SKOPLJE
Makedonski predsjednik Branko Crvenkovski i hrvatski premijer Ivo Sanader izrazili su zadovoljstvo visokom razinom svestrane suradnje između dviju zemalja i zauzeli se za daljnje jačanju odnosa, navodi se u priopćenju o razgovoru Crvenkovski-Sanader, koji su se u ponedjeljak sastali u Skoplju. Izraženo je uvjerenje da Hrvatska i Makedonija mogu biti pokretačke snage u regiji prema Europskoj uniji i NATO-u, dodaje se u priopćenju. Premijer Sanader je tijekom posjeta Skopju razgovarao i s makedonskim premijerom Harijem Kostovim te s predsjednikom parlamenta Ljupčom Jordanovskim a potom je sudjelovao u radu Gospodarskog foruma, kojem su uz makedonske gospodarstvenike nazočili predstavnici dvadesetak velikih hrvatskih tvrtki te ministar gospodarstva Branko Vukelić i predsjednik Hrvatske gospodarske komore Nadan Vidošević.
BRUXELLES
Glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer sazvao je za utorak izvanrednu sjednicu Vijeća NATO-Rusija kako bi s predstavnicima ruskih vlasti razgovarao o tragediji koja se dogodila u Beslanu, izvijestili su u ponedjeljak službeni izvori. "Svrha izvanredne sjednice je iskazati solidarnost NATO-a s Rusijom u borbi protiv terorizma", rekao je za France presse glasnogovornik NATO-a James Appathurai.
DEN HAAG
Nizozemski ministar vanjskih poslova Bernard Bot, čija zemlja trenutno predsjeda Europskom unijom, poslao je pismo svom ruskom kolegi Sergeju Lavrovu kako bi razjasnio nesporazume proizašle iz njegovih izjava izrečenih nakon okončanja talačke krize u Beslanu u Sjevernoj Osetiji. "Pokušali smo telefonski stupiti u kontakt s ministrom Lavrovom ali nismo uspjeli. Stoga smo poslali pismo ministarstvu vanjskih poslova u Moskvi i ruskom veleposlanstvu u Den Haagu", priopćio je Bart Jochems, glasnogovornik ministra Bota. "Izjave ministra su krivo interpretirane. Ministar ocjenjuje da borba protiv terorizma traži suradnju svih nas. Želio je znati što se dogodilo kako bi shvatio na koji način možemo u toj borbi pomoći jedni drugima", objasnio je glasnogovornik.
MOSKVA
Izaslanik čečenskog pobunjeničkog vođe Aslana Mashadova pozvao je u ponedjeljak ruskog predsjednika Vladimira Putina da započne mirovne pregovore i osudio je krvavu otmicu u Beslanu, u Sjevernoj Osetiji, na ruskom Kavkazu, rekavši da je to "strašan zločin". "Osuđujemo taj strašni zločin koji su počinili otmičari. Svako nasilje nad civilima je neprihvatljivo. Kakvi god bili politički motivi, ne može biti opravdanja za takav čin. To nisu naše metode", izjavio je telefonski za AFP Ahmed Zakajev iz Londona gdje je dobio politički azil.
MADRID
Španjolski premijer Jose Luis Rodriguez Zapatero u ponedjeljak je objavio da je ruskim vlastima uputio poziv kojim preživjelu djecu iz Beslana iz Sjeverne Osetije, poziva na praznike u Španjolsku. "Njihova bol je golema i treba učiniti sve da se zaliječi, treba ih utješiti i biti im blizu", kazao je Zapatero. Premijer je stoga pozvao preživjele na boravak u Španjolskoj kako bi se "udaljili od užasa" koji su preživjeli kao taoci, nakon čega je uslijedio krvavi obračun.
NEW YORK
Bivši američki predsjednik Bill Clinton "dobro se osjeća" nakon kirurškog zahvata kojim mu je ugrađena srčana premosnica, izvješćuje u ponedjeljak Fox News pozivajući se na suprugu Hillary Clinton. Bill Clinton, (58), primljen je u Prezbiterijansku bolnicu u New Yorku u petak nakon bolova u prsima, a operacija je započela u ponedjeljak u prijepodnevnim satima po američkom istočnom vremenu.
DUBAI
U priopćenju objavljenom u ponedjeljak na internet stranicama, otmičari dvojice francuskih novinara od Francuske traže ispunjenje triju uvjeta, među kojima su prihvaćanje nedavno predloženog primirja s Osamom bin Ladenom te otkupnina u iznosu od 5 milijuna dolara. Autentičnost priopćenja nije bilo moguće provjeriti.
"Pripadnici Islamske vojske Iraka odlučili su, nakon dugih konzultacija, postaviti tri zahtjeva koje je potrebno ispuniti da bi dvojica francuskih talaca bila puštena na slobodu: prihvaćanje primirja s šeikom Osamom bin Ladenom, isplatu otkupine u iznosu od 5 milijuna dolara te poštivanje obveze prema kojoj zapadne zemlje neće uspostavljati vojne i trgovačke veze s Irakom", kaže se u priopćenju u čijem potpisu samo stoji: Vrhovni zapovjednik skupine. Rok za ispunjenje uvjeta je 48 sati.
PARIZ
Čelnik francuskih muslimana koji je otputovao u Irak kako bi pomogao u oslobađanju dvojice otetih francuskih novinara, u ponedjeljak je izjavio da su pregovori u "fazi isporuke" talaca, ali je novi val nasilja u Iraku zakomplicirao cijelu stvar. "Mislim da smo u fazi koju bih nazvao fazom isporuke talaca, a to je različito od oslobađanja talaca", rekao je Fouad Alaoui, glavni tajnik Unije francusko-islamskih udruga. "Mislim da Christian Chesnot i Georges Malbrunot više nisu u rukama njihovih prvotnih otmičara nego u rukama iračkog pokreta otpora", izjavio je Alaoui za radio Europe 1. On je, međutim, ocijenio da najnovije američke vojne operacije i napadi gerilaca otežavaju sigurnu predaju dvojice novinara. Novinari su oteti 20. kolovoza u Najafu.
ZAGREB
Državni tajnik u Ministarstvu vanjskih poslova Republike Hrvatske Hido Biščević primio je u ponedjeljak u Zagrebu francuskog veleposlanika Francisa Bellangera i njemačkog otpravnika poslova Lauridsa Hoelschera.
Francuski veleposlanik i njemački otpravnik poslova su državnom tajniku Biščeviću prenijeli stajališta svojih država o aktualnim pitanjima reforme sustava Ujedinjenih naroda, osobito Vijeća sigurnosti.
Dvije zemlje predlažu povećanje broja stalnih članica Vijeća sigurnosti uključivanjem dviju industrijski razvijenih zemalja te povećanje broja nestalnih članica Vijeća sigurnosti kako bi u radu Vijeća mogle sudjelovati zemlje istočnoeuropske, azijske, afričke i latinoameričke skupine. Državni tajnik Biščević potvrdio je da je Republika Hrvatska zainteresirana za aktivno sudjelovanje u raspravi o reformi Ujedinjenih naroda, kao država s velikim iskustvom u funkcioniranju pojedinih sastavnica djelovanja Ujedinjenih naroda i kao zemlja zainteresirana za ulazak u nestalno članstvo Vijeća sigurnosti 2008/2009. godine.
LJUBLJANA
Slovenski i finski premijeri Anton Rop i Matti Vanhanen ocijenili su u ponedjeljak nakon razgovora na Brdu kod Kranja, na konferenciji za novinare, da su odnosi dviju zemalja odlični, ali da postoji još dosta prostora za njihov razvoj. Rop je izjavio da je Slovenija najviše zainteresirana za finska iskustva o prijenosu znanstvenih i tehničkih iskustava u industriju, te da i sama kao cilj postavlja povećanje izdvajanja za znanost i istraživanja sa sadašnjih 1,5 na tri posto bruto -društvenog proizvoda. Vahannen je osudio terorističke napade u Rusiji i založio se za jačanje suradnje europskih država u borbi protiv terorizma i međunarodnog kriminala.
LJUBLJANA
Slovenska nacionalna stranka (SNS) koju vodi Zmago Jelinčič u ponedjeljak je priopćenjem za javnost reagirala na Piranski memorandum kojim je u subotu Hrvatska stranka prava pozvala hrvatsku vladu da u pregovorima sa Slovenijom o razgraničenju u Savudrijskoj vali, odnosno Piranskom zaljevu, ne odstupa od crte sredine. Takav je dokument, tvrdi u priopćenju Jelinčičeva stranka, "nastavak hrvatske ekspanzionističke politike" prema Sloveniji i pokazuje da HSP "ne poznaje povijesne činjenice" kad je riječ o Piranskom zaljevu.
BEOGRAD
U beogradskom Specijalnom sudu za borbu protiv organiziranog kriminala, nakon jednomjesečne stanke, ispitivanjem prvooptuženog Milorada Ulemeka (Lukovića) Legije, bivšeg zapovjednika Jedinice za specijalne operacije MUP-a Srbije, u ponedjeljak je nastavljeno suđenje optuženima za ubojstvo srbijanskog premijera Zorana Đinđića. Ulemek je, odgovarajući na pitanja odvjetnika oštećene obitelji Đinđić Srđana Popovića, objašnjavao svoje "druženje" s Dušanom Spasojevićem, vođom kriminalnog "zemunskog klana", tvrdeći da je s njim imao prijateljski odnos "po zadatku" koji je dobio od zamjenika načelnika Resora državne sigurnosti MUP-a Srbije. Ulemek je ponovio da su vođe "zemunskog klana" Spasojević i Mile Luković, ubijeni u ožujku prošle godine u policijskoj akciji uhićenja, u stvari "strijeljani od strane pripadnika Specijalne antiterorističke jedinice" kako bi se prikrila istina o atentatu na Đinđića.
MOSTAR
Do kraja rujna ove godine Međunarodnom sudu za ratne zločine u Haagu će biti dostavljeno više tisuća dokumenata o ratnim djelovanjima HDZ-a BiH i bivše Herceg-Bosne, izjavio je u ponedjeljak telefonom za Hinu hrvatski časnik iz BiH za vezu s Haaškim tribunalom Goran Mihaljević. "Do sada smo pronašli dio tražene dokumentacije, a u idućih nekoliko dana pregledat ćemo tisuće dokumenata i precizno znati koji će od njih i koliko ih biti poslano u Haaški tribunal", rekao je Mihaljević. On nije želio kazati na kojem su mjestu pronađeni ti dokumenti.
RAMALLAH
Egipatski ministar vanjskih poslova Ahmed Aboul Gheit u ponedjeljak je, nakon sastanka s palestinskim predsjednikom Jaserom Arafatom, najavio nove "mjere" u cilju izraelskog povlačenja iz pojasa Gaze. "Te mjere će biti dio koordinirane egipatsko-palestinske inicijative i nadamo se da će dobiti potporu svih palestinskih frakcija", rekao je Gheit. On se nije podrobnije izjasnio o najavljenim mjerama, no šef palestinske policije, general Sael Al-Ajez je novinarima kazao da će oko 45 palestinskih časnika proći obuku u Kairu. Radi se o mjerama uspostave reda u Gazi nakon povlačenja Izraelaca.
JERUZALEM
Vođe Hamasa napustili su Damask nakon izraelskih prijetnji da će ih likvidirati u znak osvete zbog prošlotjednog dvostrukog palestinskog samoubilačkog napada, priopćio je u ponedjeljak izraelski ministar obrane. "Neće biti slobodni. Gonit ćemo ih posvuda", kazao je Shaul Mofaz, čije je riječi glasnogovornik Hamasa u Gazi ocijenio "izraelskom propagandom".
KIRKUK
Nepoznate osobe u ponedjeljak su ponovno aktivirale požar koji je izbio u četvrtak na namjerno oštećenom naftovodu koji povezuje Kirkuk s Turskom, izjavio je u utorak dužnosnik iračke Naftne tvrtke Sjever (NOC) Ahmad Ali. "Nedugo nakon što smo u nedjelju u ponoć uspjeli lokalizirati požar, zbog kojega je prekinut izvoz nafte sa sjevera zemlje, nepoznate osobe ponovno su ga aktivirale ujutro u 9.30", rekao je Ali, dodavši kako će sada opet biti potrebna 24 sata da se požar ugasi.
ABUJA
Mirovni pregovori u vezi stanja u sudanskoj pokrajini Darfur stali su na pitanju razoružanja, izjavili su u ponedjeljak posrednici u pregovorima, a predsjedatelj Afričke unije, nigerijski predsjednik Olusegun Obasanjo, uputio je poziv stranama u pregovorima da postignu kompromis. U pregovorima između sudanske vlade i pobunjenika koji dva tjedna traju u nigerijskoj prijestolnici Abuji nije se uspjelo prevladati ključno pitanje razoružanja jer su pobunjenici ustrajali na stajalištu da će odložiti svoje oružje tek kada to učini provladina sudanska milicija Janjaweedi.