ZAGREB - Hrvatska je vlada s današnje sjednice Saboru uputila prijedlog izmjena Zakona o radu (ZOR) i konačni prijedlog zakona o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti, a odlukom je onemogućila da zaposleni u državnoj službi dobivaju naknadu za rad u povjerenstvima, vijećima, savjetima, radnim skupinama i drugih sličnim tijelima što su ih osnovali vlada ili ministarstava. „Još više reda i još više rada“, kazala je premijerka Jadranka Kosor ističući da se tom odlukom nalazi prostor za uštede. Po podacima koje je iznijela, više od 49 milijuna kuna prošle je godine utrošeno za naknade za rad u raznim povjerenstvima, vijećima, radnim skupinama i slično. Ako netko dobiva plaću u državnoj upravi nikakvu naknadu ne može dobiti za rad u povjerenstvu u drugom tijelu uprave ili u drugom ministarstvu, kazala je premijerka.
ZAGREB - Strategijom o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske, koju je Vlada prihvatila na današnjoj sjednici, predviđa se donošenje novog, jedinstvenog zakona kojim će se urediti to pitanje, kao i osnivanje Savjeta Vlade te Središnjeg nadležnog tijela za to područje. Time se, kazao je potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković, prvi put sustavno želi urediti odnos s Hrvatima izvan Hrvatske, a što je i ustavna obveza države. Strategija definira tri skupine Hrvata izvan RH - Hrvate u BiH, pripadnike hrvatskih manjina u europskim zemljama (hrvatske manjine) te Hrvate iseljene u prekooceanskim i europskim zemljama (Hrvatsko iseljeništvo/dijaspora), a za svaku je skupinu predviđen poseban plan djelovanja i aktivnosti. "Osnovni cilj je jačanje hrvatskih zajednica u njihovim zemljama nastanjenja i jačanje veza prema Hrvatskoj uređenjem međusobnih i partnerskih odnosa na svim poljima od obostranog interesa te stvaranje uvjeta za održivi povratak", kazao je Jandroković.
ZAGREB - Odbor za Ustav predložio je danas Saboru da skine hitnost s prijedloga novoga zakona o referendumu kako bi ga se raspravilo u dva čitanja, a predsjednik Odbora Vladimir Šeks (HDZ) podržao je inicijativu Ministarstva uprave da se pitanje opoziva neposredno izabranih župana, gradonačelnika i načelnika uredi posebnim zakonom. Šeks je odmah na početku sjednice Odbora izvijestio kako je vladajuća koalicija zauzela stav da se vladin prijedlog zakona ipak raspravi u redovnoj proceduri, a ne po hitnom postupku, što su članovi Odbora i podržali. Državni tajnik Ministarstva uprave Pavao Matičić je, predstavljajući predloženi zakon, potom izvijestio kako Ministarstvo predviđa da se pitanje opoziva neposredno izabranih lokalnih i županijskih čelnika ne regulira Zakonom o referendumu, već posebnim zakonom. Po predloženom, postupak opoziva mogla bi pokrenuti jedna trećina članova predstavničkog tijela, odnosno gradske ili županijske skupštine te gradskog ili općinskog vijeća.
ZAGREB - Izmjene Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, kojima se proceduralno skraćuju rokovi rješavanje zahtjeva i ostvarivanja braniteljskih prava, dobile su tijekom poslijepodnevne saborske rasprave potporu klubova zastupnika, koji su izrazili nadu da će se ubuduće smanjiti nezadovoljstvo branitelja zbog dugotrajnog rješavanja njihovih predmeta. Prijedlog izmjena Zakona o udžbenicima za osnovnu i srednju školu, po kojima bi se udžbenici, tiskani po starom udžbeničkom standardu, mogli prodavati i iduće školske godine, dobio je potporu većine klubova u saborskoj raspravi, u kojoj je SDP posebno upozorio da se obrazovna i udžbenička politika vode bez plana i jasnih ciljeva. Iako su iz SDP-a podržali zakonske izmjene, Marija Lugarić (SDP) smatra da je sadašnja situacija, u kojoj imamo puno tiskanih a neprodanih udžbenika, rezultat populističko-predizbornih poteza vladajuće garniture koja je, kaže, popularnost kupovala besplatnim udžbenicima.
ZAGREB - Ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko izjavio je danas u povodu uhićenja više carinskih i policijskih djelatnika kako se u ovom slučaju radilo o drastičnom primjeru kršenja zakona. Karamarko je to kazao novinarima uoči današnje sjednice Vlade upitan za komentar jučerašnjih uhićenja carinika i policajaca, odnosno podnošenja kaznene prijave protiv čak 57 osoba, među kojima je i 16 carinika, šest policajaca i državni inspektor, a za osmoricu osumnjičenika zatraženo je određivanje istražnog zatvora. Tereti ih se za kaznena djela izbjegavanja carinskog nadzora, zlouporabu položaja i ovlasti, poticanje, krivotvorenje isprava, primanje mita i davanje mita.
ZAGREB - Osmorica uhićenih u antikorupcijskoj akciji na graničnim prijelazima, koje se tereti za više od stotinu kaznenih djela, večeras je određen jednomjesečni istražni zatvor, doznaje se na zagrebačkome Županijskom sudu. Istražna sutkinja Jadranka Mandušić istražni im je zatvor, na zahtjev USKOK-a, odredila zbog mogućeg utjecaja na svjedoke te ponavljanja kaznenog djela, izjavio je Hini glasnogovornik Županijskog suda Krešimir Devčić. Šestorica osumnjičenih, među kojima je i navodni "mozak kriminalne operacije" Milan Galac iz Zaboka, mjesec dana u Remetincu će provesti zbog obje opasnosti. Jednom od njih istražni je zatvor određen samo zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, a drugom zbog mogućnosti ponavljanja nedjela, pojasnio je Devčić. Neslužbeno se doznaje da je osumnjičene carinike i policajce, koje su USKOK-ovi istražitelji pratili duže vrijeme, odao način života koji je bio daleko iznad mogućnosti koje su si mogli priuštiti od redovnih primanja.
ZAGREB - Županijsko državno odvjetništvo u Vukovaru zatražilo je pokretanje istrage protiv 51-godišnjaka kojega tereti da je u studenome 1991. kao komandant Štaba Teritorijalne obrane Borova Sela skrivio smrt 38 zarobljenih hrvatskih civila. Iako su se isprva istražne radnje vodile protiv nepoznatog počinitelja, u priopćenju vukovarskoga Županijskog državnog odvjetništva navodi se da je istražni zahtjev podnesen protiv hrvatskog državljanina s prebivalištem u Srbiji. Neslužbeno se doznaje da je riječ o Radenku Alavanji iz Borova Sela, danas Borova. Osim pokretanja istrage, Županijsko državno odvjetništvo zatražilo je da mu se odredi i pritvor zbog opasnosti od bijega te posebno teških okolnosti u kojima je počinjen zločin za koji ga se sumnjiči. Iako je istražni zahtjev podnesen Županijskome sudu u Vukovaru, u njemu se traži da Državno odvjetništvo zatraži od Vrhovnoga suda da se suđenje provede na jednom od četiri suda specijalizirana za ratne zločine - u Osijeku, Rijeci, Splitu ili Zagrebu.
KOPRIVNICA - Na koprivničkom Općinskom sudu 9. svibnja bit će izrečena presuda u tzv. aferi "Kredit" u kojoj su zbog zajma od pet milijuna kuna koje je "Podravka" isplatila koprivničkoj obućarskoj tvrtki "Slogi" optuženi bivši "Podravkini" čelnici Darko Marinac i Zdravko Šestak te bivši predsjednik uprave koprivničke obućarske tvrtke "Sloge" Darko Šket. Danas je završeno suđenje spomenutoj trojici. Bivši "Podravkini" čelnici Šestak i Marinac optuženi su za poticanje na zloporabu položaja i ovlasti i nesavjesno gospodarsko poslovanje zbog zajma od pet milijuna kuna koje je "Podravka" isplatila "Slozi" znajući da je ta tvornica pred stečajem. Oni su sklopili sporazum o osiguranju novčane tražbine zasnivanjem založnog prava na "Slogine" nekretnine.