Dow Jones, zaronio na najnižu razinu od početka kolovoza. Reizborom Baracka Obame za predsjednika SAD-a otklonjena je samo jedna od neizvjesnosti koje već dulje vrijeme pritišću tržišta. Sada je jasno da neće biti zaokreta u gospodarskoj politici, da se može očekivati daljnje jačanje regulacija u nekim područjima, kao što su financijsko i energetsko. Zbog toga je jučer S&P indeks financijskog sektora potonuo 3,5, a energetskog 3,1 posto.

(Hina) xggoj ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙