BRATISLAVA
Slovački parlament je u četvrtak odobrio jačanje Europskog fonda za financijsku stabilnost (EFSF) u drugom glasovanju i tako je uklonio posljednju zapreku da taj instrument, koji se smatra ključnim u borbi protiv dužničke krize u eurozoni, stupi na snagu. Slovačka, koja je glasovala zadnja od 17 članica eurozone, odbacila je u utorak na prvom glasovanju povećanje tog fonda do 440 milijarda eura, o kojemu je odluka donijeta 21. srpnja. Bratislava sudjeluje u fondu s 7,7 milijarda eura u obliku državnih jamstava. Od 147 nazočnih zastupnika 114 je glasovalo za taj zaštitni mehanizam za zemlje u financijskim teškoćama, među kojima je do grla zadužena Grčka. Trideset zastupnika je glasovalo protiv, a tri su se suzdržala.
BEOGRAD
Srbijanska nevladina organizacija Fond za humanitarno pravo podnijela je srbijanskome Tužiteljstvu za ratne zločine kaznenu prijavu protiv više od 30 pripadnika negdašnje Teritorijalne obrane (TO) i Policijske postaje u hrvatskoj općini Tenji zbog ratnih zločina protiv civila, pretežito Hrvata, objavila je u četvrtak ta organizacija. Kaznene prijave podnesene su i protiv više pripadnika Novosadskog korpusa bivše Jugoslavenske narodne armije (JNA) i vojnih i civilnih tajnih služba te skupina koje su bile pod zapovjedništvom Željka Ražnatovića Arkana zbog ratnih zločina protiv civila i ratnih zarobljenika počinjenih u Tenji 1991. godine. U priopćenju Fonda za humanitarno pravo navodi se kako se prijavljeni terete za masovna ubojstva nenaoružanih civila, Hrvata i drugih nesrba, njihova mučenja, zatvaranja i progon preživjelih radi zastrašivanja ostalih civila kako bi što prije napustili Tenju.
ZAGREB
Sudsko vijeće Haaškoga suda (ICTY) odbilo je u četvrtak zahtjev haaškoga tužiteljstva za razdvajanjem predmeta protiv bivšeg zapovjednika vojske bosanskih Srba generala Ratka Mladića kako bi se protiv njega mogla voditi odvojena suđenja - jedno za Srebrenicu i drugo za zločine u drugim dijelovima BiH. Sudsko vijeće utvrdilo je, prema odluci koju je objavio Haaški sud, da vođenje dva odvojena suđenja nije prihvatljivo jer nije u interesu optuženog koji bi se trebao baviti dokaznim postupkom na jednom suđenju i istodobno pripremati za drugo, te da ne bi bilo efikasno i moglo bi predstavljati teret za svjedoke koji bi trebali dva puta svjedočiti. Tužiteljstvo je u kolovozu zatražilo da se protiv Mladića vode dva odvojena suđenja - prvo za genocid u Srebrenici a nakon toga drugo suđenje za višegodišnji teror Sarajeva, zločine u drugim dijelovima BiH te za uzimanje pripadnika UN-a kao taoce.
SIRT
Borci odani Moameru Gadafiju u četvrtak još pružaju otpor snagama Nacionalnog prijelaznog vijeća (NTC), ali područje koje pokrivaju sve je manje i stješnjeni su u samo jednu četvrt rodnog grada svrgnutog libijskog vođe. "Pod našim je nadzorom cijeli grad osim četvrti 'Broj dva', u kojoj su Gadafijeve snage u okruženju", rekao je jedan od zapovjednika NTC-a Halid Alteir. "Ovo su posljednji trenuci ove operacije", rekao je drugi zapovjednik, pukovnik Mohamed Agfir. Opsada Sirta, koja je počela nakon pada Tripolija u ruke NTC-a prije dva mjeseca, zaustavila je prijelaz Libije u normalu jer novi libijski vođe kažu da će demokratski sustav početi graditi tek nakon što osvoje taj grad.
SARAJEVO
Sloboda medija na prostoru jugoistočne Europe ponovno je dovedena u pitanje, a Hrvatska nije nikakva iznimka, unatoč činjenici da je na pragu ulaska u Europsku uniju, rečeno je među ostalim u četvrtak u Sarajevu na konferenciji o medijima u regiji što su je organizirali Ured predstavnika za slobodu medija OESS-a i misija te organizacije u Bosni i Hercegovini. "Na žalost, nikada nismo bili bliže Europskoj uniji a nikada nismo imali manje medijskih sloboda i slobodnih novinara. Na žalost, međunarodni faktori danas takvo stanje smatraju normalnim", izjavio je novinar Hrvatske televizije (HTV) Denis Latin u svojstvu sudionika i jednog od uvodničara na sarajevskom skupu. Objasnio je kako pritom posebice ima na umu činjenicu da su mnogobrojni novinari ostali bez radnog mjesta kada su nakon dolaska Ive Sanadera na vlast 2003. istraživali sumnje da je povezan s kriminalom, a na posao nisu vraćeni ni kada je to postalo sasvim bjelodano.
PARIZ
Francuski tužitelji u četvrtak su odustali od istrage optužbe za pokušaj silovanja, koju je novinarka i spisateljica Tristane Banon podnijela protiv bivšeg izvršnog direktora MMF-a Dominique Strauss-Kahna, prenose mediji. Tužiteljstvo je objavilo da dokazi ukazuju na seksualno zlostavljanje, što je manje ozbiljan prekršaj od pokušaja silovanja, i ima kraći rok zastare. Banon je optužila Strauss-Kahna za pokušaj silovanja 2003. godine, dok je s njim radila intervju. Njezina optužba pojavila se kad je Strauss-Kahn optužen za silovanje sobarice u New Yorku, u predmetu u kojem je optužba kasnije odbačena, izvijestio CNN. Francuski tužitelji su u priopćenju naveli kako je "jasno da, zbog nedostatka dokaza, tužiteljstvo ne može pokrenuti postupak za pokušaj silovanja, no činjenice pokazuju da se slučaj može opisati kao seksualno zlostavljanje". Prema francuskom zakonu, zastara za pokušaj silovanja je deset godina, a za seksualno zlostavljanje je tri godine.
ZAGREB
Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) odbacio je u četvrtak prigovore obrane bivšeg zapovjednika vojske bosanskih Srba Ratka Mladića na optužnicu koja ga tereti za genocid u Srebrenici, višegodišnji teror stanovnika Sarajeva te za druge zločine u BiH zbog toga što nisu poimence navedene žrtve. "S obzirom na razmjere i prirodu zločina za koje se tereti i vrstu odgovornosti optuženog vijeće smatra da identitet žrtava ne predstavlja materijalnu činjenicu. Vijeće utvrđuje da su žrtve dostatno identificirane kao kategorije ili grupe... unatoč tome, čak i ako identitet žrtve ne predstavlja materijalnu činjenicu on predstavlja informaciju koja će pomoći obrani", navodi se u odluci u kojoj je tužiteljstvu dan rok do 1. studenoga da dostavi popis "identificirajućih podataka" o žrtvama. Obrana generala Mladića zatražila je u rujnu da naloži tužiteljstvu da dostavi podatke o svim žrtvama ili da odbaci dijelove optužnice u kojima žrtve nisu identificirane.
SKOPLJE
Makedonska vlada objavila je da odustaje od popisa stanovništva zbog kojega su izbili etnički sukobi s albanskom manjinom. Multietnička vladajuća koalicija kaže u priopćenju da zaustavlja popis koji je počeo 1. listopada jer je povjerenstvo zaduženo za njegovu provedbu u ponedjeljak dalo ostavku uz tvrdnju da rezultati popisa neće biti pouzdani. Za sustav podjele vlasti u Makedoniji nužno je znati koliko pripadnika kojega naroda živi u toj zemlji. Prije deset godina izbili su etnički sukobi jer su albanski gerilci tražili veća prava za albansku manjinu pa je jedva izbjegnut građanski rat. U priopćenju se ne kaže kani li vlada i kada nastaviti popis stanovništva. Posljednji je održan 2002. i tada je Albanaca bilo 25 posto. No makedonski Albanci tvrde da ih je više, a sukobi su izbili oko pitanje treba ili popisati ljude koji dulje od godinu dana izbivaju iz Makedonije.
LJUBLJANA
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić sastao se u četvrtak u Ljubljani sa svojim ljubljanskim kolegom Zoranom Jankovičem, na otvaranju razvojne konferencije "Ljubljana - Forum 2011.", posvećene suradnji i razvoju prijestolnica država u srednjoj Europi. I Bandić i Jankovič kandidiraju na parlamentarnim izborima koji se u Sloveniji kao i u Hrvatskoj održavaju 4. prosinca, zagrebački gradonačelnik s listom "Stijena", a Jankovič sa svojom strankom u osnivanju koja će se zvati "Pozitivna Slovenija". Novinare je zato zanimao njihov međusobni odnos i politički angažman. U slovenskim medijima nedavno se pojavila Jankovičeva izjava da mu Bandić svojim putem u politici predstavlja uzor, no Jankovič je u četvrtak ustvrdio da su ga pogrešno citirali.
KIJEV
Ukrajinska sigurnosna služba (SBU) objavila je u četvrtak da je pokrenula još jednu sudsku istragu protiv oporbene čelnice i bivše premijerke Julije Timošenko zbog pokušaja pronevjere 405 milijuna dolara državnog novca 1995. godine. "SBU je pokrenuo sudsku istragu protiv Timošenko i (bivšeg premijera Pavla) Lazarenka" zatočenog u Sjedinjenim Državama, rekao je novinarima čelnik te službe Ivan Derevjanko. Isti dan podignuta je optužnica protiv oporbene čelnice, dodao je. Bivša premijerka koja je u utorak osuđena na sedam godina zatvora zbog "zlouporabe vlasti", ovaj put se tereti za "pokušaj pronevjere državnog novca", istaknuo je Derevjanko. Kako navodi SBU, Timošenko je obvezu povrata duga svoje tvrtke Jedinstveni ukrajinski energetski sustav (SEUU) od 405,5 milijuna dolara prema ruskom ministarstvu obrane prenijela na vladu. Timošenko koja je u to vrijeme bila predsjednica i "stvarna vlasnica" tog poduzeća, djelovala je "u dosluhu" s Lazarenkom koji je od 1995. do 1996. obnašao dužnost potpredsjednika ukrajinske vlade, a od 1996. do 1997. dužnost predsjednika vlade, dodao je Derevjanko.
SYDNEY
Civilni zrakoplov koji je letio na domaćoj liniji u Papui Novoj Gvineji srušio se u četvrtak s 32 putnika i člana posade, priopćile su vlasti, a svjedoci navode da su samo četiri osobe preživjele nesreću. Letjelica Dash-8 tvrtke Airlines of Papua New Guinea (PNG) srušio se u blizini Medanga, na sjevernoj obali, dodaje državno povjerenstvo za istragu o nesrećama (AIC). "Dogodila se nesreća u kojoj je sudjelovao Airlines of Papua New Guinea", rekao je Sid O'Toole, istražitelj AIC-a. "U zrakoplovu su bile 32 osobe, među stradalima ima preživjelih", rekao je ne navodeći podatke o broju žrtava. Očevici su rekli, kako prenosi lokalni tisak, da su preživjele samo četiri osobe iz zrakoplova.
ATENA
Grčki sindikati odlučili su da će produžiti opći štrajk planiran za idući tjedan na 48 sati, dok su se prosvjedi protiv oštrih mjera štednje nastavili i u četvrtak i blokirali su javni prijevoz u Ateni, a također su onemogućili turistima da razgledaju Akropolu. Dok socijalistička vlada premijera Georgea Papandreua uvodi nove rezove kroz parlament, jer to od nje traže međunarodni zajmodavci, sindikati su priopćili da će opći štrajk 19. listopada biti produžen za još jedan dan. Štrajk, koji će paralizirati veći dio zemlje, održava se istodobno s glasovanjem o paketu mjera štednje 20. listopada, tri dana prije summita EU-a za koji se čelnici nadaju da će iznjedriti sveobuhvatno rješenje krize. "Želimo srušiti taj prijedlog zakona koji će uništiti Grčku i njezin narod", rekao je Ilias Iliopulos, glavni tajnik sindikata ADEDY koji predstavlja zaposlenike u javnom sektoru i koordinira štrajk sa sindikatom zaposlenih u privatnom sektoru GSEE.
BERLIN
Francuski ministar znanosti Laurent Wauquiez i njegova njemačka kolegica Annette Schavan rekli su u četvrtak da žele potaknuti ulaganja na polju znanstvenog istraživanja koje namjeravaju učiniti glavnim poljem francusko-njemačke suradnje. Dvoje ministara je u Berlinu potpisalo niz ugovora, napose na polju istraživanja raka i dijabetesa te biotehnologije i informatike. Glavni projekt je vezan uz osnivanje dviju stručnih skupina za istraživanje raka u francuskom institutu Insermu i u njemačkom društvu za istraživanje raka Helmholtzu koji će biti zaduženi za sveobuhvatno francusko-njemačko istraživanje među 400.000 pacijenata. Schavan i Wauquiez su podsjetili da te dvije zemlje imaju 50 posto svih ulaganju u europska znanstvena istraživanja i s 10 posto na svjetskoj razini.
ZAGREB
Ogorčeni nesigurnošću koju proizvode kriza i financijski moćnici, prosvjednici putem internetske stranice 15october.net mobiliziraju nezadovoljnike da im se u subotu pridruže na globalnom prosvjedu "United for Globalchange" (ujedinjeni za globalnu promjenu) uz geslo "Narode svijeta, ustani 15. listopada". Novi oblik osporavanja današnjega svjetskog poretka, rođen u proljeće u Španjolskoj, trebao bi u subotu dobiti međunarodnu dimenziju održe li se globalni nenasilni prosvjedi u 719 gradova u 71 državi, među kojima i u Hrvatskoj. "Vladajući rade za dobrobit šačice ljudi ne mareći za volju velike većine, za ljudsku cijenu i cijenu okoliša koju svi mi moramo platiti. Takvo neodrživo stanje mora prestati" (...) "Ujedinjeni, poručit ćemo političarima i financijskim elitama kojima služe, da sada mi, narod, odlučujemo o našoj budućnosti", piše na internetskoj stranici.
OSLO
Anders Behring Breivik, koji je priznao napad bombom i pucnjavu u kojima je ubio 77 ljudi u srpnju u Norveškoj, rekao je da u Europi postoji 80-ak ćelija militantnih antiislamista poput njega, rekli su u četvrtak norveški istražitelji. Norveška policija prije je rekla da Breivik tvrdi da su u Norveškoj, osim njega, još dvije ili tri ćelije, a drugdje u Europi još "nekoliko" koje dijele njegovu viziju o potrebi zaustavljanja onoga što smatraju islamskom invazijom u Europi. "Nekih tri su u Norveškoj i 80-ak diljem Europe", prenio je policijski tužitelj Christian Hatlo podatke koje je iznio Breivik, dodavši kako "nisu otkrili niti jednu od njih". Po njegovim riječima, Breivik je te podatke iznio ubrzo nakon uhićenja u srpnju, ali policija ih namjerno nije objavljivala kako bi spriječila paniku diljem kontinenta.
VARŠAVA
Poljski premijer Donald Tusk, koji je pobjedom na izborima dobio još četiri godine vlasti, potvrdio je u četvrtak da planira ostati u koaliciji s malom Seljačkom strankom (PSL). Međutim, na prvoj tiskovnoj konferenciji nakon izbora održanih u nedjelju, Tusk je rekao da će prisega nove vlade biti odgođena kako bi se na najmanju moguću mjeru svela ometanja poljskog predsjedništva Europske unije koje traje do kraja godine. Liberalna stranka Donalda Tuska, Građanska platforma, pobijedila je u nedjelju na izborima i imat će 207 od 460 mjesta u donjem domu, Sejmu. PSL će ih imati 28 te će koalicija raspolagati većinom od 235 zastupnika u donjem domu. "Održao sam razgovore s (čelnikom PSL-a) Waldemarom Pawlakom i on se složio samnom (glede obnove koalicije)", rekao je Tusk.
MONROVIA
Dosadašnja predsjednica Liberije Ellen Johnson-Sirleaf, dobitnica Nobelove nagrade za mir 2011., vodi na predsjedničkim izborima s 44,5 posto glasova prema 26,5 posto za Winstona Tubmana, njezinog glavnog protivnika, prema prvim službenim rezultatima objavljenim u četvrtak. Oko 1,8 milijun birača bilo je u utorak pozvano izjasniti se na predsjedničkim izborima koje slijede parlamentarni i senatorski izbori. Liberijci su masovno sudjelovali na izborima čime su pokazali da su odlučni učvrstiti mir u zemlji nakon 14 godina građanskih ratova koji su završili 2003. U tim je ratovima poginulo 250.000 ljudi i uništeno je gospodarstvo. Četiri dana prije izbora Ellen Johnson-Sirleaf je dodijeljena Nobelova nagrada za mir, što je Tubman oštro kritizirao i nazvao "neprihvatljivom i nezasluženom provokacijom" uoči izbora.
MONTREAL
Usluge multifunkcionalnog telefona BlackBerryja u potpunosti su uspostavljene nakon što milijuni korisnika diljem svijeta od ponedjeljka nisu mogli slati sms poruke i e-mailove zbog pogreške u prebacivanju poruka na mrežu, objavio je u četvrtak utemeljitelj tvrtke pametnih telefona Research in Motion (RIM) Mike Lazaridis. "U potpunosti smo uspostavili usluge", rekao je Lazaridis, jedan od dvojice čelnika na telefonskoj konferenciji za novinare. "To je bio najveći kvar u povijesti BlackBerryja", priznao je i dodao da će RIM poduzeti sve kako bi minimalizirao opasnosti ponavljanja kvara tog obima. Lazaridis nije precizirao broj korisnika zahvaćenih kvarom među 70 milijuna pretplatnika kompanije, a nije ni procijenio štetu kvara za tvrtku. Ponovno se ispričao i jamčio da će RIM učiniti sve da vrati povjerenje pretplatnika.
Korisnici u Europi, na Bliskom istoku, u Africi i Indiji od ponedjeljka su imali teškoća u slanju i primanju elektronske pošte i nisu mogli slati poruke niti surfati internetom, dok su se američki i kanadski korisnici žalili na kašnjenja.