U takvim okolnostima euro je prema dolaru oslabio 0,3 posto na 1,3586 dolara. Bio je na gubitku i prema jenu, oslabivši 0,2 posto, na 111,04 jena.
U istom je postotku dolar ojačao prema jenu, te se njime trgovalo po 81,76 jena. Osjetno veći dobitak zabilježio je prema švicarskom franku, ojačavši jedan posto na 95,50 centima.
Američka je vlada u petak priopćila da je u siječnju u SAD-u otvoreno neto 36 tisuća radnih mjesta, daleko manje no što su analitičari očekivali. No, stopa nezaposlenosti istodobno je potonula na 9,0 posto, s 9,4 posto u prosincu, kliznuvši na najnižu razinu u gotovo dvije godine.
Taj je podatak podupro dolar, što analitičari obrazlažu čvrstom porukom vlade u Washingtonu da je slabo povećanje broja novih radnih mjesta rezultat loših vremenskih uvjeta i zimskih oluja.
Euro je pak pritisnula ocjena čelnika Europske središnje banke (ECB) Jeana-Claudea Tricheta, koji je u četvrtak nakon zasjedanja bančinog vijeća za monetarnu politiku, prigušio očekivanja o doglednom podizanju ključnih kamatnih stopa u eurozoni, s obzirom na ubrzavanje inflacije na 2,4 posto u siječnju.
"Pad stope nezaposlenosti predstavlja iznenađenje i potaknuo je skok dolara", zaključio je Brian Dolan iz Forex.coma.
Pozornost tržišta sada je usmjerena na summit Europske unije koji se održava u petak u Bruxelelsu, iako trgovci očekuju da će dužnosnici tek u ožujku donijeti konačnu odluku o eventualnom povećanju zajmodavnih kapaciteta kriznog fonda eurozone, trenutno u visini 440 milijardi eura.
"Sve dok ti koraci ne budu službeno najavljeni, tržište će kočiti neizvjesnost", kaže valutni strateg Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ-a u Londonu Lee Hardman.