FRANKFURT - Bankovni zajmovi privatnom sektoru eurozone ponovno su porasli u listopadu, i to po još višoj stopi nego u prethodnom mjesecu, objavila je Europska središnja banka (ECB) signalizirajući postupnu normalizaciju u financijskom sektoru zone primjene jedinstvene europske valute. Zajmodavne aktivnosti u listopadu su uvećane za 1,4 posto u usporedbi s istim mjesecom prošle godine, nakon što su u rujnu porasle za 1,2 posto. Zajmovi domaćinstvima uvećani su za 2,9 posto, ali su zajmovi tvrtkama smanjeni za 0,6 posto, jednako koliko i prošli mjesec. Monetarni agregat M3, ključni podatak na temelju kojega ECB odlučuje o politici kamatnih stopa i procjenjuje moguće inflatorne pritiske u srednjoročnoj perspektivi, u listopadu je uvećan za jedan posto na godišnjoj razini, u usporedbi s rastom od 1,1 posto u prethodnom mjesecu, priopćio je nadalje ECB, koji drži ključne kamatne stope na jedan posto od svibnja prošle godine i ekonomisti ne očekuju skoru promjenu ECB-ove monetarne politike.
BRUXELLES - Novo izvješće "Zapošljavanje u Europi 2010.", predstavljeno ovoga tjedna u Bruxellesu, ističe da je financijska i gospodarska kriza imala velik utjecaj na povećanje nezaposlenosti u Europi, a najveći teret podnijeli su mladi koji u nekim zemljama čine trećinu nezaposlenih, objavila je Europska komisija. Izvješće poziva na donošenje učinkovite strategije kako bi tržišta rada postala više uključiva i kako bi se suzbila sve izraženija podjela na stalno i privremeno zaposlene, što najviše pogađa mlade jer ih 40 posto radi samo povremeno i na određeno radno vrijeme. "Europsko tržište rada izići će iz krize duboko promijenjeno. Zato se radnici i poslodavci moraju pripremiti pravim vještinama i poticajima kako bi se prilagodili promijenjenim uvjetima", rekao je europski povjerenik za zapošljavanje, socijalna pitanja i socijalnu uključenost Laszlo Andor. Cilj je da do 2020. ostvarimo 75-postotnu zaposlenost i zapošljavanje.
LISABON - Portugalski parlament u petak je usvojio prijedlog proračuna za 2011. kojim se predviđaju oštri rezovi u potrošnji, a po ocjeni vlade u Lisabonu dostatan je da se obnovi povjerenje tržišta u javne financije te članice eurozone. Premijer Jose Socrates, nakon što je parlament usvojio vladin prijedlog proračuna za 2011., izjavio je da zemlja nema nikakve alternative strogim mjerama štednje. Kazao je da se Portugal nalazi na dobrom putu da sreže proračunski manjak u 2010. na projiciranih 7,3 posto BDP-a. Manjak je lani dosegnuo 9,3 posto BDP-a i bio je četvrti najveći u eurozoni, nakon onog Grčke, Irske i Španjolske, a do 2014. namjeravaju ga srezati ispod tri posto, gornje dopuštene granice u eurozoni. Strogi plan štednje predviđa smanjenje plaća zaposlenika u javnom sektoru za pet posto i povećanje PDV-a s 21 na 23 posto. Unatoč tome, sumnje u pogledu portugalske strategije pridonijele su danas rastu prinosa na 10-godišnje portugalske obveznice na rekordnu razinu od uvođenja eura u visini 7,045 posto.
BERLIN - Više cijene hrane i goriva podigle su u studenome inflaciju u Njemačkoj na najvišu razinu u zadnje dvije godine, objavio je njemački statistički ured u prvoj procjeni. Na temelju podataka iz šest njemačkih saveznih država u Destatisu procjenjuju da je godišnja stopa inflacije u najvećem europskom gospodarstvu u studenom skočila na 1,5 posto, s 1,3 posto koliko je iznosila u listopadu. Unatoč tome i dalje je solidno ispod propisane gornje granice Europske središnje banke od dva posto.
BERLIN - Ruski premijer Vladimir Putin žalio se u petak u Berlinu na loš prijem ruskih tvrtki u Europi, rekavši da one "ne mogu raditi u takvim uvjetima". Ruske tvrtke koje se žele proširiti u Europi, a posebice u Njemačkoj, "često nailaze na gospodarski i politički otpor", rekao je Putin na gospodarskom forumu. Putin je spomenuo nedavni pokušaj australsko-kanadske tvrtke Magna da kupi njemačku tvornicu automobila Opel uz pomoć ruske državne banke Sberbank, što je naišlo na otpor Berlina. Putin je pozvao na više dogovaranja između Europske unije i Rusije u pogledu energetske politike. Aludirajući na europske planove liberalizacije tržišta plina rekao da smatra da bi se kolege iz EU i Europske komisije trebale s Rusijom, glavnim dobavljačem energije odrediti nova pravedna pravila u tom osjetljivom predmetu.
BERLIN - Planovi o produljenju radnog vijeka za njemačke nuklearne elektrane u prosjeku za 12 godina prošli su u petak zadnje zakonodavne prepreke. Vlada kancelarke Angele Merkel odlučila je izmijeniti zakon koji propisuje zatvaranje svih 17 nuklearnih elektrana u Njemačkoj nakon što ispune zadane proizvodne kvote. Gornji dom njemačkog palamenta Bundesrat usvojio je vladine amandmane. Njemačka planira nametnuti porez na nuklearno gorivo četirima velikim energetskim kompanijama da bi produljenjem radnog vijeka nuklearki osigurala dodatne porezne prihode, čija se vrijednost procjenjuje na 2,3 milijarde eura godišnje. Stare kvote za proizvodnju energije u nuklearnim elektranama podrazumijevale su gašenje posljednje elektrane u Njemačkoj oko 2022. Nove kvote, koje će stupiti na snagu 1. siječnja 2012., znače da će 2036. raditi najmanje jedno od tih postrojenja.
LONDON - Euro je u petak potonuo nadomak 1,32 dolara na međunarodnim tržištima valuta, kliznuvši na najnižu razinu u dva mjeseca pod pritiskom nepopustljivih zabrinutosti u vezi sa zaduženošću rubnih članica eurozone i korejskog sukoba, koje su potaknule ulagače da potraže sigurno utočišće u dolaru. U takvim okolnostima euro je prema dolaru potonuo na 1,3201 dolar, najnižu razinu od 21. rujna. Prema jenu je također oslabio, na 111,10 jena. Dolar je također izgubio na vrijednosti prema japanskoj valuti, te se njime trgovalo po 83,85 jena. "Euro se našao pod opsadom zbog strahova od intenziviranja europske dužničke krize, sa Španjolskom i Portugalom u središtu pozornosti. To je ulagače nagnalo na bijeg u manje rizične valute", ocjenjuje situaciju na tržištu čelnik istraživanja IG Indexa Anthony Grech. "Koreja također pridonosi takvom raspoloženju", dodao je. Prinosi na portugalske 10-godišnje državne obveznice poskočili su u petak na rekordu razinu od 7,121 posto, dodatno pritišćući euro.