Dow Jones indeks oslabio je 37 bodova, ili 0,33 posto, na 11.406 bodova, dok je S&P pao 0,21 posto, na 1.223 boda. Nasdaq indeks ojačao je 0,04 posto, na 2.580 bodova.
Zahvaljujući novom programu američke središnje banke o kupnji državnih obveznica za 600 milijardi dolara, prošloga su tjedna cijene dionica snažno porasle, dosegnuvši najviše razine od rujna 2008. godine.
Nakon takvog rasta, većina sektora podložna je korekciji. Tako su jučer cijene dionica u financijskom sektoru pale za 0,8 posto, nakon što su prošloga tjedna osvojile 6,9 posto.
„U samo dva i pol mjeseca imali smo rast kakav se inače bilježi u cijeloj godini. Ulagači su malo iscrpljeni, a pred nama su i psihološke i tehničke razine otpora“, kaže Marc Pado, strateg u tvrtki Cantor Fitzgerald.
Pad cijena dionica banaka nije samo posljedica dobitonosne prodaje nakon prošlotjednog snažnog rasta. Fedov cilj da zadrži kamatne stope na rekordno niskim razinama mogao bi naštetiti zaradama banaka.
„Niske kamate nisu dobre za financijske dionice, tim više što banke i dalje imaju dosta loših plasmana u svojim knjigama“, kaže Bruce Bittles, strateg u tvrtki Robert W. Baird & Co.
KBW indeks bankarskog sektora oslabio je jučer 0,6 posto, a pod pritiskom se našao i osiguravateljski sektor, koji je pao za 1,2 posto.
Na tržište je loše utjecalo i jačanje dolara za 0,7 posto u odnosu na košaricu valuta. Pritom je američka valuta najviše poskupila u odnosu na europsku, jer su proračunski problemi u Irskoj ponovno izazvali zabrinutost ulagača u vezi financijskih problema u pojedinim članicama eurozone.
Jačanje dolara izazvalo je pad cijena dionica velikih američkih izvoznika, kao što su Caterpillar i Boeing, čije su dionice pojeftinile između 0,5 i 1,5 posto.
Od 10 sektora, sadržanih u S&P indeksu, samo su tri dobila na vrijednosti: tehnološki, energetski i rudarski.
Unatoč jačanju dolara, što obično negativno utječe na cijene sirovina, jučer se cijena zlata, po prvi puta u povijesti, probila iznad razine od 1.400 dolara po unci, jer se investitori, ulažući u plemenite metale, osiguravaju od inflacije.
To je pozitivno utjecalo na rudarski sektor, dok je energetski sektor ojačao zahvaljujući stabilnom kretanju cijene nafte oko 87 dolara po barelu, nedaleko njezinih najviših razina u dvije godine. Razlog je tome nada ulagača da će, zahvaljujući jačanju oporavka svjetskog gospodarstva, porasti potražnja za 'crnim zlatom'.
Nakon nekoliko dana visokih prometa, jučer je obujam trgovanja bio ispodprosječan. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je zamijenilo 7,07 milijardi dionica, dok je dosad prosječan dnevni promet u ovoj godini iznosio 8,73 milijarde.
Pritom je na NYSE odnos između dionica koje su dobile i onih koje su izgubile na vrijednosti iznosio 16 naprema 13.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer blago pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,43 posto, na 5.849 bodova, dok je frankfurtski DAX pao 0,05 posto, na 6.750 bodova, a pariški CAC 0,08 posto, na 3.913 bodova.