"Nastavi li se takva situacija kroz dulje vrijeme, to bi moglo destabilizirati financijska tržišta i pogoršati klimu", kazao je guverner Haruhiko Kuroda po završetku dvodnevnog mjesečnog zasjedanja, dodajući da je BOJ spreman odgovoriti na iznenadne pritiske.
Nije želio komentirati mogućnost da se američka država nađe u situaciji da ne može podmirivati svoje obveze, napominjući tek da bi dulji zastoj u radu američke državne uprave mogao imati ozbiljne posljedice po globalno gospodarstvo.
"Iskreno se nadamo da će se rješenje pronaći u što kraćem roku", kazao je Kuroda. Japan je među najvećim kreditorima SAD-a, s obzirom na golemi portfelj američkih državnih obveznica.
Bank of Japan spremna je povećati postojeće opsežne monetarne poticaje bude li ugrožen aktualni oporavak trećeg po veličini gospodarstva svijeta, poručio je guverner. Zasad ne vide potrebu za time jer je gospodarstvo na putu izlaska iz deflacije a fiskalni će poticaji vlade u Tokiju dodatno podupirati rast iduće godine, budu li se međunarodni rizici smanjivali kao što se priželjkuje.
Europska središnja banka, Francuska i Njemačka upozorile su ovih dana da bi zastoj u radu državne uprave u SAD-u i nemogućnost postizanja dogovora o podizanju limita zaduživanja mogao imati negativne posljedice u svijetu, što posebno vrijedi za oporavak gospodarstva eurozone.
Guverner ECB-a Mario Draghi u srijedu je upozorio i da bi dulja fiskalna blokada u SAD-u naškodila rastu svjetskog gospodarstva. Zasada se ipak čini da neće potrajati, dodao je.
Američki republikanci i demokrati nisu postigli dogovor o proračunu i posljedično su izazvali obustavu rada državne uprave, to prvu u posljednjih 17 godina, a imaju također rok od nekih dva tjedna da postignu dogovor o podizanju limita zaduživanja kako bi spriječili bolnu situaciju u kojoj država ne bi mogla podmirivati svoje obveze.
Francuski ministar financija Pierre Moscovici ovih je dana na sastanku vlade kazao da bi fiskalna blokada u SAD-u mogla usporiti oporavak francuskog gospodarstva, kazala je glasnogovornica vlade.
"Čekamo podrobnije podatke, no čini se da će svaki dan blokade značiti određene financijske gubitke SAD-u a posljedično i svim njegovim partnerima", dodala je glasnogovornica.
Glasnogovornik njemačke vlade novinarima je rekao da "njemačka vlada vrlo pozorno prati razvoj situacije i sva zbivanja u SAD-u i da žali što još nije postignut dogovor o proračunu". "Nadamo se skorom napretku u pregovorima kako bi se stvorili uvjeti za okončanje spora", kazao je Steffen Seibert.
Glasnogovonica njemačkog ministarstva gospodarstva kazala je kako zasada nemaju saznanja da su njemačke kompanije suočene s otkazivanjem ugovora s SAD-om zbog zastoja u radu američke državne uprave.
"Naši stručnjaci kažu da, ako razdoblje zamrznute potrošnje ostane kratko i ako dogovor bude postignut unutar dva tjedna, posljedice po američko gospodarstvo ali i u svijetu ne bi trebale biti značajne".