Euro je u takvim okolnostima oslabio 0,36 posto, na 1,2885 dolara, što je nedaleko najniže razine u četiri mjeseca od 1,28435 dolara, na koju se spustio u utorak.
Jedinstvena europska valuta ujedno je zabilježila najnižu razinu prema britanskoj funti u posljednjih pet tjedana, a nakratko je oslabila i više od jedan posto prema jenu.
Dolar je također kliznuo prema jenu, 0,83 posto, te se njime trgovalo po 95,19 jena.
Strah od kolapsa ciparskog bankarskog sustava i neizvjesnost u vezi te prezadužene članice eurozone i dalje su prisutni, a u fokusu su danas bili i najnoviji gospodarski pokazatelji koji ne navješćuju oporavak. Sve to vjerojatno će i dalje pritiskati potražnju za eurom, napominju analitičari.
Izvješće o indeksima menadžera nabave (PMI), koje izrađuje londonska istraživačka tvrtka Markit, pokazalo je da su aktivnosti u gospodarstvu eurozone dodatno oslabile u ožujku, čak i prije izbijanja krize na Cipru. Ulagače ponajviše brine usporavanje rasta aktivnosti u Njemačkoj.
Njemački sveobuhvatni PMI smanjen je u ožujku, no drži se i dalje iznad 50 bodova, odnosno u području rasta. Odgovarujući indeks u Francuskoj spustio se pak na najnižu razinu u posljednje četiri godine.
"Danas objavljeni podaci podupiru tvrdnje da poticajne mjere moraju i dalje ostati na snazi", kazao je Chris Walker, valutni strateg u banci Barclays. "Očekujemo da će euro slabiti."
Strah od skorog financijskog kolapsa na Cipru zasada je stišan, no malena otočna zemlja i dalje pokušava osigurati financijsku pomoć, nužnu da otkloni prijetnju bankrota. Tamošnje banke ne namjeravaju početi s radom prije idućeg tjedna kako bi se onemogućila navala klijenata i masovno povlačenje novca. Ciparska vlada traži pomoć i u Rusiji.