FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 17,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 10. listopada 2012. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 17,30 sati.

BRUXELLES - Europska komisija u srijedu je ocijenila da Hrvatska nastavlja napredovati u usvajanju i provedbi europskog zakonodavstva, da dovršava usklađivanje s europskom pravnom stečevinom te je identificirala deset zadaća koje Hrvatska mora ispuniti prije pristupanja EU-u. To je zaključak sveobuhvatnog izvješća o monitoringu koji je Komisija usvojila u srijedu. Daljnji napredak se traži u pripremama za korištenje sredstava iz strukturnih fondova EU-a, restrukturiranju brodogradnje, jačanju vladavine prava nastavkom provedbe hrvatskih obveza na poboljšanju javne uprave i pravosudnog sustava, učinkovitom sprječavanju i borbi protiv korupcije te u upravljanju vanjskim granicama. Komisija je izdvojila i deset pitanja kojima Hrvatska mora posvetiti "posebnu pozornost u sljedećih nekoliko mjeseci" gdje je i potpisivanje privatizacijskog ugovora za Brodosplit i poduzimanje potrebnih mjera kako bi se pronašlo održivo rješenje za brodogradilište 3. maj i Brodotrogir u cilju dovršetka restrukturiranja brodogradnje, pa i obveza da do kraja ove godine Agencija za plaćanja u poljoprivredi dobije akreditaciju Europske komisije. Agencija isplaćuje poticaje poljoprivrednicima i Europskoj komisiji dostavlja dokaze da se ta sredstva korektno koriste i tek onda se traži isplata sredstava iz europskog proračuna.

BUDIMPEŠTA - Mađarska vlada smatra pitanja vezana uz MOL "pitanjima od izvanredne važnosti" i vjeruje da mađarska naftna i plinska kompanija mora sačuvati svoja ugovorna prava, stoji u današnjem priopćenju ureda glasnogovornika mađarske vlade. Priopćenje je izdano, kako navodi mađarska novinska agencija MTI, u kontekstu medijskih izvješća "o napetosti između mađarskih i hrvatskih članova u upravi Ine". "Vlada zauzima čvrst stav da MOL mora sačuvati sva prava, primjerice upravljačka prava, koja proizlaze iz njegovih ugovora", stoji u tome priopćenju. MOL drži nešto manje od 50 posto dionica u Ini, navodi MTI dodajući da je udio hrvatske vlade nešto manji od mađarskog. Mađarska pak država drži 24,6 posto dionica MOL-a. Na jučerašnjoj konferenciji o odnosima sa susjedima mađarski premijer Viktor Orban požalio se na "nepošteni tretman mađarske naftne tvrtke MOL u Hrvatskoj", pozivajući da se poduzmu napori kako "taj ružan poslovni spor" ne bi zatrovao bilateralne odnose (s Hrvatskom), prenio je jučer MTI.

LONDON - Europski zrakoplovni koncern EADS i britanski proizvođač vojne opreme BAE Systems odustali su u srijedu od stvaranja najveće zrakoplovne grupe i proizvođača vojne opreme u svijetu, a izvori bliski pregovorima pripisali su takav ishod Njemačkoj. BAE je u službenom priopćenju naveo da je postalo jasno da nije moguće na odgovarajući način međusobno pomiriti interese francuske, britanske i njemačke vlade kao ni sa ciljevima koje su EADS i BAE odredili za planiranu transakciju, čija je vrijednost procijenjena na 45 milijardi dolara. Stoga su BAE Systems i EADS zaključili da je u najboljem interesu kompanija i dioničara prekinuti pregovore i nastaviti se fokusirati na realizaciju odvojenih strategija, navodi se u priopćenju. Prije odluke o odustajanju od transakcije, nekoliko je izvora bliskih pregovorima kazalo da se njemačka kancelarka Angela Merkel usprotivila predloženom spajanju Airbusovih putničkih zrakoplova s britanskim proizvođačem vojne opreme BAE. Izvori su kazali da je Njemačka željela biti izjednačena s Francuskom u pitanju vlasničkog udjela, a tražila je i da dio sjedišta buduće kompanije bude smješten u Muenchenu. Berlin trenutno nema izravni vlasnički udio u EADS-u već je predstavlja industrijski saveznik Daimler, čiji je udio nešto veći od 22 posto. Isti udio ima i Francuska, a dijele ga država i francuska izdavačka kuća Lagardere.

LONDON - Euro je u srijedu na međunarodnim deviznim tržištima oslabio prema dolaru i jenu, zabilježivši nakratko i najniže razine u posljednjih deset dana, jer su ulagače od rizičnijih investicija odvratile sumorne gospodarske prognoze i strahovanja povezana s dužničkim krizom u eurozoni. Tečaj eura skliznuo je tako za 0,1 posto, na 1,2868 dolara. Potom se eurom trgovalo po 1,2879 dolara, što znači da je gotovo nepromijenjen u odnosu na prethodno zatvaranje. Jedinstvenu europsku valutu pogađaju neizvjesnosti oko toga kada i hoće li uopće Madrid zatražiti pomoć, a na ruku joj ne idu ni ocjene stanja u gospodarstvu eurozone koju je dao čelnik Europske središnje banke Mario Draghi. Od važnijih vijesti za eurozonu izdvaja se izvješće Međunarodnog monetarnog fonda o globalnoj financijskoj stabilnosti u kojem se europske političare poziva da se hitno zauzmu za tješnju fiskalnu i financijsku suradnju unutar eurozone.

(Hina) xggoj yds

An unhandled error has occurred. Reload 🗙