FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: mkuz
ZAGREB, 3. rujna 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

MADRID - Poduprte čvrstim rastom američkog gospodarstva, prognoze za skupinu razvijenih gospodarstava postupno jačaju, a oporavku se konačno pridružuje i krizom iscrpljena Europa, objavila je Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD). Ipak zbog usporavanja aktivnosti u mnogim gospodarstvima u nastajanju rast globalnog gospodarstva biti će slabašan. Oporavak predvodi SAD sa stopom rasta od 1,7 posto u ovoj godini, čime je blago snižena OECD-ova prognoza iz svibnja o 1,9-postotnom rastu. Potvrđena je ranija prognoza za Japan da je treće po veličini svjetsko gospodarstvo u 2013. ostvarilo rast od 1,6 posto, uz potporu ogromnih monetarnih poticaja središnje banke. Zahvaljujući oporavku Njemačke i Francuske, dobre vijesti konačno stižu i iz Europe, posljednjih godina uteg svjetskog rasta zbog dužničke krize. OECD je poboljšao prognoze za Francusku, drugo najveće gospodarstvo eurozone, u kojem sada očekuje rast od 0,3 posto u ovoj godini, dok je svibanjskim prognozama predviđao isti postotni pad. Najveće europsko gospodarstvo, njemačko, u 2013. bi trebalo porasti za 0,7 posto, čime je podignuta svibanjska prognoza rasta od 0,4 posto. Uz takve prognoze, stoji u ocjeni OECD-a, dugovima pogođenoj južnoj Europi i dalje treba popustljiva monetarna politika.

LUXEMBOURG/ZAGREB - Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u eurozoni i Europskoj uniji uvećane su u srpnju na mjesečnoj razini dok se Hrvatska svrstala u skupinu zemalja koje bilježe njihov izrazitiji pad, pokazale su procjene europskog statističkog ureda. U eurozoni su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda porasle u srpnju za 0,3 posto u odnosu na prethodni mjesec. U 28 članica Europske unije uvećane su za 0,4 posto. U lipnju su stagnirale i u eurozoni i u EU. Ako se izuzme energetski sektor, proizvođačke su cijene u srpnju ostale nepromijenjene u odnosu na lipanj i u eurozoni i u EU. U energetskom su sektoru porasle 0,8 posto u eurozoni, te 1,2 posto u EU. Prema podacima kojima trenutno raspolaže Eurostat, najizrazitiji rast ukupnog indeksa proizvođačkih cijena na mjesečnoj je razini ostvarila V.Britanija (1,9 posto), Grčka (0,9 posto) i Nizozemska (0,7 posto). Najveći pad bilježila je Estonija (5,0 posto), Slovačka s padom cijena od 0,5 posto, Cipar, gdje su cijene pale 0,4 posto, i Hrvatska, gdje su se smanjile 0,3 posto. Na godišnjoj su razini ukupne proizvođačke cijene industrijskih proizvoda porasle u srpnju 0,2 posto u 17-članoj eurozoni, te 0,7 posto u 28-članom EU, pokazuju procjene. U Hrvatskoj su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda porasle u srpnju na godišnjoj razini za 0,6 posto, izračunali su u Eurostatu.

PEKING - Kinesko je gospodarstvo u prošloj godini poraslo nešto sporije no što se ranije procjenjivalo, objavio je državni statistički ured u prilično neuobičajenoj reviziji ključnog gospodarskog pokazatelja. Procjena rasta snižena je sa 7,8 na 7,7 posto, što je najniža stopa rasta od 1999. kada su aktivnosti porasle 7,6 posto. Ukupna je vrijednost kineskog BDP-a u prošloj godini iznosila 51.900 milijardi juana (8.500 milijardi dolara), izvijestili su jučer iz statističkog ureda. Kao razlog revizije u uredu su naveli "opsežnije i pouzdanije temeljne" informacije. Revizija je preliminarna, dodaju, ne isključujući mogućnost novih izmjena. Stopa rasta od 7,7 posto ne predstavlja bitno odstupanje od vladine ciljane stope rasta za 2012. od 7,5 posto. Peking obično usvaja konzervativnu ciljanu stopu pa je gotovo u pravilu naknadno revidira naviše. I za 2013. ciljaju na stopu rasta od 7,5 posto. U prvih šest mjeseci ove godine gospodarstvo je poraslo 7,6 posto, objavio je statistički ured, ocjenjujući takav rezultat "generalno stabilnim" i u okviru očekivanja.

PEKING - Kineske vlasti smijenile su čelnika agencije za upravljanje državnom imovinom Jianga Jiemina, izvijestila je u utorak kineska novinska agencija Xinhua, dva dana nakon objave da je protiv Jianga pokrenuta istraga zbog sumnje u korupciju. Jiang je "osumnjičen za teška kršenja discipline", objavio je državni mediji u nedjelju upotrijebivši izraz kojim se kineske vlasti obično služe kako bi opisale korupciju. Jiang je u ožujku postavljen na mjesto čelnika Povjerenstva za nadzor i upravljanje imovinom (SASAC), tijela na ministarskoj razini kojim upravlja kineska vlada, a koje je izravno odgovorno za više od stotinu velikih državnih tvrtki. Na mjesto prvog čovjeka SASAC-a došao je s mjesta predsjednika energetskog diva Kineske nacionalne naftne tvrtke (CNPC).

MADRID - Broj registriranih nezaposlenih u Španjolskoj u kolovozu je tek neznatno smanjen, čime je ipak šesti mjesec zaredom nastavljen silazni trend, objavilo je ministarstvo rada. Ukupno je u kolovozu registrirano gotovo nepromijenjenih 4,7 milijuna nezaposlenih, niže za svega 31 zaposlenog. To je ujedno prvi put od 2000. da se broj nezaposlenih smanjio u mjesecu kolovozu. Nakon što se usklade sa sezonskim čimbenicima, podaci pokazuju znatno veći pad nezaposlenosti. Broj onih koji su podnijeli zahtjev za isplatu naknade za nezaposlenost smanjen je za 13.700, na 4,87 milijuna. Vlada i financijska tržištu obično se fokusiraju na podatke koji ne uključuju sezonske varijacije. Državna tajnica za zaposlenost Engracia Hidalgo kazala je kako se navedeni podaci podudaraju s ostalim pozitivnim gospodarskim pokazateljima, među kojima izdvaja poboljšanje ozračja i konkuretnosti, te ojačanu vjerodostojnost tamošnjeg gospodarstva. Četvrto najveće gospodarstvo eurozone i dalje se hrva s posljedicama kolapsa nekretninskog sektora 2008. koji je uništio milijune radnih mjesta i doveo do snažnog rasta zaduženosti.

PRAG/ZAGREB - Češka je u drugom tromjesečju zabilježila nešto nižu stopu rasta nego što se do sada procjenjivalo ali je izašla iz najdulje recesije od raspada Čehoslovačke, pokazala je danas druga procjena državnog ureda za statistiku CZSO. U drugom su tromjesečju aktivnosti prema najnovijim izračunima porasle 0,6 posto, čime je preliminarna procjena snižena za 0,1 postotni bod. U prvom tromjesečju aktivnosti su se na tromjesečnoj razini smanjile za 1,3 posto, pokazuju najnoviji podaci CZSO-a. Na godišnjoj razini gospodarstvo se u razdoblju od travnja do lipnja smanjilo za 1,3 posto, čime je također za 0,1 postotni bod povećana procjena od sredine kolovoza. Recesija je tako trajala od trećeg tromjesečja 2011. do prvog tromjesečja ove godine, što znači da je bila najdulja u razdoblju nakon raspada Čehoslovačke 1993. Kako bi potaknula rast, središnja je banka u više navrata snižavala ključne kamatne stope, posljednji puta u studenom prošle godine, na aktualnih rekordno niskih 0,05 posto. Češku je najviše mučio pad potražnje u najvećim trgovinskim partnerima, članicama eurozone koja je u cjelini također izišla iz recesije u drugom ovogodišnjem tromjesečju.

MOSTAR - Stotinjak rudara skoro 24 sata štrajka zatvoreno u jami Rudnika mrkog ugljena (RMU) Đurđevik nedaleko Tuzle tražeći smjenu uprave, povećanje plaća i poboljšanje uvjeta rada, izvijestili su u utorak mediji u BiH. Rudari su se, unatoč upozorenjima da se radi o po zdravlje iznimno opasnom poduhvatu, zablokirali na 250 metara ispod zemlje i odbijaju izaći dok se ne ispoštuju njihovi zahtjevi. Radnici traže smjenu cjelokupne uprave, zajamčene najniže plaće od 910 maraka (oko 460 eura) te poboljšanje uvjeta rada. Štrajk je iniciran nakon što je uprava, koja je duže vremena pregovarala s predstavnicima sindikata oko ispunjenja zahtjeva, zaposlila novoga tajnika poduzeća. "Rekli smo da će ukoliko dođe do prijema jednog neproizvodnog radnika u rudniku Đurđevik biti obustavljena proizvodnja", rekao je predsjednik sindikata RMU "Đurđevik" Said Muhić. Predsjednik Sindikata radnika rudnika u Federaciji BiH Sinan Husić istaknuo je da se rudari predugo nalaze pod zemljom te da time mogu ozbiljno naštetiti svome zdravlju. Po njegovim riječima, stanje bi uskoro moglo postati dramatično ako ne dođe do dogovora.

BUDIMPEŠTA - Kada bi svi devizni hipotekarni krediti odjednom bili konvertirani u domaću valutu forintu, mađarska OTP Bank zabilježila bi gubitak od oko 300 milijardi forinti (1,32 milijarde dolara) i zadržala bi glavu iznad vode, ustvrdio je njezin izvršni direktor. U jučerašnjem intervjuu za privatni kanal ATV Sandor Csanyi ponovio je da najveću mađarsku banku ne bi potopile eventualne nove mjere vlade pomoći vlasnicima deviznih hipotekarnih kredita, kakve god one bile. Upozorio je ipak da bi drastične mjere mogle potkopati bankovni sustav. "Kada bismo jednim potezom i odmah konvertirali sve devizne kredite u forinte, ukupni gubitak bankovnog sektora iznosio bi oko... 950 milijardi forinti ... a naš bi udio iznosio oko 300 milijardi", rekao je Csanyi za ATV. "OTP će zadržati glavu iznad vode koje god rješenje bude izabrano", dodao je. Nije precizirao valutni tečaj koji je poslužio kao osnova za njegovu procjenu. Mađarska vlada pregovara s poslovnim bankama o novoj shemi pomoći kućanstvima opterećenim deviznim hipotekarnim kreditima.

LONDON/SAN DIEGO - Američki Verizon Communications suglasio se u ponedjeljak platiti 130 milijardi dolara kako bi isplatio britanski Vodafon za njegovu američku tvrtku za bežičnu komunikaciju potpisujući tako treći po vrijednosti sporazum kojim okončava njihov 14-godišnji često neskladan brak. Vodafone će prodati 45 posto udjela u Verizonu Wireless za 58,9 milijardi dolara u gotovini, 60,2 milijarde u dionicama Verizona i dodatnih 11 milijardi od manjih transakcija. Ugovor bi trebao biti spreman na potpisivanje u prvom kvartalu 2014. Obje tvrtke su u različitim razdobljima pokušavale kupiti jedna drugu. Izlazak Vodafonea iz zajedničkog poduzeća zatvara ekspanzionističko poglavlje te tvrtke, koja je snažno rasla u posljednjih 20 godina zbog niza vrlo agresivnih ugovora i raširila se u više od 30 zemalja u Europi, Africi i Indiji. Ako regulatorna strana i dioničari prihvate sporazum, to potvrđuje nastavak trenda objedinjavanja i kupnji kompanija na američkom tržištu bežičnih komunikacija. Sporazum je treći po veličini na svijetu nakon Vodafoneovog preuzimanja njemačkog Mannesmanna 1999. za 203 milijarde dolara i AOL-ove kupnje Time Warnera za 181 milijardu dolara sljedeće godine.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europski burzovni indeksi oslabili su pod pritiskom obnovljenih zabrinutosti zbog krize u Siriji, čime su izbrisani početni dobitci, poduprti jačanjem dionica tehnološkog sektora na čelu s Nokijom. Londonski Ftse u takvim je okolnostima skliznuo za 0,1 posto, na 6.499 bodova, frankfurtski DAX za 0,3 posto, na 8.220 bodova, a pariški CAC za 0,2 posto, spustivši se na 3.998 bodova. U fokusu tržišta bila je objava Microsofta da će kupiti mobilno poslovanje finske Nokije. Ta je transakcija uslijedila tek dan nakon što je američki Verizon Comunnications izvijestio da će otkupiti udio britanskog Vodafona u zajedničkom poslovanju s bežičnim komunikacijama u SAD-u Verizon Wirellesu. Najveći dobitnici su među tehnološkim sektorom, uz prosječan rast cijene dionica od 2,9 posto, nakon što je Microsoft objavio 5,4 milijarda eura vrijedan sporazum. Sporazumom 150 godina stare finske kompanije izlazi sa svjetskog tržišta mobitela kojim je nekad vladala. Njena tržišna vrijednost od oko 15 milijardi dolara tek je djelić u usporedbi s 250 milijardi dolara koliko je iznosila na vrhuncu buma tehnološkog sektora 1999/2000. Rast dionica na europskim tržištima prigušuju vijesti da je ruski radar otkrio lansiranje dvaju balističih "objekata" prema istočnom Mediteranu, unijevši nervozu među ulagače.

TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle četvrti dan zaredom, jer je ulagače ohrabrilo jačanje industrijske aktivnosti u najvećim svjetskim gospodarstvima. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 2,5 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu porasle između 0,2 i 1 posto. U Singapuru su cijene blago pale, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,7 posto, ojačavši četvrti dan zaredom. Premda nedostaje poticaj s Wall Streeta, gdje se jučer zbog praznika nije radilo, na azijskim burzama jutros vlada dobro raspoloženje, što se zahvaljuje jačanju gospodarstava u SAD-u, eurozoni i Kini. Nakon jučerašnjeg podatka da je u Kini PMI indeks industrijskih aktivnosti dosegnuo najvišu razinu od travnja prošle godine, jutros je objavljeno da je PMI indeks uslužnog sektora blago skliznuo s 54,1 na 53,9 bodova. No, i dalje je čvrsto iznad razine od 50 bodova, koja ukazuje na jačanje tog sektora. Ti su podaci otklonili strahovanja ulagača od pretjeranog usporavanja rasta drugog po veličini svjetskog gospodarstva.

(Hina) xmkuz ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙