Euro je tako oslabio 0,7 posto, na 1,3637 dolara, što je njegova najniža razina od 17. listopada.
Dolar je, uz podršku današnjeg slabljenja eura, dosegnuo najvišu razinu u posljednja dva tjedna prema košarici vodećih svjetskih valuta.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, uvećan je 0,25 posto, na 79,98 bodova, najvišu razinu od 17. listopada. Time je odskočio s najniže razine u posljednjih devet mjeseci od 78,998 bodova, na koju se spustio u prošli petak.
Dolar je pak prema jenu oslabio 0,26 posto, na 98,24 jena.
Od važnijih vijesti iz eurozone danas se izdvajaju podaci statističkog ureda Europske unije o inflaciji i nezaposlenosti.
Godišnja stopa inflacije, mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, u listopadu se prema prvim procjena Eurostata spustila na svega 0,7 posto, s 1,1 posto u prethodnom mjesecu. Takvi podaci mogli bi ojačati bojazni dužnosnika eurozone u vezi s deflacijskim rizicima i štetama za gospodarstvo zbog snažnog eura.
Loše su vijesti stigle i s tržišta rada eurozone, gdje je nezaposlenost u listopadu iznosila rekordnih 12,2 posto.
Član upravnog vijeća ECB-a Ewald Nowotny danas je izjavio da će središnja banka omogućiti dodatnu likvidnost bankama eurozone nakon isteka jeftinih dugoročnih zajmova koje im je bila ponudila krajem 2011. i početkom 2012. godine.
"Svjedočimo vrlo nezgodnoj kombinaciji niske inflacije i rekordne nezaposlenosti, a prema tumačenju tržišta, ECB bi mogao budno pratiti razvoj situacije", kazao je Jeremy Stretch, čelnik valutne strategiju u tvrtki CIBC.
Dolar je pak podršku crpio i iz jučerašnjeg priopćenja američke središnje banke Fed u kojem je iskazana manja zabrinutost u vezi rasta američkog gospodarstva nego što su pojedini ulagači očekivali.
Nadalje, Fed je u priopćenju izostavio rečenicu u kojoj iskazuje zabrinutost u vezi jačanja kamatnih stopa, a nije se izravno osvrnuo ni na djelomičnu blokadu rada američkih državnih službi u prvoj polovini listopada, kao što su mnogi na tržištu očekivali.