Euro se u takvim okolnostima nakratko spustio i do 1,2756 dolara, što je njegova najniža razina od 21. studenoga. Potom se stabilizirao na 1,2764 dolara, što znači da je na gubitku od gotovo 0,8 posto u odnosu na zatvaranje dan ranije.
Jedinstvena europska valuta nakratko se spustila i do 120,085 jena, oslabjevši više od jedan posto. Potom se njome trgovalo po 120,34 jena, što znači da je oslabila 0,9 posto u odnosu na dan ranije.
Dolar je pak prema jenu oslabio 0,2 posto i njime se trgovalo po 94,24 jena.
U fokusu ulagača je Cipar koji se sprema tijekom dana dovršiti izradu mjera kontrole kapitala kako bi spriječio navalu klijenata u četvrtak kada banke na tom mediteranskom otoku ponovno otvaraju vrata.
Dodatne glavobolje ulagačima i ekonomistima izazvale su ovotjedne izjave pojedinih dužnosnika eurozone da bi plan rješavanja krize na Cipru mogao poslužiti kao model u budućim rješavanjima kriza u eurozoni. Unatoč kasnijim pokušajima da ih ublaže, nervoza na tržištima dodatno je ojačala.
"Nakon dogovora paketa pomoći Cipru javila se zabrinutost oko toga što mogu očekivati druge članice eurozone kada budu u situaciji da moraju tražiti financijsku pomoć", kazao je Niels Christensen, valutni strateg u banci Nordea.
"Teško je izdvojiti pozitivne čimbenike za euro. Trebaju nam dobri gospodarski podaci koji bi poduprli jačanje eura, a ulagači strahuju da to nije previše izgledno".
Brige je dodatno pojačao novi val slabih gospodarskih pokazatelja koji jasno ocrtavaju nevolja u 17-članom gospodarstvu.
Riječ je o pokazatelju gospodarske klime koji izrađuje Europska komisije a u ožujku je pogoršan nakon četiri mjeseca poboljšanja. Nadalje, najnoviji podaci iz talijanskog sektora proizvodnje i trgovine na malo svjedoče o nastavljenoj krizi, a ne ohrabruje ni konačni podatak o padu francuskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) krajem prošle godine.