WASHINGTON - Američki predsjednik Barack Obama predložit će danas viceguvernerku Janet Yellen za čelnu poziciju u američkoj središnjoj banci čime bi prvi puta u 100-godišnjoj povijesti Feda vodeću dužnost preuzela žena. Yellen bi na kormilu Feda trebala zamijeniti Bena Bernankea kojem 31. siječnja ističe drugi mandat. Poznata je kao gorljiva zagovornica agresivnih mjera poticanja gospodarskog rasta putem niskih kamatnih stopa i opsežnih kupovina obveznica. Ako Senat potvrdi njezino imenovanje, Yellen će osigurati kontinuitet Fedove politike pod Bernankeom. Od nje se očekuje oprez pri ukidanju izvanrednih poticajnih mjera koje je središnja banka uvela kako bi ojačala gospodarstvo. Njezina kandidatura vremenski se poklopila s političkom blokadom u Washingtonu zbog koje su mnoge državne službe prestale s radom a zemlji prijeti i bankrot ukoliko zakonodavci do 17. listopada ne podignu plafon zaduživanja. Njezin glavni izazov biti će normalizacija monetarne politike i postupno smanjenje poticajnih mjesta uvedenih koje su na snazi već pet godina. Ugledna ekonomistica Yellen na glasu je kao dužnosnica Feda koju najviše brine nezaposlenost a najmanje inflacija.
ZAGREB - Gospodarske aktivnosti u Europi ponovno zaostaju za onima u svijetu pa Stari kontinent sve više nalikuje lošem đaku, komentirali su danas europski mediji najnovije prognoze Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). Razvijena gospodarstva svijeta pokazuju prve znakove oporavka i gospodarski rast u SAD-u i Japanu ojačat će iduće godine da bi se potom stabilizirao. Eurozona će ih teškom mukom pratiti, prenio je jučer euronews najnovije ocjene u sklopu MMF-ovih redovnih jesenskih Svjetskih gospodarskih prognozi. Eurozona je ove godine 'zaglavila' u recesiji zbog strogih mjera štednje kojima se nastoji riješiti problem visoke zaduženosti. S druge pak strane gospodarstvo Kine nastavlja uzlet, japansko gospodarstvo podupiru golemi paketi poticajnih mjera a rast je obnovljen i u SAD-u, najvećem svjetskom gospodarstvu. Gospodarstvo eurozone ove će se godine tako smanjiti, ali bi u 2014. aktivnosti ponovo trebale porasti. Do tada će pak godišnja stopa rasta u SAD-u već biti gotovo udvostručena, dok će Kina vjerojatno otežano održavati ovogodišnju razinu rasta, objavio je europski informativni kanal.
BERLIN/ZAGREB - Njemačka industrijska proizvodnja porasla je u kolovozu 1,4 posto u odnosu na prethodni mjesec, izvijestilo je danas ministarstvo gospodarstva i tehnologije. Ujedno su revidirali podatak za srpanj koji sada pokazuje blaži pad proizvodnje, za 1,1 posto, u odnosu na prvobitno procijenjenih 1,7 posto. "Nastavlja se uzlazni trend proizvodnje u industriji", konstatiralo je ministarstvo u kratkom priopćenju. "Faza slabosti iz zimske polovine godine završena je", zaključili su. Izrazito je u kolovozu poskočila proizvodnja investicijskih dobara, za 4,4 posto, pokazuju podaci ministarstva. U priopćenju se izdvaja i 13,6-postotni skok proizvodnje teretnih vozila. Pad je pak zabilježio građevinski sektor, i to za 1,9 posto. Na godišnjoj je razini proizvodnja prilagođena za broj radnih dana uvećana u kolovozu za blagih 0,3 posto, nakon 1,7-postotnog pada u prethodnom mjesecu, pokazuju podaci ministarstva.
ZAGREB - Posrnuli talijanski zrakoplovni prijevoznik Alitalia riskira obustavu isporuke goriva u jeku nastojanja da spriječi financijsku krizu, izvijestili su danas europskim mediji. Talijanska naftna tvrtka ENI izvijestila je da neće moći i dalje opskrbljivati Alitaliju gorivom ako prijevoznik ne prikupi dodatni novac, prenosi danas BBC. Izvršni direktor Enija upozorio je da njegova tvrtka ne može kreditirati "kompaniju čija se budućnost više ne čini sigurnom". Nakon godina gubitaka Alitalia pokušava od dioničara prikupiti 100 milijuna eura kako bi nastavila poslovati. Alitaliju je 2009. od bankrota spasio konzorcij investitora. Tom je prilikom nizozemsko-francuski prijevoznik Air France-KLM preuzeo 25-postotni udio u talijanskoj aviokompaniji.
PARIZ - Francuska vlada upozorila je u srijedu proizvođača telekomunikacijske opreme Alcatel-Lucent da bi mogla blokirati njegove planove restrukturiranja u Francuskoj ukoliko sa sindikatima ne postigne dogovor kojim bi se spasilo što više radnih mjesta. Grupa je u utorak predstavila planove o ukidanju ukupno 10.000 radnih mjesta širom svijeta, uključujući 900 u Francuskoj, ustvrdivši da su rezovi posljednja prilika da se prekine višegodišnji trend negativnih poslovnih rezultata. Vlada predsjednika Francoisa Hollandea kritizirala je te planove, a premijer Jean-Marc Ayrault istaknuo u srijedu da bi vlada mogla iskoristiti najnovije promjene zakona o radu i blokirati poteze kompanije u Francuskoj. "Ne bude li postignut većinski sporazum (sa sindikatima), plan restrukturiranja neće biti prihvaćen jer je po izmijenjenom zakonu sada na državi odgovornost da nešto poduzme", rekao je Ayrault za radio Europe 1. "Želimo pregovore kojima će se sačuvati što više radnih mjesta", kazao je, pozivajući Alcatel-Lucent da izmijeni plan koji u aktualnom obliku predviđa zatvaranje dva pogona i moguću prodaju ostalih.
SEUL - Tvrtka Samsung Electronics u srijedu je predstavila prvi smartphone na svijetu sa zakrivljenim ekranom, varijantu Galaxy Note koja je dovela azijskog diva korak bliže razvoju uređaja s fleksibilnim, pa čak i nesalomljivim ekranima. "To je korak naprijed prema nesalomljivim gadgetima i fleksibilnim uređajima. Međutim, za sada je ovaj novi mobitel više simoblički proizvod", izjavio je Nam Dae-jong, analitičar tvrtke Hana Daetoo Securities, dodajući da Samsung još nema kapacitet za proizvodnju velikih razmjera zakrivljenih ekrana za novi Galaxy Round. Galaxy Round je pokušaj Samsunga da izazove zanimanje kupaca za mobitele sa zakrivljenim ekranom iako on vjerojatno neće postati hit jer mu nedostaju druge karakteristikike koje bi ga učinile privlačnim, kazao je. Samsungov 5,7-inčni smartphone zakrivljenog ekrana Galaxy Round težak je 154 grama. Ovaj smartphone prvotno će biti dostupan samo u Južnoj Koreji po cijeni od tisuću dolara, a još nije donesena odluka o njegovoj prodaji na drugim tržištima.
MELLOUSSA - Francuski proizvođač automobila Renault krenuo je u drugu fazu gradnje divovske tvornice jeftinih automobila u Maroku koja je prošle godine razbjesnila Francuze zbog preseljenja industrijske proizvodnje van zemlje. Proširenje pogona u blizini Tangiersa, gdje će se proizvoditi model Dacia Sandero, omogućit će Renaultu da udvostruči proizvodnju u - kako tvrde - najvećoj tvornici takve vrste u Africi. Iduće bi se godine tamo trebalo proizvesti 340 tisuća vozila a trenutno je u pogonu zaposleno pet tisuća radnika. Renault trenutno dominira marokanskim tržištem preko rumunjske podružnice Dacie, uz udio u ukupnoj prodaji od gotovo 33 posto. Tvornica u Tangiersu otvorena je u veljači prošle godine, razbjesnivši Francuske zbog preseljenja proizvodnje u zemlju s niskim troškovima rada, poreznim olakšicima i carinskim izuzećima. Novu proizvodnu liniju, vrijednu oko 400 milijuna eura, svečano su jučer otvorili direktor Renaultova marokanskog ogranka Jacques Prost i marokanski ministar industrije Abdelkader Amara. Njome je ukupna vrijednost Renaultova ulaganja podignuta na oko milijardu eura. Renaultov partner Nissan namjerava sudjelovati u planiranoj trećoj fazi projekta čiji detalji još nisu objavljeni.
LONDON - Cijene nafte spustile su se danas na londonskom tržištu ispod razine od 110 dolara za barel budući da dužnosnici u Washingtonu nisu postigli značajniji napredak u pregovorima o proračunu za iduću godinu i o podizanju plafona zaduživanja. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte pala 38 centi, na 109,78 dolara. U SAD-u barelom se trgovalo po 24 centa nižoj cijeni, od 103,25 dolara. Jučer je cijene nafte u Londonu i u SAD-u podupro geopolitički rizik, povezan s političkim sukobima u Egiptu i američkim uhićenjem visokog dužnosnika al Qaede u Libiji. Nastavljena proračunska blokada u SAD-u pritišće pak naftna tržišta jer se strahuje da će narušiti povjerenje ulagača i ograničiti potražnju u najvećem potrošaču nafte u svijetu. Američki predsjednik Barack Obama u utorak je izjavio da će pregovarati s republikancima o proračunskih problemima samo ako pristanu na ponovno otvaranje državnih službi i podizanje limita zaduživanja. Izrazitiji pad cijena nafte spriječio je slabiji dolar i zabrinutost da bi nemiri u Egiptu i Libiji mogli poremetiti opskrbu s Bliskog istoka. Dolar je blizu najniže razine u osam mjeseci prema ostalim glavnim valutama, što podupire cijene nafte.
TOKIO - Azijske su burze i dalje pod pritiskom jer se ulagači plaše da republikanci i demokrati neće do polovice mjeseca postići dogovor o proračunu i dozvoljenom zaduživanju države, što bi ozbiljno uzdrmalo svjetska financijska tržišta. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,7 posto, dok su cijene dionica u Australiji i Singapuru porasle između 0,1 i 0,3 posto. U Šangaju i Hong Kongu burzovni su indeksi pali između 0,1 i 0,4 posto, a pod pritiskom su i ostala azijska tržišta, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,3 posto. Loše je na tržišta utjecao jučerašnji oštar pad indeksa na Wall Streetu, drugi dan zaredom, jer se u Washingtonu još uvijek ne nazire dogovor o proračunu, pa se ulagači plaše da će republikanci i demokrati ostati nepopustljivi i po pitanju povećanja razine dozvoljenog zaduživanja države. Ako se u Kongresu do 17. listopada ne postigne dogovor o povećanju dozvoljenog 'minusa', američka vlada neće moći ispuniti sve financijske obveze, što bi uzdrmalo financijska tržišta.
NEW YORK - Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica oštro pale, dok je VIX 'indeks straha' dosegnuo najvišu razinu u tri mjeseca jer se ulagači plaše posljedica političke krize u Washingtonu na fiskalnu situaciju i gospodarstvo SAD-a. Dow Jones potonuo je 159 bodova, ili 1,07 posto, na 14.776 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 1,23 posto, na 1.655 bodova, a Nasdaq indeks 2 posto, na 3.694 boda. Prošlo je točno tjedan dana od kada američke državne službe ne rade, a republikanci i demokrati u Kongresu nisu se maknuli s mrtve točke po pitanju proračuna. Jučer je predsjednik Barack Obama kazao da je spreman pregovarati o proračunskim pitanjima samo ako republikanci brzo i bezuvjetno pristanu na dogovor o ponovnom otvaranju državnih službi i povećanju dozvoljenog zaduživanja države. Rok za dogovor o povećanju zaduživanja istječe za osam dana, a ako se do tada republikanci i Obama ne usuglase, američka vlada 17. listopada neće moći isplatiti sve svoje financijske obveze, što bi snažno uzdrmalo financijska tržišta.