ŽENEVA - Maratonski razgovori na razini Svjetske trgovinske organizacije (WTO) o prvoj u povijesti svjetskoj trgovinskoj reformi nisu danas rezultirali dogovorom o tekstu koji je trebao biti stavljen pred ministre na sastanku idućeg mjeseca na Baliju. Sudbina sporazuma čiji je cilj pojednostaviti carinske postupke i ubrzati globalnu trgovinu sada bi mogla ovisiti o tome hoće li ministri uspjeti premostiti preostale razlike kada se okupe početkom sljedećeg mjeseca na konferenciji WTO-a na Baliju. Međunarodna trgovinska komora ističe da bi dogovor dodao 960 milijardi dolara svjetskom gospodarstvu i stvorio 21 milijun radnih mjesta, od čega 18 milijuna u zemljama u razvoju Također bi obnovio povjerenje u WTO kao forum za trgovinske pregovore. Predloženi sporazum sadrži elemente trgovinskih pregovora koji su počeli u Dohi 2001., ali unatoč opetovanim pokušajima nisu iznjedrili priželjkivani rezultat. Direktor WTO-a Roberto Azevedo prisilio je diplomate 159 zemalja članica WTO-a na maratonske 10-tjedne razgovore kako bi usuglasili stajališta o tekstu sporazuma koju bi ministri potom potvrdili. Azevedo je u petak kazao da se nada postizanju dogovora tijekom vikenda. Pregovori su završili jutros bez dogovora.
ZAGREB - Summit Europske unije i zemalja Istočnog partnerstva, koji se u četvrtak i petak održava u Vilniusu i na kojem će sudjelovati i hrvatski čelnici, neće kulminirati povijesnim sporazumima s Ukrajinom pošto je Kijev odlučio zaustaviti taj proces i okrenuti se Rusiji. Sastanak na vrhu održava se 28. i 29. studenoga u glavnom gradu Litve, male baltičke zemlje koja u ovom polugodištu predsjedava Europskom unijom, i za glavni događaj svoga predsjedanja još je ranije najavila summit Istočnog partnerstva. Nepotpisivanje sporazuma Ukrajine i EU-a sigurno će biti udarac litavskim nastojanjima da svoje predsjedanje obilježi približavanjem Uniji bivših sovjetskih republika. Istočno partnerstvo je program jačanja veza Unije i Ukrajine, Armenije, Azerbajdžana, Moldavije, Gruzije i Bjelorusije. Na summitu 28-orice i istočnih partnera u Vilniusu trebali bi sudjelovati i hrvatski premijer Zoran Milanović i prva potpredsjednica vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić. Samo osam dana prije summita na kojem su Kijev i EU trebali potpisati sporazum o pridruživanju i sporazum o slobodnoj trgovini, najavljeno je da su prekinute pripreme, a ukrajinski premijer Mikola Azarov kazao je da je odluka donesena iz isključivo ekonomskih razloga.
RIM/ZAGREB - Italija je u listopadu povećala višak u trgovinskoj razmjeni sa zemljama izvan Europske unije, zahvaljujući povećanom izvozu i smanjenom uvozu, pokazali su preliminarni podaci tamošnjeg statističkog ureda. Izvoz u zemlje izvan EU-a u listopadu je prema istom mjesecu lani uvećan za 1,5 posto, dok je uvoz smanjen osam posto. Na mjesečnoj je razini izvoz usklađen za sezonske čimbenike uvećan 0,8 posto, a uvoz je smanjen za 1,3 posto, objavio je danas talijanski statistički ured Istat. Trgovinska bilanca trećeg najvećeg gospodarstva eurozone u listopadu je tako sa zemljama izvan EU-a iskazala višak od 2,89 milijardi eura. Time je višak u trgovinskoj bilanci na godišnjoj razini više nego udvostručen. U listopadu lani iznosio je 1,43 milijarde eura. U razdoblju od siječnja do listopada 2013. talijanski izvoz izvan EU-a uvećan je za dva posto, dok je uvoz smanjen za 10,1 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine. Trgovinska bilanca iskazala je tako višak od 14,2 milijarde eura, dok je u istom razdoblju lani bila u minusu od 4,07 milijarde eura, objavio je Istat.
ŠANGAJ - Veliki kineski građevinski poduzetnici duguju državi 3.800 milijarde juana (623 milijarde dolara) neplaćenih poreza, objavila je državna televizija. U razdoblju od 2005. do 2012. građevinski poduzetnici trebali su platiti više od 4.600 milijardi juana poreza na zemljište a vlasti su prikupile samo 800 milijardi, izvijestila je China Central Television (CCTV) u jučerašnjoj tjednoj emisiji o pravima potrošača. Porez na zemljište spada u skupinu poreza za posebne namjene a njegov je predmet preneseno pravo na korištenje zemljišta u vlasništvu države i prihodi od zgrada izgrađenih na tom zemljištu. Kao izvor te informacije naveden je odvjetnik Li Jinsong, koji je i ranije iznosio takve tvrdnje ali nikada na državnoj televiziji. CCTV nije objavio ukupan broj tvrtki koje navodno nisu platile porez, ali je naveo da popis uključuje 45 kineskih građevinskih poduzetnika izlistanih na domaćim i inozemnim burzama. Kineski korisnici interneta kritiziraju pohlepu tvrtki koje se bave nekretninama, okrivljujući ih za skupo stanovanje. Poduzetnici pak upozoravaju na manjkavu metodologiju izračuna poreza.
LJUBLJANA - Slovenske komercijalne turističke objekte u prvih je devet mjeseci ove godine posjetilo više od 2,7 milijuna turista, što je 1,8 posto više nego lani, a ostvareni broj noćenja od 7,8 milijuna na istoj je razini kao u prvih devet mjeseci prošle godine. Pritom je pao broj domaćih turista, a porastao stranih, pokazuju podaci slovenskog statističkog ureda. Tako je Sloveniju u prvih devet ovogodišnjih mjeseci posjetilo više od 1,8 milijuna stranih turista, što je 4 posto više nego u istom prošlogodišnjem razdoblju. Strani su gosti ostvarili 4,9 milijuna noćenja ili 3,2 posto više. Prema statističkim podacima, domaćih turista bilo je 868.000, što je je 2,6 posto manje nego lani, a ostvarili su 2,86 milijuna noćenja, što je 4,3 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine. Strani turisti u prvih su devet mjeseci ostvarili 68 posto ukupnog turističkog prihoda i 63 posto svih noćenja.
LJUBLJANA - Gotovo polovina Slovenaca smatra da će u idućoj godini živjeti lošije nego u ovoj, a više od trećine vjeruje da će za izlazak iz recesije i bolji životni standard biti potrebno dvije do pet godina, pokazalo je ispitivanje agencije Episcenter za informativni portal slovenskog Telekoma. Samo 12,7 posto ispitanih misli da će sljedeće godine živjeti bolje nego ove. Njih 47,3 posto smatra da će im biti gore, a 40 posto jednako kao i lani. Bolji život za dvije godine očekuje 7,1 posto ispitanika, za dvije do pet godina 37,1, za pet do deset godina 27,6 posto, a za više od 10 godina 21,8 posto ispitanih. Potpunih pesimista koji misle da im se životni uvjeti "nikada" neće popraviti ima 6,4 posto. "Anketa je pokazala realnu ocjenu gospodarske i političke situacije, te stanje duha u državi", komentirao je rezultate Cvetko Heliodor, psiholog i psihoterapeut iz Maribora, dodavši da relativni pesimizam ispitanika proistječe iz njihova osjećaja da nema mjera i akcija koji bi ulazivali na skorašnju promjenu stanja.
VARŠAVA - Globalna financijska kriza jasno je pokazala da bi Poljska imala tek neznatne koristi od pristupanja eurozoni, kazao je danas novi poljski ministar financija Mateusz Szczurek, signalizirajući da Varšava vjerojatno neće u dogledno vrijeme ubrzati nastojanja kako bi uvela euro. "Moje je stajalište da je daleko manje vrijedno priključiti se eurozoni no što se činilo prije krize", kazao je Szczurek u razgovoru za tamošnji dnevnik Dziennik Gazeta Prawna. "Prednosti koje donosi eurozona: podizanje gospodarstva na višu razinu kada je riječ o pristupu kapitalu i o njegovoj cijeni, te stabilnost inozemnog financiranja - pokazalo se da je sve to puka fikcija", dodao je. Poljaci su nekada snažno zagovarali uvođenje jedinstvene europske valute da bi naknadno odgodili planove o pristupu eurozoni najranije do kraja ovog desetljeća. Izjave novog ministra znak su skepticizma među najvećim regionalnim igračima spram pristupanja eurozoni nakon petogodišnje dužničke i financijske krize u 17-članom bloku. U međuvremenu se Latvija i ostali manji susjedi i dalje spremaju za pristup zoni jedinstvene europske valute.
LONDON - Važan sporazum Irana i zapadnih sila o spornom iranskom nuklearnom programu spustio je danas cijene nafte na međunarodnim tržištima zbog očekivanog osjetnog povećanja opskrbe. Na londonskom su tržištu cijene nafte oko podneva pale 1,79 dolara u odnosu na zatvaranje tržišta u petak, na 109,26 dolara, nakon što su nakratko potnule i na samo 108,05 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 1,29 dolara nižoj cijeni, od 93,55 dolara. Prošli tjedan cijene nafte u Londonu zaključile su iznad 111 dolara, poduprte smanjenom opskrbom iz Libije i pojačanom potražnjom iz Kine, ali su već pred kraj trgovanja u petak ojačale nade da bi pregovori Irana i zapadnih sila o iranskom nuklearnom programu ipak mogli uroditi sporazumom. U noći sa subote na nedjelju postignut je sporazum kojim se na početno razdoblje od šest mjeseci obustavljaju najosjetljivije iranske nuklearne aktivnosti i suspendira dio sankcija UN-a i EU-a protiv pojedinih iranskih privrednih sektora. Sankcije su u protekle dvije godine više nego prepolovile iranski izvoz nafte i podržavale cijene nafte iznad 100 dolara. Iranski izvoz nafte azijskim klijentima moglo bi dodatno olakšati ublažavanje europske zabrane osiguranja pomorskih pošiljki iranske nafte. Čelnik Međunarodne agencije za energiju (IEA) upozorio je ipak da će Iran teško u kratkom roku vratiti proizvodnju na nekadašnju razinu čak i ako budu ukinuta međunarodna ograničenja izvoza.
TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle jer je ulagače ohrabrio proboj američkog S&P 500 indeksa iznad psihološki važne razine od 1.800 bodova. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 1,5 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Singapuru, Australiji i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 0,5 posto. U Šangaju su cijene blago pale, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 0,4 posto, nakon što je prošloga tjedna ostao gotovo nepromijenjen. U petak se na Wall Streetu S&P 500 indeks po prvi puta u povijesti probio iznad psihološki važne razine od 1.800 bodova, što je jutros i azijske ulagače navelo na kupnju dionica. Svi posljednji podaci pokazuju da američko gospodarstvo stabilno raste, dok Fed i dalje kupuje državne i hipotekarne obveznice u iznosu od 85 milijardi dolara mjesečno, čime na financijska tržišta ubrizgava svjež, jeftin novac. Jačanje najvećeg svjetskog gospodarstva ohrabruje budući bi mogla porasti potražnja za azijskim proizvodima, s obzirom da je SAD-a najveće izvozno tržište azijskih kompanija. A na valutnim je tržištima dolar blago ojačao, nakon prošlotjednog pada u odnosu na euro.
NEW YORK - Premda su prošloga tjedna S&P 500 i Dow Jones indeks dosegnuli rekordne razine, na Wall Streetu se ne očekuje korekcija cijena dionica jer je okruženje vrlo povoljno – gospodarstvo stabilno raste, dok Fed i dalje vodi vrlo labavu monetarnu politiku. Dow Jones indeks porastao je prošloga tjedna 0,6 posto, na 16.064 boda, dok je S&P 500 ojačao 0,3 posto, na 1.804 boda, a Nasdaq indeks 0,2 posto, na 3.991 bod. Rast cijena dionica sedam tjedana zaredom i novi rekordni dosezi Dow Jones i S&P 500 indeksa zahvaljuju se vrlo povoljnom okruženju. Svi posljednji podaci pokazuju da američko gospodarstvo stabilno raste, dok se smanjenje poticajnih monetarnih mjera očekuje tek iduće godine. Uz to, bliži se prosinac, povijesno najbolji mjesec za tržište dionica jer krajem godine ulagači uobičajeno uljepšavaju svoje portfelje. „Tržište se osjeća vrlo lagodno jer se ne očekuje nikakva značajnija korekcija cijena dionica, unatoč snažnom rastu ove godine. A pred nama je i tradicionalno dobar dio godine za tržište“, kaže Ryan Detrick, analitičar iz Schaeffer's Investment Research.