Euro je tako oslabio prema dolaru 0,2 posto, kliznuvši na 1,3691 dolara.
Američka valuta istodobno je bila u minusu prema jenu za 0,6 posto, te se njome trgovalo po 82,40 jena.
Ministarstvo trgovine procijenilo je u petak da je američki BDP u četvrtom tromjesečju porastao za 3,2 posto, nešto sporije no što su analitičari očekivali.
Procjena je ipak pružila potporu dolaru, potisnuvši u drugi plan upozorenje člana monetarnog povjerenstva Europske središnje banke (ECB) Lorenza Binija Smaghija da se očekivano ubrzavanje inflacije u segmentu uvoznih roba ne može ignorirati. Ta je izjava potpirila očekivanja da bi kamatnjaci u eurozoni mogli biti podignuti i prije no što se očekivalo.
Nasuprot tome, Fed je ovome tjednu istaknuo potrebu za podupiranjem američkog gospodarskog rasta, zadržavši ključne kamatne stope nadomak nuli.
U drugi je plan potisnuto i upozorenje agencije Moody's u četvrtak da izostanak mjera američke vlade kojima bi se snizio proračunski manjak povećava izglede za izmjenu prognoze za najviši kreditni rejting u negativnu.
"Rekordno visoka razina američkog proračunskog manjka zabrinjava, ali daleko niža početna razina javnog duga i, što je najvažnije, zdraviji izgledi za gospodarski rast bitno mijenjaju stvari, baš kao i izostanak deflacije", zaključio je Michael Hasenstab iz Franklin Templeton Fixed Income Groupa.
Jen se u međuvremenu oporavio od udarca koji mu je u četvrtak zadala odluka agencije Standard & Poor's o sniženju japanskog dugoročnog kreditnog rejtinga na AA-, uz upozorenje da vlada u Tokiju nije izradila sveobuhvatni plan za obuzdavanje rastućeg duga.