Tekst deklaracije je u pripremi, a trebao bi biti sličan onome IDS-a, o kojemu će zastupnici raspravljati već na predstojećoj, 13. saborskoj sjednici koja počinje sutra, rekao je Stazić.
Obje stranke saborskim deklaracijama žele istaknuti temeljne vrijednosti antifašizma, ali i izjednačiti prava boraca NOB-a s onima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.
Ukoliko ih prihvati, Sabor bi time deklarirao namjeru da se sudionici Narodnooslobodilačke borbe (NOB) jedinstvenim zakonom o hrvatskim braniteljima izjednače s braniteljima iz Domovinskog rata u svim pravima, uključujući mirovine.
Također, da se ratni invalidi NOB-a izjednače u pravima s ratnim invalidima Domovinskog rata, a osobe progonjene od ustaškog režima s političkim zatvorenicima nakon 1945.
Usvajanjem deklaracije o antifašizmu, državna bi se vlast obvezala na obilježavanje antifašističkih praznika od osobitog značaja za Hrvatsku, a Sabor bi pozivao sve građane, državne institucije, udruge i medije, te obvezao sva državna tijela i dužnosnike da promiču temeljne vrijednosti antifašizma.
Deklaracijom o antifašizmu bi se, prihvati li je Sabor, Ministarstvo znanosti i obrazovanja obvezalo da, nakon kritičke analize, u školske udžbenike ugradi relevantnu istinu o borbi Hrvata i drugih naroda u Hrvatskoj u Drugom svjetskom ratu.
Predviđa se i zaštita te obnova svih antifašističkih spomenika.
I Stazić i Kajin kažu da nije postojala inicijativa da njihove stranke izrade zajedničku deklaraciju. IDS je deklaraciju u Sabor uputio na zahtjev Saveza antifašističkih boraca, a SDP se na to odlučio samostalno.
Upitan zašto SDP pitanje suklađivanja mirovina boraca NOB-a s onima branitelja iz Domovinskog rata nije rješavao za prošloga mandata, kada su imali svoga ministra rada i socijalne skrbi, Stazić je odgovorio da je mandat od četiri godine kratak.
"Ne može se sve napraviti kada ste na vlasti, niti političko djelovanje prestaje s gubitkom parlamentarne većine", rekao je.