FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Nazire se dogovor u SAD-u; dolar ojačao prema vodećim valutama

Autor: vmom
LONDON/NEW YORK, 15. listopada 2013. (Hina/Reuters) - Dolar je danas ojačao na međunarodnim tržištima, nakratko zabilježivši najvišu razinu u mjesec dana prema drugim vodećim svjetskim valutama uslijed ojačalog optimizma u pogledu skorog postizanja dogovora u Sjedinjenim Državama o zaduživanju države.

Euro je u takvim okolnostima prema dolaru oslabio 0,5 posto, na 1,3492 dolara.

Američka je valuta ujedno nakratko dosegnula najvišu razinu prema jenu u dva tjedna, od 98,71 jena, da bi se potom stabilizirala na 98,51 jen, što znači da je na neznatnom gubitku u usporedbi sa zatvaranjem u prethodnoj trgovini.

Dolar je nakratko dosegnuo i najvišu razinu u mjesec dana prema švicarskom franku, od 91,77 švicarskih centima. Nakon toga dolarom se trgovalo po 91,58 centima, što znači da je ojačao 0,6 posto u usporedbi sa zatvaranjem dan ranije.

Čelnik većine u američkom Senatu Harry Reid, iz redova demokrata, kazao je da je s republikanskim kolegom Mitchom McConnellom postigao izuzetan napredak u pregovorima, sugerirajući da bi dogovor mogli postići još tijekom današnjeg dana.

Njegove izjave poduprle su očekivanja da će dogovor biti postignut prije četvrtka, krajnjeg roka za podizanje limita zaduživanja. Jedan izvor kazao je da bi dogovor okončao djelomičnu blokadu rada američke državne uprave i pokrio potrebe za zaduživanjem do sredine veljače.

"Naziru se dobre vijesti iz američke vlade i tržišta se više okreću rizičnim ulaganjima", kazala je Camilla Sutton, glavna valutna strateginja u banci Scotiabank.

Na euro danas nisu utjecale nove vijesti iz gospodarstva eurozone, od kojih se izdvaja indeks njemačkog instituta ZEW koji je pokazao da je ozračje među analitičarima i ulagačima u Njemačkoj poboljšano više nego što se očekivalo.

Analitičari kažu da bi negativni utjecaj blokade rada američke vlade na najveće svjetsko gospodarstvo mogao potaknuti američku središnju banku da dodatno odgodi postupno smanjenje monetarnih poticaja, a što je u dugoročnoj perspektivi manje povoljno za dolar.

"Bude li dogovoreno privremeno rješenje u SAD-u, to će u kratkoročnoj perspektivi imati neznatne pozitivne učinke na dolar ali je na srednji rok nedvojbeno nepovoljno za američku valutu", kazao je Richard Falkenhall, valutni strateg u banci SEB.

(Hina) xvmo ygple

An unhandled error has occurred. Reload 🗙