ŽENEVA - Svjetska trgovinska organizacija (WTO) mogla bi se usuglasiti oko prvog paketa globalnih trgovinskih reformi do kraja vikenda, kazao je danas njezin glavni direktor Roberto Azevedo. Upitan može li kakav-takav sporazum biti postignut do nedjelje uvečer, Azavedo je Reutersu odgovorio: "Nadam se tomu". Azavedo je forsirao maratonske pregovore kako bi sporazum bio postignut prije sastanka ministara WTO-a na Baliju, koji se održava u prvom tjednu prosinca. Diplomati kažu da će, ako se 159 članica WTO-a usuglasi oko nacrta sporazuma na sastanku Općeg vijeća WTO-a u Ženevi, ministri staviti svoj potpis na sporazum na sastanku na Baliju. Sporazum o globalnoj trgovini pojednostavio bi carinske postupke diljem svijeta, što bi povećalo predvidivost i transparentnost prekograničnih carinskih postupaka. Navedeni paket uključuje i određene promjene pravila u poljoprivredi i posebni tretman najsiromašnijih zemalja. Prema istraživanjima Svjetske banke i Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), svjetskom gospodarstvu taj bi sporazum donio dodatne stotine milijardi dolara.
BERLIN - Njemački trgovinski višak, izvor napetosti u odnosima s europskim susjedima, nije štetan za gospodarstvo već je koristan, ustvrdio je u petak visoki dužnosnik njemačke središnje banke. "Njemačku kritiziraju zbog relativno visokih viškova na tekućem računu bilance plaćanja", kazao je član izvršnog odbora Bundesbanka Andreas Dombret na bankarskom kongresu rekavši da je to prije svega rezultat tržišnih procesa koji odražavaju odluke o ulaganjima i štednji milijuna sudionika na tržištu. "U zemljama kao što su Njemačka višak na tekućem računu pomaže apsorbirati buduća opterećenja uzrokovana demografskim trendovima. U tom smislu viškovi na tekućim računima nisu štetni već korisni za gospodarstvo", rekao je Dombret. U posljednje je vrijeme vodeće europsko gospodarstvo izloženo sve žešćim kritikama zbog rasta trgovinskog viška, za koji kritičari tvrde da koči gospodarski oporavak u krizom pogođenim susjednim zemljama.
SARAJEVO - Ministar poljoprivrede Federacije Bosne i Hercegovine i suvlasnik mesne industrije "Lijanovići" iz Širokog Brijega Jerko Ivanković Lijanović potvrdio je u petak kako je počeo postupak ovrhe nad imovinom tvrke na čijem je čelu i to zbog duga po dospjelim bankarskim kreditima, no za sve je optužio "vlast". "Mi smo žrtve nesposobne vlasti", izjavio je za BH Radio 1 Lijanović, koji obnaša i dužnost zamjenika predsjednika vlade Federacije BiH. Ovrha nad imovinom tvrtke "Lijanovići" provodi se temeljem odluke općinskog suda u Širokom Brijegu, a na zahtjev Hypo-Alpe-Adria-Bank koja tako pokušava naplatiti kredite što ih je širokobriješka tvrtka ranije uzela, a nije ih vraćala. Nova uprava Hypo banke, koja je u proteklim mjesecima pokušavala konsolidirati poslovanje, utvrdila je kako su "Lijanovići" podigli kredite u ukupnom iznosu većem od 64 milijuna konvertibilnih maraka (oko 32 milijuna eura) te ih je odlučila sada sve naplatiti, što će morati provesti kroz ovrhu.
LONDON - Cijene nafte prekoračile su danas na londonskom tržištu razinu od 110 dolara za barel, poduprte prigušenim očekivanjima da će Iran i zapadne sile još ovog tjedna postići dogovor o iranskom nuklearnom programu. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte porasla 22 centa u odnosu na jučerašnje zatvaranje i iznosila je 110,30 dolara. Na američkom je tržištu cijena danas porasla za 24 centa u odnosu na jučerašnje zatvaranje. U međuvremenu je dodatnu potporu cijenama pružila prognoza kineske naftne kompanije Sinopec da će kineska potražnja za naftom u 2014. i 2015. porasti prosječno godišnje 3,8 posto. Kina je pokretač globalne potražnje za naftom u posljednjih desetak godina i na nju otpada polovina ukupnog rasta potražnje. Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) danas na svojim internetskim stranicama objavila da je cijena referentne košarice njezine nafte jučer iznosila 104,40 dolara, što znači da je bila 18 centi niža u odnosu na prethodni dan trgovanja.
LONDON - Euro je danas ojačao na međunarodnim deviznim tržištima prema dolaru i jenu nakon što je znatno bolji od očekivanja indeks poslovne klime u Njemačkoj potvrdio nastavljeni oporavak u najvećem europskom gospodarstvu. Euro je tako ojačao 0,4 posto prema dolaru, na 1,3531 dolara. Prema jenu je ojačao 0,3 posto, na 136,81 jena, nakon što se ranije nakratko popeo na 136,995 jena, novu najvišu razinu u posljednje četiri godine. Dolar se prema jenu stabilizirao na 101,20 jena, što znači da je ostao više-manje nepromijenjen u odnosu na zatvaranje u prethodnoj trgovini. Ranije je nakratko zabilježio najvišu razinu u posljednja četiri i pol mjeseca prema jenu, od 101,36 jena. Vjetar u leđa euru su pružile izjave čelnika Europske središnje banke (ECB) Marija Draghija, koji je minimizirao mogućnost uvođenja negativne kamatne stope za depozite banaka. Što se japanske valute tiče, ona je i dalje izložena prodajnim pritiscima zbog očekivanja da će japanska središnja banka zadržati popustljivu monetarnu politiku.