Euro je prema dolaru ojačao na 1,3723 dolara, najvišu razinu od 22. studenoga.
Dolar je prema jenu ostao nepromijenjen na 82,05 jena.
Američka je valuta potonula na najnižu razinu u deset tjedana prema košarici valuta uoči današnje odluke američke središnje banke Fed o daljnjoj politici kamatnih stopa. Tržišta očekuju da će Fed zadržati ključne kamatne stope nedaleko nule i signalizirati daljnju predanost poticanju rasta.
Uvjerenje da će Fed provoditi znatno popustljiviju monetarnu politiku nego Europska središnja banka (ECB), koju muči problem inflacije, dalo je podršku nastavljenom oporavku eura s najnižih razina prema dolaru u dva mjeseca na koje je potonuo pod pritiskom zabrinutosti oko dužničkih poteškoća nekih zemalja eurozone.
Guverner ECB-a Jean-Claude Trichet upozorio je na rast inflacije u toj regiji, što je potaknulo spekulacije o mogućem podizanju kamatnjaka u drugoj polovini godine i dalo poticaja rastu eura prema dolaru.
Euro je dobio podršku i od snažne potražnje za prvim, pet milijardi eura vrijednim izdanjem obveznica Europskog stabilizacijskog fonda (EFSF) u utorak, kojih su azijski ulagači, među kojima i japanska vlada, kupili više od trećine.
Analitičari pritom upozoravaju da rast eura još uvijek počiva na nesigurnim nogama. "Čini se da je rast eura većim dijelom posljedica spekulativnih aktivnosti na tržištima, budući da se ne bilježi značajniji strukturalni priljev kapitala u eurozonu", ocjenjuje valutni strateg UBS-a u Zuerichu Manuel Oliveri. "Sve dok je tako, smatramo da postojeće stanje nije održivo za euro, osim ako ne dođe do oporavka rasta i izvan Njemačke", dodaje.
Noviji podaci signaliziraju nastavak snažnog njemačkog gospodarskog oporavka, dok rubne zemlje eurozone poput Irske, Grčke i Portugala i dalje pritišće dužnička kriza.