Euro je u takvim okolnostima prema dolaru skliznuo 0,2 posto na 1,3790 dolara, nakon što je prethodno nakratko skočio na 1,3862 dolara, najvišu razinu od početka studenoga.
Dolar je blago ojačao i prema jenu, te se njime trgovalo po 81,50 jena.
Komentari jednog izvora u njemačkoj vladi koji je kazao kako se vlada u Berlinu protivi korištenju sredstava Europskog stablizacijskog fonda (EFSF) za kupnju obveznica članica eurozone potaknuli su klizanje eura s ranije dosegnute najviše razine u gotovo tri mjeseca prema dolaru.
To što je rejting agencija Standard & Poor's snizila rejting irskom dugu također je naglasilo temeljnu slabost nekih zemalja eurozone, te nagnalo tržišne spekulatore na rasprodaju eura.
"Njemački otpor potiče prodaje eura", ocjenjuje jedan trgovac u Londonu.
Gubitci su ipak ograničeni jer europsku jedinstvenu valutu podupru očekivanja da će Europska središnja banka (ECB) daleko prije američkog Fed-a povisiti kamatne stope.
Iako je opće raspoloženje pridonijelo oporavku dolara s najniže razine u 12 tjedana prema košarici valuta, trgovci ističu da se pritisci na američku valutu nastavljaju. Dolar je tako potonuo na najnižu razinu prema britanskoj funti u tri mjeseca nakon objave optimističnih britanskih gospodarskih podataka i komentara središnje banke koji upućuju na mogućnost skorog podizanja kamatnih stopa, dok se prema švicarskom franku zadržao nedaleko rekordno niske razine.
"Dolar i dalje pati pod pritiskom Fed-ove ultra popustljive monetarne politike", upozorava analitičar tvrtke CMC Markets Michael Hewson.
U utorak objavljeni podaci ukazali su na najsnažniji rast aktivnosti američkog proizvodnog sektora u prosincu od 2004. No, za razliku od 2004., kada je američka središnja banka reagirala podizanjem kamatnih stopa, Fed danas ustraje u stimulativnoj politici, te je jedan dužnosnik kazao bi se u slučaju posrtanja gospodarskog oporavka na idućem sastanku bančinog monetarnog povjerenstva sredinom ožujka moglo raspravljati o mogućnosti još jednog kruga kupovina državnih obveznica.
Pozornost ulagača sada je usmjerena na izvješće američke vlade o zaposlenosti u siječnju koje će biti objavljeno u petak, u potrazi za novim smjernicama o tempu američkog gospodarskog oporavka.
Govor čelnika ECB-a Jean-Claudea Tricheta u četvrtak također će dati smjernice tržištima, nakon čega slijedi govor čelnika Fed-a Bena Bernanke isti dan, što bi moglo dodatno naglasiti razlike u monetarnim politikama dviju regija.