BEIJING/FRANKFURT - Kina je ubrzala mjere za internacionalizaciju svoje valute današnjim sklapanjem ugovora s Europskom središnjom bankom (ECB) o zamjeni eura i juana. Bilateralni ugovor ECB-a i Narodne banke Kine o zamjeni valuta sklopljen je na tri godine, uz maksimalni iznos od 350 milijardi juana, odnosno 45 milijardi eura. Riječ je o najnovijoj u nizu linija za zamjenu valuta koju je Kina uspostavila s ostalim zemljama kako bi promovirala primjenu juana u globalnim komercijalnim i financijskim transakcijama. Krajnji je cilj Kine svrstati juan uz bok dolaru koji ima status rezervne valute. "Naglasak je na internacionalizaciji renminbija", kazao je Louis Kuijs, ekonomist banke RBS u Hong Kongu. Dodao je da zamjene valuta središnjim bankama omogućavaju dodatnu likvidnost u razdobljima financijskog pritiska, iako je to sekundarna namjena kod kineskih ugovora o zamjenama valuta Ugovor o zamjeni valuta s ECB-om drugi je po vrijednosti i nadmašuje ga samo onaj koji je kineska središnja banka sklopila s južnokorejskom središnjom bankom, vrijedan 360 milijardi juana. Kina sličan sporazum ima i s Hong Kongom, vrijednosti 400 milijardi juana.
RIM/PARIZ - Industrijska proizvodnja u recesijom pogođenoj Italiji u kolovozu je smanjena daljnjih 0,3 posto u usporedbi s prethodnim mjesecom dok je u Francuskoj zabilježila oporavak, izvijestili su danas tamošnji statistički uredi. U srpnju talijanska se proizvodnja smanjila za snažnijih jedan posto, objavio je danas tamošnji statistički ured Istat. Na godišnjoj razini talijanska industrijska proizvodnja smanjena je za 4,6 posto, pokazali su najnoviji podaci statističkog ureda. Tako se pad nastavio 24. mjesec zaredom. Četvrto po veličini gospodarstvo eurozone muku muči s najduljom recesijom u posljednja dva desetljeća. Pad proizvodnje energije od 1,6 posto na mjesečnoj razini glavni je razlog pada proizvodnje u kolovozu, tumače u Istatu. Rast proizvodnje zabilježen je pak u segmentima roba za široku potrošnju i intermedijarnih proizvoda, od 2,2 odnosno 1,3 posto u usporedbi s prethodnim mjesecom, objavio je talijanski statistički ured. Francuski je pak statistički ured Insee izvijestio o jačanju francuske industrijske proizvodnje, i to prvom u posljednja četiri mjeseca. U kolovozu je tako zabilježen njezin rast od 0,2 posto na mjesečnoj razini, što je zaokret u odnosu na srpanj kada je proizvodnja smanjena za 0,6 posto.
PARIZ - Francuski izvršni dvojac, predsjednik Francois Hollande i premijer Jean-Marc Ayrault s kojima se u četvrtak u Parizu treba sastati hrvatski šef vlade Zoran Milanović, bilježe u listopadu rekordnu nepopularnost među francuskim stanovništvom, pišu francuski mediji. Francois Hollande dobio je pozitivno mišljenje 21 posto ispitanika, a Ayrault 19 posto, piše u četvrtak Le Nouvel Observateur, navodeći rezultate istraživanja YouGov. Na pitanje kakvu bi ocjenu dali djelovanju Hollandea kao predsjednika, tri posto ispitanih kazalo je "vrlo pozitivnu", 18 posto "pozitivnu", a 69 posto negativnu. Što se tiče Ayraulta, on je od 19 posto ispitanika dobio pozitivnu ocjenu a od 69 posto negativnu. Francuske građane, kako kažu u istraživanju, najviše brine nezaposlenost, socijalna zaštita, imigracija i porezi. U drugom istraživanju javnog mišljenja koje je proveo LH2 a čije je rezultate Le Nouvel Observateur objavio u srijedu, i Hollandea i Ayraulta pozitivno je ocijenilo 29 posto ispitanih.
AMSTERDAM - Nizozemski ministar financija i čelnik grupe ministara financija eurozone Jeroen Dijsselbloem otkazao je danas sudjelovanje na godišnjem sastanku Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Washingtona zbog političkih problema u matičnoj zemlji koji bi mogli izazvati proračunsku krizu. Vladi liberalnog premijera Marka Ruttea potrebna je potpora manjih oporbenih stranaka kako bi usvojila dodatne mjere štednje u 2014. vrijedne šest milijardi eura. Potpora manjih stranaka potrebna je kako bi se usvojio proračun. U protivnom bi zemlja mogla zaglibiti u političkoj krizi upravo u trenutku kada se gospodarstvo našlo na važnoj prekretnici. Predsjednik nizozemske središnje banke Klaas Knot kazao je ovog tjedna da bi vladin neuspjeh u postizanju dogovora o proračunu bio najveća prijetnja gospodarstvu koje se pokušava izvući iz dugotrajne recesije. Aktivnosti su padale osam od posljednjih 10 tromjesečja. Dijsselbloem je trebao u Washingtonu predstavljati zemlje eurozone, međutim u zadnji čas je promijenio planove, rekao je glasnogovornik Ministarstva financija.
RIM - Posrnuli talijanski zrakoplovni prijevoznik Alitalia razmišlja o prikupljanju dodatnih 300 milijuna eura kapitala i zajmu od 200 milijuna eura kako bi otklonila prijetnju bankrota, priopćili su sindikati. Dokapitalizacija posrnulog talijanskog zrakoplovnog prijevoznika obuhvatila bi 150 milijuna eura od ulagača iz javnog sektora i 150 milijuna eura od dioničara, rekao je jučer Claudio Tarlazzi iz sindikata UIL Trasporti. Polovicu tog iznosa, odnosno 75 milijuna eura, platio bi Air France-KLM, vlasnik 25-postotnog udjela u Alitaliji. Ako francusko-nizozemski prijevoznik ne pristane, banke bi mogle uskočiti kako bi se namaknuo potreban iznos, objasnio je Tarlazzi. Također je priopćio da kompanija neće dioničarima vratiti prethodni zajam od 95 milijuna eura. Posrnuli talijanski prijevoznik zapošljava oko 14.000 ljudi. U međuvremenu je talijanska naftna kompanija Eni zaprijetila Alitaliji obustavom isporuke goriva ako ne namakne potreban novac. Eni ne može kreditirati kompaniju čija se budućnost više ne čini sigurnom, pojasnio je izvršni direktor Paolo Scaroni.
ZAGREB - Globalne isporuke osobnih računala (PC) pale su u trećem tromjesečju na najnižu razinu u pet godina, prenose europski mediji danas rezultate istraživanja specijalizirane tvrtke Gartner. U tri mjeseca do kraja rujna isporučeno je 80,3 milijuna PC-ja, što je 8,6 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine, prenosi BBC rezultate Gartnerova istraživanja. Prodaja osobnih računala pada već šest tromjesečja zaredom zbog sve veće popularnosti tablet računala i pametnih telefona. U Gartneru tumače da je pad cijena tableta dodatno nagrizao prodaju osobnih računala na tržištima u nastajanju. "Broj instaliranih osobnih računala, kako na razvijenim tako i na tržitima u nastajanju, dodatno se smanjio zbog nastavljenog prijelaza potrošača s osobnih računala na tablete kada je u pitanju svakodnevna konzumacija sadržaja", kazao je u priopćenju Mikako Kitagawa, glavni analitičar u Gartneru. "Dostupniji jeftini Android tableti privukli su potrošače na tržištima u nastajanju, kao i one na razvijenim tržištima", dodaje.
WASHINGTON - Janet Yellen, koju je američki predsjednik Barack Obama u srijedu imenovao za guvernerku Federalnih rezerva (Fed), odnosno američke središnje banke, ugledna je ekonomistkinja bliska liberalnoj gospodarskoj eliti koja je trećinu svoje karijere provela u Fed-u. Yellen (67) koja dolazi s dužnosti viceguvernerke središnje banke, prva je žena na toj dužnosti u Fed-u, ustanovi koja upravo ovih dana obilježava sto godina postojanja. Yellen koju smatraju demokratkinjom, više od dvanaest godina je bila u žiži američke monetarne politike. U Odboru za monetarnu politiku (FOMC) smatraju je "golubicom" koja je više zabrinuta zbog nezaposlenosti nego zbog inflacije. Ovaj Obamin izbor još mora potvrditi Senat, no očekuje se da će to proći relativno glatko. Imenovanje J. Yellen dolazi u trenutku dok se u Kongresu rasplamsava rasprava o podizanju limita duga, a Bernanke je neprestano upozoravao kako bi njegovo zadržavanje na istoj razini kao i do sada imalo jak negativan utjecaj na ionako krhak oporavak gospodarstva.
TOKIO - Boeing 787 Japan Airlinesa na letu za Tokio morao se vratiti u Moskvu zbog problema s nužnicima, što je još jedan kvar na elektronici u tom najnovijem zrakoplovu američkog proizvođača, doznaje se u četvrtak od japanske kompanije. Boeing sa 151 putnikom i članom posade, poletio je u srijedu navečer iz Moskve u Naritu, istočno od Tokija, ali se morao vratiti nakon dva sata leta i sletjeti u ruskoj prijestolnici, rekao je za AFP glasnogovornik JAL-a. "Pojavio se problem: nužnici su postali neupotrebljivi a pokvario se i uređaj za podgrijavanje jela", dodao je. Rekao je da su problemi najvjerojatnije povezani s elektronikom i istaknuo da to nema veze s ozbiljnim problemom akumulatora utvrđenim početkom godine. Te su konstrukcijske slabosti u siječnju prouzročile pregrijavanje na dvama zrakoplovima 787 i bile su povod za međunarodnu zabranu letenja za 59 zrakoplova koji su tada bili u službi diljem svijeta. JAL je vjerni klijent Boeinga ali je u ponedjeljak prvi put najavio narudžbu 31 zrakoplova A350 Airbusa, europskog suparnika američkog proizvođača zrakoplova.
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice oporavile su se u četvrtak s najnižih razina u više od mjesec dana nakon što su naznake napretka u pregovorima o okončanju američke proračunske blokade potaknule apetit ulagača za rizikom. Londonski FTSE porastao je 0,96 posto na 6.400 bodova, frankfurtski DAX za 1,37 posto na 8.627 bodova, a najveći je dobitnik bio pariški CAC, u plusu 1,58 posto, dosegnuvši 4.188 bodova. Dobitnike su predvodili bankarski i automobilski sektor koji su u prosjeku dobili na vrijednosti više od dva posto budući da su investitori kupovali cikličke dionice. Optimizam zbog napretka u washingtonskim pregovorima nadjačao je zabrinutost zbog poslovnih rezultata kompanija. Kabel Deutschland nadovezao se tako na niz europskih kompanija koje su u posljednje vrijeme objavile opreznu poslovnu prognozu. Cijene njezinih dionica pale su 0,3 posto nakon što je snizila prognozu prihoda za tekuću fiskalnu godinu. "Mislim da je ovo samo početak stišavanja očekivanja za cijelu godinu jer prva polovica godine nije bila dovoljno dobra, a rast u drugoj polovici nije brz kao što se očekivalo“, ističe strateg BTIG-a Nick Xanders.
NEW YORK - U srijedu su na Wall Streetu Dow Jones i S&P 500 indeks blago porasli, nakon dva dana oštrog pada, jer je predsjednik SAD-a Barack Obama pozvao predstavnike republikanaca i demokrata na razgovor kako bi pokušali naći rješenje za financiranje države. Dow Jones ojačao je 0,18 posto, na 14.802 boda, a S&P 500 0,06 posto, na 1.656 bodova. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,46 posto, na 3.677 bodova. Na početku trgovanja burzovni su indeksi bili u minusu jer se obustava rada američkih državnih službi nastavila i osmi dan, dok se rješenje financijskih problema još nije naziralo. No kasnije je ulagače ohrabrilo ublažavanje tona rasprave između republikanaca i demokrata te prijedlog da se barem privremeno poveća razina dozvoljenog zaduživanja države kako bi se dobilo na vremenu za pregovore o proračunu i omogućilo da vlada isplati sve svoje financijske obveze i nakon 17. listopada. Uz to, predsjednik Obama pozvao je predstavnike obje strane u Kongresu na razgovor u četvrtak kako bi se potražila rješenja problema. Zahvaljujući tome, nakon dva dana oštrog pada, jučer su Dow Jones i S&P 500 indeks blago ojačali.
TOKIO - Na azijskim se burzama i danas trguje oprezno, dok se tečaj dolara odmaknuo od najniže razine u osam mjeseci jer se ulagači nadaju da će se u Washingtonu ipak na vrijeme postići dogovor o financiranju države. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,9 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji i Singapuru porasle između 0,1 i 0,3 posto. U Australiji, Šangaju i Hong Kongu burzovni su indeksi pali između 0,2 i 0,9 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,4 posto. Podršku tržištima pružio je jučerašnji blagi rast S&P 500 i Dow Jones indeksa na Wall Streetu, nakon što je u Washingtonu ponešto ublažen ton rasprave između republikanaca i demokrata. U najnovijem scenariju pojavio se prijedlog da se barem privremeno poveća razina dozvoljenog zaduživanja države kako bi se dobilo na vremenu za pregovore o proračunu i omogućilo da vlada isplati sve svoje financijske obveze i nakon 17. listopada.