FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

U bečkoj Albertini izložba Egona Schielea

BEČ, , 8. prosinca 2005. (Hina) - U bečkom muzeju Albertina otvorenaje od četvrtka javnost izložba umjetničkih djela najznačajnijegaustrijskog ekspresionističkog slikara Egona Schielea (1890. do1918.).
BEČ, , 8. prosinca 2005. (Hina) - U bečkom muzeju Albertina otvorena je od četvrtka javnost izložba umjetničkih djela najznačajnijeg austrijskog ekspresionističkog slikara Egona Schielea (1890. do 1918.).

Izloženo je 220 njegovih umjetničkih radova, 130 iz fundusa Albertine, koja ima najveći broj njegovih djela, te 90 posuđenih za tu izložbu iz više europskih i američkih muzeja i privatnih zbirki.

"Prvi put izložba daje uvid u sveobuhvatni opus Schielovih crteža, kao i akvarela s posebnim naglaskom na stvaralaštvo od 1910. do 1915. godine", rekao je u sinoć prigodom otvorenja izložbe direktor Albertine Albrecht Schroeder, dodavši da "izložba predstavlja prikaz razvitka njegova rada".

Posebno mjesto na izložbi zauzimaju ženski aktovi. Schielove autoportrete Schroeder je označio kao "teatralnu konstrukciju usamljena i rastrgana umjetnika", prikazi djece ubrajaju se u njegova najizražajnija djela.

Vrhunac izložbe prema direktoru Albertine Schoederu su potresni akvareli koje je Schiele napravio dok je bio 24 dana uhićen i pritvoren u zatvoru Neulenbachu, zbog navodne "otmice djevojčice, ali, iako to nije dokazano, ipak je osuđen na tri dana zatvora zbog širenja nečudorednih crteža.

Taj traumatičan događaj ostavio je veliki trag na njegovu ionako nemirnu i rastrganu osobnost, kao i njegov rad. Pod naslovom "Serija iz zatvora" na izložbi je od 13 prikazano deset akvarela.

Egon Schiele je rođen 1890. u Tullnu, u Donjoj Austriji, tek poslije smrti Gustava Klimta, postao je vodeći umjetnik u Austriji, u ožujku 1918. doživio je na izložbi u bečkoj secesiji veliki uspjeh i nakon toga slijede narudžbe za slikanje portreta i drugih radova. Njegova trudna supruga umrla je od španjolske gripe 28. listopada 1918., a tri dana poslije umro je i Schiele.

Za tadašnje prilike Schiele je svojom posebnom umjetničkom izražajnošću, napetošću motiva, fascinirao, iritirao i šokirao. Za tadašnje konzervativne krugove bio je premoderan, neki njegovi crteži su čak spaljeni. Odgovorio je: "Umjetnost ne može biti moderna, nego vječna".

Za direktora Albertine Schroedera "to je umjetnost koja dolazi iz umjetnosti".

Izložba će biti otvorena do 19. ožujka 2006. godine.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙