Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošloga tjedna oslabio 1,3 posto, na 12.638 bodova, dok je S&P 500 pao 1,7 posto, na 1.340 bodova, a Nasdaq indeks 1,6 posto, na 2.827 bodova.
Terminska cijena nafte na burzi u New Yorku potonula je u četvrtak oko 10 posto, što je jedan od njezinih najvećih dnevnih padova u povijesti. Pritom je, po prvi puta od polovice ožujka, zaronila ispod razine od 100 dolara po barelu.
Bila je to posljedica podataka koji ukazuju na usporavanje rasta američkog i njemačkog gospodarstva, snažnog rasta tečaja dolara i automatskog aktiviranja naloga za prodaju nafte u slučaju pada njezine cijene ispod ključnih razina.
Strahovanja da će slabljenje najvećih svjetskih gospodarstava izazvati pad potražnje izazvala su i oštar pad cijena drugih sirovina, od srebra i zlata, do prirodnog plina.
Reuters/Jefferies CRB indeks, koji prati cijene sirovina u svijetu, potonuo je prošloga tjedna oko 8 posto, što je njegov najveći tjedni pad od srpnja 2008. godine.
„Ovo možda znači da je puknuo balon napuhanih cijena sirovina“, kaže Hugh Johnson, direktor u tvrtki Hugh Johnson Advisors.
Cijene sirovina posljednjih su mjeseci dosezale najviše razine u više godina jer su ulagači očekivali da će rast najvećih svjetskih gospodarstava poticati potražnju za sirovinama. Mnogi analitičari upozoravali su, pak, da su cijene sirovina previsoke, s obzirom na spori oporavak gospodarstava.
Zbog oštrog pada cijena nafte i sirovina, pod najvećim su pritiskom prošloga tjedna bile dionice u energetskom i rudarskom sektoru.
Među rijetkim dobitnicima bio je, pak, zrakoplovni sektor jer pad cijena goriva pozitivno utječe na poslovanje tih kompanija.
Ipak, četverodnevni pad cijena dionica zaustavljen je u petak, jer su ulagače ohrabrili podaci da je u travnju u SAD-u broj zaposlenih porastao za 244.000, što je znatno više od očekivanja i treći mjesec zaredom kako se otvara više od 200.000 novih radnih mjesta.
Kako je pritom u privatnom sektor otvoreno 268.000 novih radnih mjesta, najviše od veljače 2006. godine, što ukazuje na snagu gospodarstva, ulagače nije pokolebao ni rast stope nezaposlenosti s 8,8 na 9 posto.
Dobri podaci s američkog tržišta rada ublažili su strahovanja da bi cijene dionica mogle pasti isto tako oštro kao i cijene sirovina.
Kolika je nesigurnost vladala na Wall Streetu, pokazuje i snažan rast VIX indeks Čikaške burze opcija. Prošloga je tjedna taj 'indeks straha' skočio 24,7 posto, što je njegov najveći tjedni skok u godinu dana. To pokazuje da su ulagači spremni plaćati više kako bi zaštitili svoje portfelje od daljnjeg pada cijena dionica.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks potonuo je 1,54 posto, na 5.976 bodova, dok je frankfurtski DAX pao 0,30 posto, na 7.492 boda, a pariški CAC 1,17 posto, na 4.058 bodova.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks prošloga tjedna ojačao 0,01 posto, na 9.859 bodova.