ZAGREB
Vlada, sindikati i poslodavci dogovorili su danas da bi idućeg tjedna trebalo ponovno početi s radom Gospodarsko-socijalno vijeće (GSV) koje zbog sukoba oko izmjena Zakona o radu (ZOR) nije funkcioniralo još od prošlog ljeta. Usuglasili smo se da GSV može ponovno početi s radom, a ja ću kao predsjednik GSV-a sazvati sjednicu za sredinu idućeg tjedna, izjavio je nakon sastanka u Vladinom uredu za socijalno partnerstvo ministar mora, prometa i infrastrukture Božidar Kalmeta. Među prvim temama na dnevnom redu će se naći program gospodarskog oporavka i Vladin investicijski ciklus, najavio je Kalmeta. Do tada sve tri strane trebaju potpisati izjavu o proceduralnim pitanjima vezanim za pripremu i upućivanje u proceduru Zakona o reprezentativnosti, kojim će se ubuduće utvrđivati reprezentativnost sindikata i poslodavaca, istaknuo je Kalmeta. Dopredsjednik Hrvatske udruge sindikata Zdenko Mučnjak pojasnio je da sindikalne središnjice nisu uspjele dogovoriti zajedničke kriterije za utvrđivanje reprezentativnosti pa će to pitanje biti povjereno međunarodnoj arbitraži, najvjerojatnije Međunarodnoj organizaciji rada. Prema sporazumu o radu GSV-a, koji je pripreman mjesecima, to bi tijelo ubuduće trebalo prvenstveno raspravljati o strateškim pitanjima, a ukida se mogućnost preglasavanja oko važnih pitanja. Sindikati smatraju kako je trenutno najvažniji problem u zemlji visoka nezaposlenost, pa će u sklopu rasprave o Vladinom programu gospodarskog oporavka inzistirati na pitanju jesu li Vladine mjere dovoljne da se pokrene gospodarstvo i smanji nezaposlenosti. HUP pak smatra da bi hitno trebalo raspravljati o izmjenama Zakona o radu i tržištu rada koje treba što prije fleksibilizirati kako bi se stvorili uvjeti za povećavanje zaposlenosti.
ZAGREB
Svi koji će se naći u političkoj utakmici na svim razinama izbora, kako na državnoj tako i na lokalnoj razini, morat će ubuduće otvoriti poseban račun za financiranje izborne promidžbe, predlaže hrvatska Vlada amandmanima na konačni prijedlog zakona o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe. Prvotni je prijedlog bio da poseban račun bude obveza za promidžbu na izborima na razini države, dok je lokalna razina bila 'pošteđena' te obveze jer se mislilo da bi to moglo biti usko grlo. No, odlučili smo da svima koji krenu u političku utakmicu propišemo da otvore posebne račune kako bi ih se moglo kontrolirati, objasnio je ministar uprave Davorin Mlakar na sjednici Vlade. Vlada amandmanima jasno definira djelokrug Državnog izbornog povjerenstva i Državnog ureda za reviziju. Tako Državni ured za reviziju mora obavljati reviziju godišnje poslovanja političkih stranaka i političkih subjekata, a Državno izborno povjerenstvo nadzire i kontrolira sve aktivnosti i financiranje izborne promidžbe. Vlada je s današnje sjednice u drugo saborsko čitanje uputila novi zakonski tekst o sprečavanju sukoba interesa kojim se primjerice proširuje krug osoba koje se smatraju dužnosnicima. Tako se u krug dužnosnika uvrštavaju i rukovodeći državni službenici koje je, nakon javnog natječaja, na to mjesto imenovala Vlada, kao i svi predsjednici i članovi uprava tvrtki u većinskom vlasništvu države. Predloženim se zakonom depolitizira povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa.
ZAGREB
Vlada je danas na zatvorenom dijelu sjednice dala suglasnost na prijedloge imovinsko-pravnih sporazuma s riječkim, splitskim i trogirskim brodogradilištem. Na zatvorenom dijelu današnje sjednice Vlada Republike Hrvatske dala je suglasnost na prijedloge sporazuma o uređenju imovinsko-pravnih pitanja između Republike Hrvatske i Brodograđevne industrije 3. maj d.d. u Rijeci, zatim brodogradilišta Brodograđevna industrija Split d.d. u Splitu te brodogradilišta Brodotrogir d.d. u Trogiru, priopćio je večeras vladin Ured za odnose s javnošću.
ZAGREB
Ministar gospodarstva Đuro Popijač izjavio je danas kako se na sastanku s predstavnicima MOL-a i Ine razgovaralo o daljnjem strateškom razvoju Ine ne želeći pritom ulaziti u pojedinosti. "Govorilo se o skorim predstojećim aktivnostima oko rafinerija, daljnjem strateškom razvoju, ali ne bih o detaljima", tek je kratko kazao Popijač nakon sjednice Vlade odgovarajući na novinarski upit o jučerašnjem sastanku predstavnika Vlade i MOL-a. Premijerka Jadranka Kosor danas je u izjavi nakon sastanka s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom uz ostalo istaknula kako je zajedno s ministrom gospodarstva Đurom Popijačem u ponedjeljak održala vrlo dobar sastanak s predsjednikom uprave MOL-a Zsoltom Hernadijem, no, nije iznosila nikakve detalje. Ministrica financija Martina Dalić novinarima je na pitanje hoće li biti u sukobu interesa ako njen suprug Niko Dalić uđe u Upravu Ine, odgovorila pitanjem: "Zbog čega to mislite?" "Ina je kompanija većinski u privatnom vlasništvu, o članovima uprave odlučuju organi upravljanja u Ini. Niko Dalić jest moj suprug i do sada je imao vrlo uspješnu poslovnu karijeru i nadam se da će tako biti i ubuduće te da mu moj položaj neće biti prepreka za to", kazala je Dalić.
BOSANSKI BROD
U rafineriji nafte u Bosanskom Brodu danas su ministri BiH, Republike Srpske i Hrvatske razgovarali o problemu onečišćenja zraka u Slavonskome Brodu za što vlasti i građani okrivljuju tu rafineriju, a nakon dvosatna sastanka zatvorena za javnost sudionici su na konferenciji za novinare istaknuli spremnost na zajednički rad i suradnju u uklanjanju štetnih utjecaja na okoliš. Hrvatski ministar zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Branko Bačić domaćinima je predao jednogodišnju analizu onečišćenja zraka koje je u prošloj godini izmjerila slavonskobrodska automatska mjerna postaja za kakvoću zraka te prijedlog da Hrvatska bude upućena u planove rekonstrukcije i modernizacije bosanskobrodske rafinerije. "Razgovarali smo i o donošenju teksta memoranduma o razumijevanju i suradnji između Hrvatske i BiH u dijelu koji se odnosi i na zaštitu okoliša. Iskazali smo potporu i želju da se rafinerija unaprijedi, a time i gospodarstvo, ali želimo da to bude po svim standardima kao i u Hrvatskoj kad je riječ o zaštiti okoliša. Konačan dogovor je da će nam se dostaviti podatci i o modernizaciji rafinerije i o donošenju ekološke dozvole kako bismo se i mi mogli očitovati o tom procesu", kazao je Bačić. Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević rekao je kako je potvrđena spremnost Hrvatske da BiH dostavi sve propise koji uređuju to područje jer su u Hrvatskoj parametri koji određuju onečišćenje stroži. U tome će se uskladiti propisi s EU-om i Hrvatska će u tome svakako pomoći, kazao je Zirojević.
OPATIJA
Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja Petar Čobanković ocijenio je danas u Opatiji, gdje je otvorio 55. seminar biljne zaštite, da u skoro vrijeme neće doći do pada cijena hrane. Vlada želi voditi odgovornu politiku na području cijena ali, rekao je Čobanković spominjući značajno poskupljenje hrane ove godine, moramo biti svjesni da živimo u tržišnim okolnostima. Prošlo je vrijeme kad je Vlada mogla izravno utjecati na cijene poljoprivrednih proizvoda i hrane, rekao je među ostalim otvarajući trodnevni seminar, koji se održava u organizaciji Hrvatskog društva biljne zaštite i zagrebačkog Agronomskog fakulteta. Istaknuo je da je ulazak u EU najvažniji strateški cilj Hrvatske. Fitopatolozi, u suradnji s veterinarima, mnogo su pridonijeli tom cilju okončanjem pregovora u poglavlju 12, vezanom uz sigurnost hrane, veterinarstvo i fitosanitarni nadzor, a to je sigurno jedno od najtežih poglavlja, kazao je Čobanković. Izrazio je uvjerenje da će pregovori u preostala dva poglavlja koja pripadaju resoru ministarstva kojemu je na čelu - poglavlje 11, poljoprivreda i ruralni razvitak te 13, ribarstvo - biti okončana na narednoj međuvladinoj konferenciji u travnju. Hrvatska će završiti pregovarački proces u lipnju, uvjeren je potpredsjednik Vlade, istaknuvši da je Hrvatska spremna pomoći i susjednim zemljama na putu ulaska u EU.
KARLOVAC
Karlovačkim laburistima na štandu za skupljanje potpisa građana u akciji "Pišite vladi - ostavka" za zahtjevom da vlada podnese ostavku, danas se pridružio predsjednik stranke Dragutin Lesar koji je rekao kako tisuće potpisa skupljenih u prvom tjednu te dobar ovotjedni odziv treba biti poruka vladi kako je vrijeme da se povuče. Uza štand u Karlovcu danas je stajao pastir s ovcom kao prikaz, kako je pisalo uz njih, novoga radnog mjesta za Hrvate. Hrvatski laburisti - stranka rada pokrenuli su 1. veljače u 47 hrvatskih gradova akciju prikupljanja potpisa građana pod nazivom "Pišite vladi - ostavka" s nakanom da od vlade zatraže ostavku. Kako je rekao Lesar, u izbornoj godini svaka će vladina promjena biti kozmetičke naravi, kao što to pokazuje i očekivano novo zaduživanje ministrice financija ili primjer rješavanja pitanja nezaposlenosti, koje zadnjih dana jasno pokazuje da bismo svi trebali postati pastiriima, kazao je Lesar. Razlog više za brz odlazak vlade jest i "činjenica da svi političari u Remetincu imaju samo jedan dres, onaj HDZ-ov", ali također i to da su tamo samo oni kojih se najprije stranka odrekla. Povezivanje interesa završetka pregovora za ulazak u Europsku uniju s odgodom raspisivanja prijeko potrebnih izbora Lesar smatra samo alibijem za ostanak ove vlade na vlasti, jer te pregovore ionako ne vodi vlada, nego pregovarački tim, a i pregovori trebaju završiti do lipnja te Lesar "ne vidi ni jedan opravdan razlog za ostanak vlade na vlasti". Obespravljenim građanima je očito jasno da više nemaju što izgubiti, da je alternativa ovakvu 'hrabrom potpisu' samo još onaj da se iziđe na ulicu, kao što to vidimo u Grčkoj, Tunisu, Egiptu", kazao je Lesar.
SPLIT
Izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Splitu odbacilo je prigovor na tužbu osmorice optuženika u aferi "Brodosplit" pa se optužnica smatra pravomoćnom, a početak suđenja bit će naknadno određen, potvrdio je danas Hini glasnogovornik Županijskog suda u Splitu Neven Cambi. Županijsko državno odvjetništvo je u listopadu 2010. podignulo optužnicu protiv osmorice osumnjičenika tereteći ih da su zlouporabom položaja i pranjem novca u aferi "Brodosplit" oštetili tu tvrtku za 4,7 milijuna dolara. Po optužnici za zlouporabu položaja prvooptuženik je Drago Maček, koji je u inkriminirano vrijeme zastupao njemački Wessels, naručitelja četiriju tankera, drugooptuženik je tadašnji direktor Brodosplita Goran Vukasović, a trećeoptuženik komercijalist brodogradilišta Ante Luetić. Vukasović i Luetić su, po optužnici, zlouporabili položaj i ovlasti, a Maček ih je poticao na kazneno djelo. Za kazneno djelo pranja novca optuženi su Vukasović, Luetić, Maček, Mateo Tramontana, Ivica Donkov, Ivan Cesarec, Danijel Nikolić i Hrvoje Matovinović. Afera Brodosplit otkrivena je prije više od četiri godine godine kad je iz Austrije stiglo upozorenje o pranju novca u Brodosplitu. .
OSIJEK
Odlukom izvanraspravnog kaznenog vijeća osječkoga Županijskog suda postala je pravomoćnom optužnica u tzv. slučaju "Kiosci", u kojem je više osoba i četiri trgovačka društva optuženo za kaznena djela zloporabe položaja i ovlasti, krvotvorenja službene isprave, prikrivanja protuzakonito stečena novca te poticanja i pomaganja u tim kaznenim djelima, izvijestio je danas taj sud na svojim internetskim stranicama. U priopćenju za javnost navodi se kako je izvanraspravno kazneno vijeće odbilo kao neosnovane prigovore protiv optužnice, koje su uputili okrivljenici i njihovi branitelji, čime je optužnica potvrđena i postala pravomoćnom. Riječ je o slučaju davanja u podzakup gradskog zemljišta koje je osječko Gradsko prometno poduzeće (GPP) dobilo u najam od grada Osijeka, a za ta su kaznena djela optuženi bivši direktor osječkoga GPP-a Darko Marković (49), direktor osječke tvrtke "Media-Metro" Ivica Džalto (43) i osječki poduzetnik Vladimir Čajo (47). Za spomenuta kaznena djela tereti se još šest osoba. Marković i Džalto, među ostalim, optuženi su da su zajednički i na nagovor okrivljenika Čaje od lipnja 2007. do kraja listopada 2008. u Osijeku iskoristili svoj položaj i pribavili si veliku nepripadnu imovinsku korist prisvajanjem razlike od zakupa gradskog zemljišta po povlaštenim uvjetima i znatno ispod tržišne cijene, a zatim davanjem istog zemljišta u podzakup po tržišnoj cijeni. Ostali optuženici, među ostalim, terete se za sklapanje fiktivnih ugovora o posredovanju te za vođenje dvostrukoga knjigovodstva radi prikrivanja nezakonita podrijetla novca.
SLAVONSKI BROD
Mladić iz Slavonskoga Broda osumnjičen je da je za 250 tisuća kuna prevario desetak vršnjaka od kojih je kupio mobitele s pretplatničkim brojevima, nakon čega je "nabijao" račune pozivajući telefonsku liniju 060, koju je unajmio. Mladića je prije dva tjedna prijavilo desetak prevarenih mladića i djevojaka u dobi od 18 do 19 godina. Policijska istraga otkrila je da je mladić najprije prevario prijatelja od kojega je, pod lažnim izgovorom, uzeo pečat obrta kojim je sredinom prošle godine ovjerio ugovor o najmu telefonskog broja s dodanom vrijednošću. Nakon toga nagovorio je desetak mladića i djevojaka da s mobilnim operaterima sklope pretplatničke ugovore uz koje su dobili i mobitele te SIM kartice koje je od njih za manji iznos otkupio obećavši im da će uredno plaćati račune. No, umjesto toga, 20-godišnjak je mobitele prodao, a s kartica je nazivao svoj telefonski broj 060 i "nabijao" račune. Po ugovoru, novac koji je "zaradila" njegova telefonska linija dijelio je s tvrtkom s kojom je ugovorio njezin najam. Sumnja se da je desetak žrtava oštetio za više od 250 tisuća kuna. Mladić je zbog prijevare kazneno prijavljen Općinskome državnom odvjetništvu u Slavonskome Brodu.
ZAGREB
Hrvatska će od Francuske sutra zatražiti izručenje bivšeg pripadnika srpske paravojne postrojbe "Škorpiona" Milorada Momića (47), uhićenog početkom tjedna na jugoistoku Francuske, gdje se godinama skrivao pod lažnim imenom, doznaje se u hrvatskome Ministarstvu pravosuđa. "Prikupljena je sva potrebna dokumentacija i preostalo je jedino da ministar sutra potpiše zahtjev za izručenje", izjavila je za Hinu glasnogovornica ministarstva Vesna Dovranić. Dodala je da će ministarstvo zatražiti izručenje Momića bez obzira na to što još nije dobilo nikakvu službenu obavijest francuskih vlasti o uhićenju bivšeg pripadnika zloglasnih "Škorpiona", kojega vukovarski Županijski sud traži zbog ratnog zločina počinjenog na području istočne Slavonije. Momić je uhićen u ponedjeljak u blizini Grenoblea na temelju europskog uhidbenog naloga izdanog u Srbiji, gdje ga se tereti za zločin protiv čovječnosti, to jest da je kao pripadnik zloglasnih "Škorpiona" sudjelovao u ubojstvu oko 8000 Bošnjaka u Srebrenici 1995., u najstrašnijem pokolju u Europi nakon Drugoga svjetskog rata. On je u ekstradicijskom pritvoru koji po međunarodnim konvencijama može trajati do 40 dana, a u tom razdoblju države koje traže bjegunca moraju zatražiti njegovo izručenje. No, Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava (HHO) prošlog je tjedna upozorio da je od kolega iz Francuske obaviješten kako bi Momić ovoga tjedna mogao biti pušten na slobodu ako Hrvatska ili Srbija i BiH, na čijem su području "Škorpioni" također počinili zločine, ne zatraže njegovo izručenje. "Škorpioni" su bili u ovlasti srbijanskoga ministarstva unutarnjih poslova.
OSIJEK
Obnova povijesne osječke gradske jezgre Tvrđe mora početi od infrastrukture, koja je zapuštena, pri čemu važnu ulogu ima obnova stare odvodne kanalske mreže, istaknuto je na današnjem sastanku predstavnika Hrvatskih voda, Agencije za obnovu Tvrđe te županijskih i gradskih institucija. Direktor osječkoga Vodno-gospodarskog odjela Hrvatskih voda Zoran Đuroković rekao je kako su nedavni probni radovi u Tvrđi otkrili staru mrežu odvodnih kanala, koja više nije u uporabi, a uređenjem te mreže želi se riješiti i regulacija razine oborinskih i podzemnih voda kako se ne bi ugrožavale zgrade u tom dijelu grada. Dodao je kako Hrvatske vode tako žele pridonijeti očuvanju povijesne baštine Tvrđe te pomoći rješavanju problema u sustavu kanalizacije i odvodnje, koji u tom dijelu grada nije dovoljno kvalitetan. Ravnateljica Agencije za obnovu Tvrđe Valerija Vuković izvijestila je kako je, uz mnoge zahvate na obnovi krovova i pročelja, taj dio grada još 1999. godine predložen za upis na UNESCO-ov popis svjetske kulturne baštine. Dodala je da je ta agencija naručila posebnu urbanističko-konzervatorsku studiju koja će biti osnova za urbanistički plan uređenja Tvrđe. Osječka dogradonačelnica Danijela Lovoković rekla je da se tim aktivnostima dodatno želi omogućiti da se Tvrđa uvrsti na UNESCO-ov popis, a građane je potrebno senzibilizirati za vrijednosti Tvrđe kako bi se spriječila njezina devastacija.