BERLIN - Njemačka vlada u srijedu je odobrila opetovano aktiviranje fonda za stabilizaciju banaka radi moguće intervencije u slučaju da šest velikih banaka ne bude moglo vlastitim snagama udovoljiti zahtjevu europskog regulatora o prikupljanju dodatnog kapitala. Prijedlog zakona o ponovnom aktiviranju SoFFina koji je uspostavljen 2008., na vrhuncu financijske krize, i dobio je na raspolaganje 400 milijardi eura jamstava, usvojen je na posljednjoj sjednici vlade u ovoj godini, kazao je u srijedu na redovnoj konferenciji za novinstvo glasnogovornik vlade Steffen Seibert. Taj bi potez trebao pomoći "obnoviti poljuljano povjerenje u financijsku industriju i, iznad svega, smanjiti u najvećoj mogućoj mjeri opterećenje po njemačko gospodarstvo", priopćio je Seibert. Da bi prijedlog zakona stupio na snagu, vjerojatno u veljači, mora ga usvojiti donji dom njemačkog parlamenta. Europska agencija za banke (EBA) objavila je prošlog tjedna da njemačke banke moraju ukupno prikupiti 13,1 milijardu eura dodatnog kapitala kako bi se uspješno nosile s eventualnim novim šokovima u budućnosti. Po EBA-inim izračunima, najveći iznos među njemačkim bankama mora prikupiti Commerzbank, čak 5,3 milijarde eura.
BERLIN - Europa iz dužničke krize može izaći snažnija budu li vlade strpljive i budu li slijedile plan fiskalne unije, rekla je njemačka kancelarka Angela Merkel obraćajući se u srijedu zastupnicima Bundestaga (njemačkog parlamenta), javljaju agencije. "Uvjerena sam, budemo li imali potrebno strpljenje i ustrajnosti, ako ne dopustimo da nas padovi obeshrabre, budemo li stalno napredovali prema fiskalnoj i stabilnoj uniji, zapravo ako dovršimo gospodarsku i monetarnu uniju... tada ćemo ostvariti cilj koji sam uvijek isticala od početka krize", rekla je Merkel. "I tada ne samo da će Europa prevladati krizu, Europa će iz nje izaći snažnija nego što je u nju ušla", citira agencija Reuters.
BRUXELLES - Europski regulatori za zaštitu tržišne utakmice prihvatili su ustupke koje je ponudio američki tehnološki div IBM kako bi se obustavila istraga i otklonila moguća novčana kazna, priopćila je u srijedu Europska komisija. IBM je u rujnu predložio da određene rezervne dijelove i tehničke informacije dade na raspolaganje kompanijama koje održavaju njegov hardver i softver, i to po poštenim i razumnim uvjetima. Europska komisija priopćila je da je zadovoljna što su ustupci, koji su revidirani nakon provjere na tržištu i bit će na snazi pet godina, bili dovoljni da se riješe pitanja vezana uz tržišno natjecanje.
LONDON - Euro je u srijedu na međunarodnim tržištima pao ispod ključne razine od 1,3 dolara, zabilježivši najnižu razinu u 11 mjeseci, jer pritisci na njegove prodaje ne popuštaju dok ulagači spekuliraju o mogućem skorom sniženju kreditnih rejtinga više zemalja eurozone budući da se ne očekuje brzo rješenje dužničke krize. Euro se tako tijekom dana spustio na 1,2965 dolara, najnižu razinu od prve polovine siječnja, da bi potom nadoknadio dio gubitaka i njime se trgovalo po 1,2987 dolara, u minusu od 0,35 posto, prema posljednjim podacima. Spustio se također na 101,27 jena, najnižu razinu od početka listopada, a zabilježio je i najnižu razinu u devet mjeseci prema funti, od 83,74 penija. Dolar je prema jenu blago ojačao, na 78,11 jena, dok je prema franku poskočio na najvišu razinu u devet i pol mjeseci i njime s trgovalo 94,95 centima. Ozračje nije naklonjeno euru jer tržišni sudionici ne očekuju brzo rješenje dužničke krize u eurozoni. "Dođe li do daljnjeg pogoršanja dužničke krize u eurozoni, snižavanja kreditnih rejtinga većem broju zemalja, ili novih problema u bankovnom sektoru, razina od 1,3 dolara neće se održati", kazao je Arne Lohmann Rasmussen, glavni analitičar u banci Danske u Kopenhagenu.