FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 15,30 sati

Autor: slek
ZAGREB, 20. listopada 2012. (Hina) - Pregled važnijih vijesti iz svijeta do 15,30 sati.

DAMASK - Međunarodni izaslanik UN-a i Arapske lige za Siriju Lakhdar Brahimi u subotu je u Damasku sa šefom sirijske diplomacije Walidom Muallemom razgovarao o mogućnosti postizanja prekida vatre, nedugo nakon napada u susjednome Libanonu koji je pojačao bojazan o regionalnom širenju sukoba. Službeni sirijski mediji još nisu objavili pojedinosti o sastanku. S Brahimijem bi se trebao sastati i predsjednik Bashar al Assad, no datum njihova susreta još nije preciziran. Prema informacijama Sirijskog opservatorija za ljudska prava sa sjedištem u Londonu, u sukobima u Siriji u petak su smrtno stradale 133 osobe. Posjet međunarodnoga izaslanika Siriji uslijedio je nakon ubojstva šefa libanonske obavještajne službe u Bejrutu, što je naišlo na oštre osude međunarodne zajednice. Brahimi nastoji postići primirje tijekom muslimanskoga praznika Kurban bajrama koji će se proslaviti između 26. i 28. listopada. "Ako se sirijska kriza nastavi, neće se ograničiti samo na tu zemlju, već će pogoditi cijelu regiju", upozorio je Brahimi.

BEIRUT - Prosvjednici i naoružane osobe blokirali su u subotu zapaljenim automobilskim gumama prometnice u Beirutu i drugim libanonskim gradovima, u izlijevu bijesa nakon atentata na šefa tajnih službi koji se protivio sirijskom predsjedniku Basharu al-Assadu. Libanonski vojnici otvorili su vatru na skupinu prosvjednika u dolini Beka, ranivši dvije osobe, prenose očevici. Vojska je pojačala osiguranje na važnim križanjima i oko vladinih zgrada u glavnom gradu, ali su brojne ceste, uključujući autocestu prema zračnoj luci, blokirali prosvjednici. Nemiri su izbili kao reakcija na ubojstvo brigadnog generala Wissama al-Hassana u eksploziji autobombe u središtu Beiruta u petak popodne. Političari su optužili sirijskog predsjednika Assada da stoji iza atentata koji je potaknuo strahovanja da bi se građanski rat u Siriji mogao preliti na susjedni Libanon. Libanonski premijer Najib Mikati u subotu je objavio da je ponudio ostavku, ali je predsjednik Michel Suleiman zatražio od njega da "ostane još neko vrijeme". Ostavku vlade, u kojoj je nekoliko ministara iz militantne skupine Hezbollah, zatražio je nakon atentata na al-Hassana oporbeni blok "14. ožujka". Vjerske zajednice u Libanonu podijeljene su između onih koje u sirijskom građanskom ratu podupiru Assada i one koje su na strani sunitskih pobunjenika.

LONDON - Više desetaka tisuća prosvjednika okupilo se u subotu u središtu Londona kako bi izrazilo nezadovoljstvo zbog programa oštrih mjera štednje koje je donijela vlada, a osudili su ih i prosvjednici u Škotskoj te u Sjevernoj Irskoj. Predstavnici raznih zanimanja, vatrogasci, medicinske sestre, prosvjetari, nezaposleni mladi ljudi, vojnici, predstavnici oporbe i mnogi drugi prodefilirali su ulicama središta glavnoga britanskog grada. Nosili su velike balone u bojama ili transparente na kojima je pisalo "Ne rezovima!" i "Torijevci, odlazite!". Glavni tajnik saveza sindikata TUC Brendan Barber izrazio je zadovoljstvo zbog tako velikog odaziva Britanaca te istaknuo kako se na ovaj način vladi šalje "snažna poruka, a to je da je politika oštrih mjera štednje - neuspjeh".

JERUZALEM - Izraelska mornarica zaplijenila je u subotu brod s međunarodnim propalestinskim aktivistima u Sredozemnom moru i spriječila ga da probije blokadu Pojasa Gaze, objavila je glasnogovornica izraelske vojske. Dodala je kako nitko nije ozlijeđen u upadu marinaca na brod SV Estelle koji je preusmjeren u izraelsku luku Ashdod nakon što je odbio skrenuti s rute prema palestinskoj enklavi kojom upravlja Hamas. Na Estelli je 30 aktivista iz Europe, Kanade i Izraela, humanitarni teret kao što je cement i knjige za djecu, rekao je glasnogovornik misije. Izrael održava pomorsku blokadu Gaze pravdajući to nastojanjem da spriječi krijumčarenje oružja Hamasu i drugim palestinskim militantnim skupinama. Izrael i susjedni Egipt također ograničavaju zračni promet nad tim teritorijem.

EL-ALAMEIN - Nekoliko desetaka nekadašnjih boraca i izaslanstva iz zemalja oba tabora sudjelovalo je u subotu u El-Alameinu, u Egiptu, na svečanosti povodom 70. obljetnice te bitke, odlučne prekretnice u korist saveznika tijekom 2. svjetskog rata. Međunarodno obilježavanje tog događaja moglo bi biti posljednje s obzirom na poznu dob preostalih boraca, rečeno je iz diplomatskih izvora. Često u invalidskim kolicima ili sa štapom, s maramicom u ruci i poprsjem prekrivenim odličjima, veterani, danas većinom 90-godišnjaci, prolazili su emotivno među grobovima svojih suboraca palih u tom pustinjskom području. Međunarodna svečanost, u organizaciji Velike Britanije, održana je na groblju Commonwealtha gdje ima više od 7000 grobova vojnika zemalja članica te organizacije, kao i stotinjak boraca drugih nacionalnosti. Među prisutnim uglednicima izdvajali su se novozelandski ministar obrane Jonathan Coleman te predsjednik talijanskog Zastupničkog doma Gianfranco Fini. Bitka kod El-Alameina počela je 23. listopada 1942. a trajala je dvanaestak dana između postrojbi pod zapovjedništvom britanskog generala Bernarda Montgomeryja i postrojbi pod vodstvom Erwina Rommela, na čelu njemačkog Afrika Korpsa. Britanci su izvojevali pobjedu a na obje strane je smrtno stradalo ukupno oko 45.000 boraca.

(Hina) xsl ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙