Euro je u takvim okolnostima bio na manjem gubitku, skliznuvši 0,26 posto prema dolaru, na 1,3582 dolara. Dan ranije nakratko je dosegnuo 1,36465 dolara, što je bila njegova najviša razina od veljače.
Dolar je pak prema jenu oslabio 0,10 posto, na 97,14 jena.
Analitičari su prognozirali da će nakon najnovijeg uzleta eura uoči vikenda ipak doći do manjeg povlačenja i blage konsolidacije njegova tečaja. U ovom je tjednu euro trenutno prema dolaru u plusu za 0,5 posto.
Ulagači su bili oprezni spram dolara jer se pribojavaju da će se na fiskalnu blokadu nadovezati daleko kompleksnija bitka oko podizanja limita zaduživanja. Uz to, dolaru na ruku nisu išli ni najnoviji podaci s tržišta rada, koji svjedoče o usporenom tempu zapošljavanja u uslužnom sektoru najvećeg svjetskog gospodarstva.
"Nitko ne želi dolar dok postoji neizvjesnost oko zastoja u radu američke državne uprave. Uz to, razočaravajući podaci o zapošljavanju u sektoru usluga dodatno su pridonijeli nepovoljnom ozračju za dolar", kazao je Niels Christensen, valutni strateg u banci Nordea.
Američko ministarstvo rada jučer je objavilo da ključno izvješće o zaposlenosti u rujnu neće biti objavljeno po redovnom kalendaru zbog zastoja u radu američke vlade. Informaciju o novom datumu objave nisu objavili.
Slabiji dolar dodatno je pak podupro euro, kojem su na ruku išli u prvom redu otklanjanje najnovije političke krize u Italiji, izostanak novih poticajnih mjera Europske središnje banke u ovom trenutku i ovotjedni gospodarski podaci.
Od važnijih događanja izdvaja se i očekivana odluka japanske središnje banke (BOJ) da zadrži ključne kamatne stope nepromijenjena.