NIKOZIJA - Cipar je u utorak ublažio kontrolu kapitala, a vlada je pokrenula istragu kako bi utvrdila što je tu otočnu državu gurnulo na rub bankrota. Nakon razgovora u Nikoziji s međunarodnim zajmodavcima središnja je banka objavila da će povećati limit za poslovne transakcije s pet na 25 tisuća eura i omogućiti građanima izdavanje čekova u iznosu do devet tisuća eura. Guverner središnje banke Iangos Demetriu rekao je za državni radio da će štediše najvećeg otočkog zajmodavca Bank of Cyprus također moći raspolagati s 10 posto depozita većih od 100 tisuća eura. Dodao je ipak da su predstavnici međunarodnih zajmodavaca, Europske središnje banke, Europske unije i Međunarodnog monetarnog fonda, zatražili podrobnije informacije prije no što odobre da se štedišama omogući raspolaganje sa 40 posto depozita koji premašuju taj iznos. "Danas ćemo omogućiti pristup 10 posto sredstava vezanih za Bank of Cyprus. Da bismo odmrznuli i preostali dio iznosa depozita koji će štediše moći dobiti, obvezali smo se dati određene informacije predstavnicima međunarodnih zajmodavaca", rekao je Demetriu.
NIKOZIJA - Haris Georgiades imenovan je novim ministrom financija Cipra pošto je ostavku na tu dužnost u utorak podnio Michalis Sarris kojega javnost drži jednim od odgovornih dužnosnika za propast ciparskih banaka. Sarris je novinarima objasnio kako je odluku o ostavci donio jer je istraživanje pokazalo da su uzroci bankovne krize u zemlji povezani s razdobljem u kojemu je on bio direktor druge banke u državi, Laiki, koja je upravo likvidirana. Predsjednik države Nikos Anastasiades ostavku je prihvatio. "Sa žaljenjem prihvaćam ostavku ministra Sarrisa i želim mu zahvaliti na dragocjenoj pomoći u teškim pregovorima s trojkom - EU-om, Središnjom europskom bankom i MMF-om", objavljeno je u predsjednikovu priopćenju. Georgiades je član desne stranke Disy, koja je na vlasti, a prethodno je obavljao dužnost ministra rada i socijalne skrbi u vladi predsjednika Anastasiadesa. Tu će dužnost preuzeti visoka dužnosnica ministarstva trgovine Zeta Emilianidu.
PARIZ - Agencija Standard and Poor's (S&P) snizila je danas kreditni rejting Nove kreditne banke Maribor (NKBM), navevši kao razlog pogoršanje kvalitete imovine te slovenske banke u državnom vlasništvu. Kreditni rejting NKBM-a snižen je s BBpi na Bpi, navodi se u današnjem priopćenju iz S&P-a. NKBM, koja je prošlu godinu završila s gubitkom od 205 milijuna eura, jedna je od četiri banke koje u 2012. nisu uspjele ispuniti ciljeve europskih regulatora o propisanoj visini kapitala. "Kapital je uvijek bio jedna od slabosti NKBM-a što se tiče rejtinga. U slabom okruženju i zbog visoke izloženosti korporativnom sektoru, posebice građevinskom, NKBM će i dalje akumulirati problem sa zajmovima u 2013.", navode analitičari S&P-a.
LONDON/PARIZ/FRANKFURT - Europske dionice ojačale su u utorak nakon što se ulagači u potrazi za dobrim vijestima usredotočili na medijska izvješća o spajanjima i akvizicijama. Londonski FTSE porastao je 1,2 posto na 6.488 bodova, frankfurtski DAX za 1,09 posto na 7.880 bodova, dok je pariški CAC bio u plusu 0,93 posto i iznosio 3.766 bodova. Vodafone, drugi po veličini mobilni operater u svijetu, dobio je na vrijednosti pet posto nakon izvješća da američke Verizon Communications i AT&T razmišljaju o zajedničkoj ponudi za britansku grupu. Očekivanja konsolidacije potaknula su rast dionica drugih telekomunikacijskih kompanija. Dionice Telecom Italia porasle su za 1,9 posto, a France Telecoma za 1,3 posto. Ulagači su na početku novog tromjesečja pozitivno reagirali čak i na neznatno viši Markitov indeks menadžera nabave u eurozoni u ožujku nego je navedeno u prvoj procjeni, iako i dalje ukazuje na pad aktivnosti. Indeks je iznosio 46,8 bodova, a u prvoj je procjeni njegova je vrijednost bila 46,6 bodova. U veljači je iznosio pak 47,9 bodova.
LONDON - Euro je u utorak na međunarodnim deviznim tržištima ostao više-manje stabilan prema dolaru i jenu, no ostaje ranjiv zbog nastavljene zabrinutosti povezane sa sanacijom ciparskog financijskog sektora i mogućim posljedicama po druge prezadužene članice eurozone. Eurom se u takvim okolnostima trgovalo po 1,2842 dolara, što znači da je uglavnom nepromijenjen u odnosu na zatvaranje u prethodnoj trgovini. Drži se i dalje nedaleko najniže razine u četiri tjedna od 1,2750 dolara, na koju se spustio prošli tjedan. Jedinstvena valuta skliznula je prema jenu 0,1 posto, na 119,64 jena, nakon što se nakratko ranije spustila do 119,15 jena, što je njezina najniža razina u posljednjih pet tjedana. Dolar je također ostao stabilan prema jenu i njime se trgovalo po 93,24 jena. Euro je odskočio s nedavno zabilježenih niskih razina prema dolaru, no ostaje ranjiv pred ovotjedno zasjedanje Europske središnje banke. Dodatni uteg predstavlja mu zabrinutost vezana uz rješavanje krize u ciparskom financijskom sektoru i tešku političku situaciju u Italiji.