ZAGREB
Hrvatski sabor jutros je zasjedanje nastavio raspravom o prijedlogu izmjena Zakona o porezu na promet nekretnina, koji predviđa nova informatička rješenja kao preduvjet za skraćenje postupka obrade poreznih rješenja. Državni tajnik u Ministarstvu financija Ivica Mladineo uvodno je kazao da se formiranjem jedinstvene baze podataka kani skratiti vrijeme obrade predmeta u postupcima utvrđivanja poreza na promet nekretnina u Poreznoj upravi, čime bi se ona uvelike rasteretila. Ta baza podataka formirala bi se na temelju praćenja cijena nekretnina, te uspoređivanjem podataka o nekretninama na različitim područjima u istom razdoblju. "Najveći je problem to što nismo imali generirane podatke, pa smo u velikom broju predmeta morali izlaziti na teren i to je usporavalo rad. Nova rješenja ubrzat će postupak barem za deset puta", naglasio je Mladineo. Zakonske izmjene preciznije definiraju pojam porezne osnovice i postupak njezina utvrđivanja. Preciznije je regulirano i pravo na porezno oslobađanje pri kupnji prve nekretnine, koje se primjenjuje od 2003., pri čemu su dodatno uređene okolnosti stjecanja tog prava te se onemogućava ponovno stjecanje istog prava. Definirani su i slučajevi u kojima se porez na nekretnine može naknadno utvrditi, kao i trenutak izvršnosti rješenja o utvrđivanju tog poreza. Izmjenama zakona propisuje se i da žalba ne odgađa izvršenje rješenja.
ZAGREB
Premda se i vladajući i oporbeni saborski klubovi slažu da će izmjene Zakona o porezu na promet nekretnina pridonijeti ažurnosti poreznih rješenja na korist poreznih obveznika i države, iz oporbe izražavaju i sumnju da će i dalje postojati mogućnost diskrecijskog dogovora oko tržišne cijene nekretnine u Poreznoj upravi. Nada Čavlović Smiljanec (SDP) je pozdravila izmjene zakona koje će omogućiti točno utvrđivanje porezne osnovice, dok je postupak provođenja za nju i dalje upitan. Podsjetila je kako se dosad događalo da upravni referenti nemaju znanja da bi mogli utvrditi tržišnu cijenu pojedine nekretnine pa je postojala mogućnost dogovora s poreznim obveznicima, a time i plodno tlo za korupciju. To je, pak, upozorila je, rezultiralo manjim iznosom poreza za državu. Novim se izmjenama to želi izbjeći jer je Ministarstvo financija upoznato s time, no pitanje je da li će se izmjenama omogućiti, kazala je. Problem je, dodaje SDP-ova zastupnica, što porezna uprava još nije povezana s grunotovnicom i trebat će dosta vremena da bi se svi podaci našli poraznoj upravi. Goran Marić (HDZ) je naglasio da će se nedostatak informatičke povezanosti u poreznoj upravi popraviti izmjenama zakona. "Dosad se neopravdano kasnilo s donošenjem poreznih rješenja i rješavanjem žalbi pa su obostrano bili zakinuti i porezni obveznici i država, no izmjene zakona će pridonijeti ažurnosti", kazao je Marić.
ZAGREB
Rektor Sveučilišta u Zagrebu Aleksa Bjeliš dodijelio je danas u auli Rektorata "najboljim studentima Sveučilišta koji su postigli vrhunske rezultate" 102 novčane potpore iz Fonda za stipendiranje darovitih studenata za akademsku godinu 2010./2011. Dobitnici stipendija, kojima će se tijekom deset mjeseci isplaćivati po tisuću kuna, dolaze s tridesetak fakulteta i akademija zagrebačkog Sveučilišta, a odabrani su na natječaju održanom u listopadu i studenom prošle godine. Po riječima rektora Bjeliša, te su stipendije posebne jer se u fond iz kojega se isplaćuju izdvajaju sredstva prikupljena od studentskih školarina, a u skladu s konceptom uvođenja školarina koji želi kvalitetan studij i studente koji ažurno ispunjavaju svoje obveze. Studenti su prihvatili taj način koji ih stimulira da što bolje studiraju, ustvrdio je Bjeliš, dodavši da studiranje mora ostati javno dobro, no da se želi uvesti red u sustav koji mora biti što kvalitetniji i konkurentniji. Zahvalio je dekanima koji su uspjeli izdvojiti tri posto od školarina za Fond, kao i studentima te profesorima "koji su ih doveli do te razine uspješnosti". Koliko je god teška situacija u prvom planu mora biti uspješnost u studiranju i moraju se prepoznati studenti koji su u tome bili ustrajni, istaknuo je Bjeliš. Prorektorica za studente i studije Blaženka Divjak izvijestila je da se na natječaj prijavilo 427 studenata upisanih u akademskim godinama 2007./2008., 2008./2009. ili 2009./2010., a uvjeti za dobivanje novčane potpore bili su, među ostalim, prosjek ocjena 4,5 i više, neponavljanje niti jedne godine studija, polaganje svih upisanih predmeta do kraja tekuće akademske godine te najmanje 55 ECTS bodova po svakoj upisanoj godini.
ZAGREB
Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu odbacilo je kaznenu prijavu za prijevaru i nesavjestan rad protiv predsjednika Srpskoga narodnog vijeća (SNV) Milorada Pupovca i još dvojice dužnosnika SNV-a koje se teretilo za nestanak 2,19 milijuna kuna. Iz nalaza i mišljenja stalnoga sudskog vještaka za knjigovodstvo i financije te iz zapisnika Sektora proračunskog nadzora Ministarstva financija proistječe da 2,19 milijuna kuna nije "fantomski" nestalo, kako je navedeno u kaznenoj prijavi, nego je ta svota "u inkriminirano vrijeme" bila na žiroračunu spomenute udruge, kaže se u priopćenju objavljenom na internetskoj stranici DORH-a, u kojem se ne navode imena ni o kojoj je udruzi riječ. Vještačenje je također pokazalo da je udruga dokumentirala sve rashode, da su prikazani prihodi i rashodi u skladu sa stvarnim prihodima i rashodima, iz čega se zaključuje da je sav doznačeni novac namjenski potrošen te da ga nije protupravno prisvojila bilo koja fizička ili pravna osoba. Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu donijelo je rješenje o odbacivanju kaznene prijave protiv M.P., S.M. i R.D. zbog prijevare i nesavjesnog rada u službi jer nema osnovane sumnje da su prijavljene osobe, kao odgovorne osobe jedne udruge, počinile kaznena djela za koja su prijavljene ni za neko drugo kazneno djelo za koje se progoni po službenoj dužnosti, kaže se u priopćenju. Pupovac u današnjem priopćenju ističe kako je SNV upozoravao da je riječ o lažima, zlonamjernom iskrivljavanju činjenica i prljavoj kampanji protiv SNV-a koju vode "politički gubitnici i osobe neostvarenih ambicija iz raznih struktura". Najavio je da će radi sprječavanja daljnjih neistina SNV "poduzeti potrebne pravne korake da sudionici 'kampanje' odgovaraju za širenje neistina i kleveta".