Euro je ojačao prema dolaru 0,6 posto i njime se trgovalo po 1,2961 dolar. Time je odskočio s najniže razine u četiri mjeseca od 1,28435 dolara, na koju se spustio u utorak.
U sličnom postotku dolar je bio na dobitku prema jenu, ojačavši za 0,5 posto, na 95,59 jena.
Ciparski parlament odbacio je u utorak predloženi porez na depozite u bankama koji je bio preduvjet za međunarodnu pomoć prezaduženoj članici eurozone. Takva odluka zastupnika potaknula je val rasprodaja eura, srušivši nakratko njegov tečaj prema dolaru na najnižu razinu u protekla četiri mjeseca.
Na tržištima ipak prevladava mišljenje da će političari postići sporazum s Ciprom kako bi ga zadržali u zoni primjene jedinstvene valute, premda analitičari i trgovci kažu da euro ostaje ranjiv.
Pritiske na euro mogla bi po ocjeni pojedinih analitičara izazvati odluka američke središnje banke Fed o programu kupnje imovine, koja se očekuje po završetku dvodnevnog zasjedanja, jer bi se ponovno u fokusu mogle naći razlike između poboljšanog stanja u američkom gospodarstvu i krhkog gospodarstva eurozone.
"Stanje na Cipru kratkoročni je problem koji samo pridonosi slabljenju eura", kazala je Asmara Jamaleh, valutna analitičarka u banci Intesa Sanpaulo.
"Postoje važniji razlozi koji bi trebali pritiskati euro u kratkoročnoj perspektivi, ponajprije usporedba poboljšanog stanja američkog gospodarstva sa slabim stanjem gospodarstva eurozone", dodala je.