WASHINGTON
Amerikanci su u subotu obilježili treću obljetnicu terorističkih napada na New York i Washington 11. rujna 2001., događaje koji su potaknuli borbu protiv međunarodnog terorizma koja je još daleko od završetka. Diljem Sjedinjenih Država minutom šutnje u osam sati i 46 minuta obilježen je trenutak u kojem je jedan od četiri zrakoplova kojega su oteli teroristi al Qaede udario u prvi od tornjeva Svjetskog trgovačkog centra u New Yorku i odana počast 3.000 poginulih. Predsjednik George W. Bush je kao i prethodne godine obilježavanje započeo molitvom u episkopalnoj crkvi Svetog Ivana u blizini Bijele kuće u kojoj je potom minutom šutnje odao počast poginulima. Bush je u svojem radio obraćanju Amerikancima upozorio da se opasnost od terorizma nastavlja i obećao pobjedu u ratu protiv terorista. U rijetkom radio obraćanju uživo iz Ovalnog ureda Bijele kuće Bush je rekao da su Amerikanci sada "sigurniji nego što su bili prije tri godine, ali ne još sasvim sigurni". Ministar obrane Donald Rumsfeld je položio vijenac na Nacionalnom groblju u Arlingtonu u znak sjećanja na 184 poginula u Pentagonu na koji se srušio jedan od četiri oteta zrakoplova. U Pennsylvaniji zvonila su zvona diljem ove savezne države u trenutku kada se prije tri godine srušio četvrti zrakoplov s 44 putnika nakon što su se putnici sukobili s otmičarima.
MOSKVA
Rusija je u priopćenju ministarstva vanjskih poslova kojim odaje počast žrtvama 11. rujna 2001. u New Yorku pozvala cijeli svijet da se pojača suradnju i ujedini se u borbi protiv terorizma te napusti politiku "dvostrukih mjerila". U priopćenju se ističe da, iako je već puno puta iskazana međunarodna solidarnost, ostaje još puno toga da se učini". "Toj novoj dimenziji opasnosti od terorizma treba suprostaviti partnerstvo nove kvalitete, bez dvostrukih mjerila", kaže se u priopćenju ruskog ministarstva vanjskih poslova. U četvrtak je ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov u jednom interviewu spomenuo dvostruka mjerila kako bi osudio stav Zapada i predbacio posebice Londonu i Washingtonu da "su bitno naštetili jedinstvu antiterorističke koalicije davanjem političkih azila čečenskim autonomaškim vođama". U priopćenju se zatim uspoređuju atentati 11. rujna 2001. s nedavnom otmicom u Beslanu i zaključuje da terorizam, koji se pojavljuje u raznim zemljama, nosi međunarodna obilježja i nema nacionalne, vjerske, kulturne niti bilo kakve druge pripadnosti.
STOCKHOLM
Švedska je u subotu svečanom komemoracijom i seminarima o terorizmu obilježila prvu godišnjicu ubojstva ministrice vanjskih poslova Anne Lindh. Lindh je umrla 11. rujna prošle godine, dan nakon što je nožem napadnuta u robnoj kući u Stockholmu. Prisjećajući se tragičnog događaja, švedski premijer Goeran Persson rekao je za švedsku televiziju kako još uvijek ne može vjerovati da se to dogodilo. Zbog njezina ubojstva, kazao je, prestao je voljeti politiku i svoj posao. Anna Lindh bila je jedna od najpopularnijih švedskih političarki i smatralo je se Perssonovom nasljednicom. Svečana komemoracija u spomen na Lindh priređena je u gradskom kazalištu, a među nazočnima bili su irska predsjednika Mary Robinson, njemački ministar vanjskih poslova Joschka Fischer i visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost Javier Solana. Mnogi stanovnici Stockholma položili su cvijeće i prigodne poruke na grobu omiljene ministrice i mjestu na kojem je bila napadnuta. Gradske vlasti u četvrtak su pak postavile staklenu skulpturu u spomen na Lindh. Skultpura visoka tri metra postavljena je na trgu na kojem je pokojna ministrica održala svoj posljednji javni govor, a staklo je izbrušeno tako da se za sunčanih dana prelijeva u duginim bojama.
MOSTAR
Ured Visokog međunarodnog predstavnika u Bosni i Hercegovini kritizirao je Parlament te zemlje što je odbio po hitnoj proceduri razmatrati zakonske amandmane čime će se usporiti prijenos haaških slučajeva i početak suđenje za ratne zločine u zemlji a što BiH, tvrde u OHR-u, usporava na putu prema Europi. "OHR je zabrinut i smatra da to upućuje vrlo negativan signal u pogledu opredijeljenosti BiH za potpunu suradnju s Haagom", ističe se u subotnjem priopćenju ureda Visokog međunarodnog predstavnika u BiH Paddya Ashdowna. Oba doma Parlamentarne skupštine BiH su odbila po hitnom postupku razmotriti set zakona kojim se regulira budućnost suđenja za ratne zločine u BiH. OHR traži od BiH parlamentaraca da ove zakonske izmjene prihvate do kraja rujna. Kako se pojašnjava, predloženi amandmani 'omogućili bi da se početkom iduće godine izvrši prijenos predmeta iz Međunarodnog kaznenog tribunala za ratne zločine počinjene na teritoriju bivše Jugoslavije (ICTY) u Posebni odjel za ratne zločine pri Sudu BiH'.
MONTEGO BAY
Uragan Ivan usmjerio se u subotu prema Kajmanskom otočju i Kubi nakon što je na zapadu Jamajke napravio velike materijalne štete, ali je ipak zaobišao glavni grad Kingston. U subotu ujutro su na zapadnom dijelu Jamajke dvije osobe poginule u nevremenu koje je izazvao Ivan, najjači uragan koji je otok doživio u posljednjih 16 godina. Nedaleko Kingstona utopila se jedna djevojčica, a u predgrađima prijestolnice jedna je žena poginula od stabla koje je uragan iščupao i bacio na njenu kuću. Tim nesrećama se broj žrtava poginulih zbog Ivana popeo na 39, od kojih je većina stradala na Grenadi koju je uragan poharao prije nekoliko dana. "Ima velikih šteta na cijeloj Jamaici. Posvuda su uništeni krovovi i u okolici glavnog grada Kingstona brojne kuće su jako uništene" rekao je jedan glasnogovornik vlade. Sama gusto naseljena prijestolnica Kingston u subotu je odahnula jer je uragan u zadnji čas promijenio predviđeni smjer i skrenuvši na zapad zaobišao Kingston. Polako se premještajući u smjeru zapad- sjeverozapad, brzinom od 13 km na sat, pretpostavlja se da bi Ivan mogao za 24 sata stići do Kajmanskog otočja, mikro države površine 259 km2 s 35.000 stanovnika. Ivan čiji vjetrovi pušu maksimalno do 240 km na sat, trebao bi se zatim približiti Kubi, a potom jugoistoku SAD-a, vjerojatno Floridi početkom sljedećeg tjedna.
ZAGREB
Grkopravoslavni patrijarh Aleksandrije i cijele Afrike Petros VII., koji je u subotu poginuo u helikopterskoj nesreći u Grčkoj, bio je po hijerarhiji drugi čovjek pravoslavnih crkava u svijetu, odmah iz ekumenskog carigradskog patrijarha Bartolomeja, javljaju svjetske agencije. Rođen na Cipru 1949. godine, Petros VII. zaredio se kao svećenik 20 godina kasnije, a nakon što je obnašao mnoge misonarske dužnosti diljem svijeta, izabran je za 115. aleksandrijskog patrijarha 1997. godine. Aleksandrijsku patrijaršiju osnovao je Sveti Marko 42. godine poslije Krista, te je jedna od tri najstariji na svijetu, zajedno s antiohijskom (sirijskom) i rimskom. Aleksandrijski patrijarh smatra se Markovim nasljednikom i poglavarom svih pravoslavnih vjernika u Africi te je njegov položaj iznimno cijenjen među pravoslavnim vjernicima. Petros VII. poginuo je u subotu kada se helikopter grčke vojske koji ga je prevozio na planinu Atos srušio u Egejsko more. Zajedno s njim, poginulo je 11 osoba u njegovoj pratnji i petero članova posade. Uzroci nesreće zasad nisu poznati.
MOSTAR
Podizanje optužnice za slučaj Hrvatske samouprave protiv bivšeg hrvatskog lidera u BiH Ante Jelavića te još šest dužnosnika, predsjednik HDZ-a BiH Bariša Čolak ocijenio je u subotu neprihvatljivim procesuiranjem političkih inicijativa za jednakopravnost Hrvata u BiH u vremenu kada i međunarodna zajednica zagovara veliku ustavnu rekonstrukciju u zemlji. "Ove 2004, kada se ne smatra herezom voditi javne rasprave o tome (preustroju BiH) a Visoki predstavnik zagovara rekonstrukciju države, držim da nema nikakva smisla voditi ovakve procese ukoliko oni nemaju drukčiju pozadinu. Najavljuju se nove ustavne promjene što može biti određena poruka", rekao je Čolak u izjavi koju prenosi Radio Herceg-Bosne iz Mostara. Predsjednik HDZ-a istaknuo je da su zahtjevi Hrvatskog narodnog sabora imali puno opravdanje s obzirom na, kako je rekao, poteze 'nedemokratski izabrane Alijanse' i kasnijih ustavnih promjena koje su Hrvate dovele u podređen ustavno-pravni položaj. Sud BiH sada je na potezu nakon što je voditelj posebnoga odjela Tužiteljstva BiH za organizirani i gospodarski kriminal te korupciju John McNair zatražio potvrdu optužnice preuzete sa Županijskog suda u Sarajevu koji je nakon uspostave Hrvatske samouprave u BiH na sjednici Hrvatskog narodnog Sabora 3. ožujka 2001. godine u Mostaru pokrenuo postupak. Jelavića i ostale se tereti za podrivanje obrambene i vojne moći zbog raspuštanja postrojba HVO-a te narušavanja ustavnog poretka.
BASRA
U eksploziji bombe u subotu poslijepodne pred ulazom u blok zgrada u kojima se nalaze američki i britanski konzulati u Basri jedna je osoba poginula, a dvije su ranjene, rekao je jedan čuvar. Prema njegovim riječima, terensko vozilo koje je prolazilo ispred tih zgrada u kojima se nalazi i jedna američka tvrtka, eksplodiralo je oko 100 metara od glavnog ulaza u kompleks. Jedna od osoba koje su se nalazile u automobilu je poginula, a dvije su ranjene, precizirao je taj čuvar. Medicinske službe za sada nisu potvrdile tu informaciju, dok je jedna glasnogovornica Međunarodnih snaga na jugu Iraka potvrdila eksploziju u subotu poslijepodne u Basri.
VENECIJA
Dobitnik Zlatnog lava 61. međunarodnog filmskog festivala u Veneciji film je "Vera Drake" britanskog redatelja Mikea Leigha. Favorit publike, španjolski redatelj Alejandro Amenabar, osvojio je Srebrnog lava - Grand Prix žirija, za "Mar adentro", film o tetraplegičaru koji želi dostojanstvenu smrt. Južnokorejac Kim Ki-Duk nagrađen je pak Srebrnim lavom - posebnom nagradom za režiju, za svoj rad na filmu "Binjip". Najbolji glumci su Britanka Imelda Staunton i Španjolac Javier Bardem nagrađeni peharom Volpi za svoje glavne uloge u "Veri Drake", filmu o Engleskoj pedestih godina, odnosno "Mar adentru".