ZAGREB - Predsjednik Republike Ivo Josipović izjavio je danas da je dokumentacija iz Ureda predsjednika bila jedan od dokaza na kojem se temelje haške presude generalima, ali ne i jedini. "Iz obrazloženja presude može se isčitati da je to bio jedan od dokaza, nikako ne jedini", odgovorio je Josipović u nakon otvaranja tvornice higijenskih proizvoda Violeta u Sv. Ivanu Zelini, na pitanje novinara kakvu je ulogu u haaškoj presudi generalima imala dokumentacija iz Ureda predsjednika. Napomenuo je i da presudu treba dobro isčitati da bi se dala konačna ocjena. Prema Ustavnom zakonu o suradnji s Haškim sudom, rekao je Josipović, sva državna tijela su dužna surađivati s Haškim sudom. Politika suradnje sa Haškim sudom započela je još za mandata predsjednika Franje Tuđmana, a za njegova predsjednikovanja donesen je ustavni zakon, rekao je Josipović. Po njegovim riječima, sve kasnije vlade, Račanova, Sanaderova i Jadranke Kosor, bile su predane suradnji i nije dobro da ih se sada optužuje da su radili protiv Republike Hrvatske. "Svi su radili za Republiku Hrvatsku", rekao je Josipović.
ZAGREB - Hrvatska biskupska konferencija (HBK) u izjavi u povodu haaške presude hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču ističe da je formulacija iz te presude o "udruženom zločinačkom pothvatu" neutemeljena i teška uvreda hrvatskome narodu, kao i pravdi uopće, te da su istina i pravda osnovni preduvjeti mira i uzajamnog razumijevanja. U današnjoj izjavi hrvatski biskupi kao neutemeljenu i tešku uvredu hrvatskome narodu doživljavaju i presudu tadašnjem državnom hrvatskom vodstvu i generalima koji su vodili oslobodilačke akcije u Domovinskom ratu. Smatraju da ta presuda može postati opasna i indirektna potpora novom nasilju, kao i izvor daljnjih nepravda u svijetu. Zato, ističu biskupi, nastavak suđenja u tom procesu zaslužuje maksimalnu osjetljivost pravnih stručnjaka za istinu i pravdu, kao i pozornost čitave međunarodne zajednice za konačni pravedni pravorijek u tome procesu. Pozivaju sve odgovorne u Hrvatskoj da počinjene zločine istražuju i pravedno kažnjavaju, kako bi pravda postala službenicom mira na našim prostorima. Biskupi ponovno pozivaju hrvatske građane da, unatoč doživljenoj nepravdi, čuvaju svoje dostojanstvo, mir srca i bistrinu uma te sve pozivaju na slogu, zajedništvo i ustrajnost u traženju i prihvaćanju cjelovite istine i pravde. Biskupi izražavaju kršćansku i ljudsku solidarnost s osuđenim generalima i njihovim obiteljima te sa svim nevinim žrtvama i ljudima, bez obzira kojemu narodu pripadali, a stradali su tijekom Domovinskog rata na bilo kojem bojištu od Iloka i Vukovara do Konavala i Dubrovnika.
ZAGREB - Na skupu o društvenim odjecima i pravosudnim konzekvencama prvostupanjske presude generalima Gotovini, Čermaku i Markaču, koji je danas organizirao Centar za suočavanje s prošlošću Documenta, ocijenjeno je među ostalim da je "Hrvatska i dalje nespremna za suočavanje s prošlošću" te kako je "reakcija javnosti na presude rezultat dosta niske informiranosti o tome što se događalo u kolovozu 1995.", a mediji su prozvani da su "proizveli stanje uzbune i opće mobilizacije", pri čemu je istaknuto i kako je dvojbeno je li Haaški sud uopće mogao suditi i primijeniti institut zajedničkoga zločinačkog pothvata. Nacija nije pokazala spremnost da se suoči s prošlošću, ustvrdio je Puhovski, koji je u vrijeme akcije Oluje bio u Hrvatskome helsinškom odboru. Izrazio je uvjerenje da se "udruženi zajednički pothvat više ne može maknuti iz krajnje presude iako", kako je rekao, "vjeruje da će presude generalima biti radikalno smanjene". "Čini mi se da u presudi ima puno dvojbenih stvari, no nije istina da se govori o tome da je država nastala na zločinu, da je akcija Oluja zločinački pothvat, kao što nije istina ni da se tzv. Republika Srpska Krajina proglašava državom", rekao je Puhovski izražavajući nerazumijevanje prema izjavi predsjednika Republike koji je, kako je dodao, "kao profesor kaznenog prava rekao da je šokiran presudom".
ZAGREB - Predsjednica Vlade Jadranka Kosor potpisala je danas sa samoborskim gradonačelnikom Krešom Beljakom ugovor o prijenosu bivše vojarne "Taborec" u vlasništvo grada Samobora, a uskoro bi u te prostore trebala useliti policijska postaja te javna vatrogasna postrojba, dok su u planu i projekti poput doma za starije osobe, centra za mlade, dječjeg vrtića itd. Premijerka Kosor je kazala kako je vlada donijela odluku o donaciji vojarne, čija je vrijednost procjenjena na 53 milijuna kuna, zadovoljna predloženim projektom jer će svi objekti biti iskorišteni za potrebe građana Samobora. Samoborski gradonačelnik naglasio je kako se radi o vrijednom prostoru koji grad nije želio prodati ili iskoristiti na neki drugi način već omogućiti daljnji razvoj grada, što znači da će vojarna biti prenamijenjena za javne i društvene sadržaje. Prostor bivše Vojarne Taborec vlada je odlukom od 10. ožujka ove godine prepustila gradu Samoboru. Radi se o zemljištu površine od oko 15 hektara, s 23 objekta ukupne površine oko 16 tisuća četvornih metara.
ZAGREB - Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva doniralo je danas Zakladi "Hrvatska bez mina" 250 tisuća kuna za edukaciju lokalnog stanovništva na područjima s minski sumnjivim površinama. Potpredsjednik vlade i ministar Božidar Pankretić rekao je kako je vlada dosad u sklopu programa ekonomskog oporavka uložila oko 105 milijuna kuna u razminiranje te više milijuna eura kroz razne fondove namijenjene razminiranju. Istaknuo je da je lokalno stanovništvo potrebno što bolje educirati, dodajući kako su jedna od ciljanih skupina lovci, među kojima je 17 poginulo od mina nakon rata. Upraviteljica te zaklade Đurđa Adlešič naglasila je da će Hrvatska biti razminirana do 2019., a taj će se rok uz mnogo truda moći dostići.
ZAGREB - Hrvatski vojnik u ovom je trenutku "od glave do pete" opremljen hrvatskim proizvodima, izjavio je danas ministar obrane Davor Božinović, predstavljajući novu vojnu čizmu kao zajednički proizvod četiri domaće tvrtke, a koju će za mjesec dana obuvati hrvatski vojnici u zemlji te u međunarodnim misijama. "Zaokružujemo plan o hrvatskom vojniku koji će biti odjeven u hrvatsku odoru, s hrvatskom kacigom, opremljen suvremenim domaćim pištoljem i jurišnom puškom, a od sada i obuven u domaću čizmu", naglasio je Božinović u Administrativnom središtu MORH-a. Činjenicu da je u projektu opremanja vojnika novom čizmom, koji je ukupno koštao 19 milijuna kuna odnosno 580 kuna po čizmi, sudjelovala domaća zajednica ponuditelja (tvrtke INKOP obuća Poznanovec, Borovo kožna obuća Vukovar, Jelen Profesional Čakovec i Obuća Viko Varaždin) vidi kao dokaz kvalitete domaće vojne industrije te kao veliku šansu za njezin izlazak za treća tržišta. Naglasio je da domaći proizvođači već sudjeluju na jakim svjetskim sajmovima vojne opreme, da su već dogovorili "tendere" za 70.000 vojnih čizmi za više stranih država i vojski.
ZAGREB - U povodu pohoda pape Benedikta XVI. Hrvatskoj, predsjednik Hrvatske biskupske konferencije (HBK) mons. Marin Srakić pozvao je danas vjernike da dođu na susret s papom Benediktom XVI., koji će se pod geslom "Zajedno u Kristu" održati 4. i 5. lipnja u Zagrebu. Radosni smo što je Sveti Otac prihvatio poziv hrvatskih biskupa i predstavnika državnih vlasti iako je već imao niz pohoda za ovu godinu pa smo se bojali kako će uključiti još jedan, no kada je čuo za naš poziv, bez oklijevanja ga je prihvatio, rekao je mons. Srakić na konferenciji za novinare. Osim iznimne važnosti za hrvatske vjernike, Papin posjet ima veliku važnost za sve građane i samu Hrvatsku i potvrda je izvanrednih odnosa između Hrvatske i Svete Stolice koji su takvi od samog početka, rekao je ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković, predsjednik Državnog odbora za pripremu i praćenje posjeta sv. Oca Hrvatskoj. Podsjetio je da je Sveta stolica među prvima priznala Hrvatsku, na određeni način prekršivši pravilo da prvo sačeka kako će reagirati većina zemalja. Po njegovim riječima, od tada su njihovi odnosi prijateljski, a Papin posjet će ih osnažiti i učiniti još boljima, te potvrditi privrženost hrvatskog naroda Svetoj Stolici.
ZAGREB - Trojica bivših pripadnika 7. gardijske brigade Puma danas su na zagrebačkome Županijskom sudu posvjedočili da je strijeljanje zarobljenih srpskih vojnika u akciji "Maestral" 1995. naredio zapovjednik brigade general Ivan Korade. Pripadnik topničke bitnice Mario Čuvalo prisjetio se i da je Korade nazvao njegova zapovjednika i rekao da po zarobljenike dođu vojnici koji se žele osvetiti za pogibiju časnika Ivana Tota, zarobljenoga i ubijenog tijekom akcije u izviđanju terena. Milan Čekada, koji je u akciji "Maestral" bio u operativnom odsjeku 7. gardijske brigade, rekao je da je Korade nakon zapovijedi da se zarobljenici ispitaju i ubiju tražio da strijeljanju budu nazočni svi vojnici koji su se našli u sjedištu zapovjedništva. Pomoćnik zapovjednika za logistiku Vladimir Bačani rekao je kako je od Koradea čuo da su zarobljenici ubijeni jer su htjeli pobjeći. Za strijeljanje zarobljenika po Koradeovoj zapovijedi u blizini Glamoča u Bosni i Hercegovini tužiteljstvo uz Novačića tereti Emila Črnčeca, bivšeg zamjenika načelnika Operativne uprave Glavnog stožera HV-a, Tihomira Šavorića, koji je nakon rata izabran za gradskog vijećnika u Ivancu, Roberta Precehtjera, Nenada Jurinca, Gorana Gaća i Roberta Bevaka. Suđenje, na kojemu je već nekoliko svjedoka bivših pripadnika Puma izjavilo da je Korade naredio strijeljanje šestorice zarobljenih vojnika Republike Srpske, nastavlja se 9. svibnja ispitivanjem novih svjedoka.
ZADAR - U organizaciji zadarske Hvidre, predstavnici šest zadarskih braniteljskih udruga dogovorili su se o planu djelovanja kroz pet zahtjeva vezanim uz haašku presudu hrvatskim generalima Gotovini i Markaču. U priopćenju koje je potpisao predsjednik zadarske Hvidre Ivica Arbanas stoji kako te udruge traže hitan sastanak predsjednika Republike Hrvatske, predsjednice Vlade RH i predsjednika Hrvatskoga sabora te donošenje plana aktivnosti za pobijanje optužnice i presude hrvatskim generalima. Također traže hitnu saborsku raspravu o odgovornosti onih koji su, navode, na nezakonit način dijelili dokumente s oznakom državne tajne. U priopćenju stoji kako, bez obzira na to kakva optužnica bila, udruge traže očitovanje državnoga vrha o tome tko su za njih generali Gotovina i Markač. Zadarske braniteljske udruge traže i reviziju Zakona o aboliciji, a najavljuju i podizanje zajedničke tužbe protiv bivšega predsjednika Republike Stjepana Mesića zbog, kako kažu, nezakonitog "dilanja" dokumenata s oznakom državne tajne.
VUKOVAR - Posljednji zapovjednik obrane Vukovara i 204. vukovarske brigade Branko Borković ustvrdio je danas da se progon vukovarskih branitelja nastavlja i intenzivira te da je sve više branitelja koje policija ili državno odvjetništvo pozivaju da se odazovu informativnom razgovoru. Ispitivanja branitelja provode se najčešće ili na osnovi iskaza koji su dali tijekom zatočeništva u srbijanskim logorima ili sudjelovanja u određenim braniteljskim akcijama, izjavio je Borković na konferenciji za novinare održanoj nakon sastanka zapovjednika postrojba 204. brigade. "Upozoravam državne službenike koji provode ispitivanja branitelja na osnovi svjedočenja iz koncentracijskih logora da čine kaznena djela, a branitelje pozivamo da se, čim dobiju poziv za informativne razgovore, jave bilo kojoj braniteljskoj udruzi, a razgovorima se odazovu u pratnji odvjetnika", poručio je Borković.
VARAŽDIN - Predstavnici Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Varaždinske, Karlovačke, Koprivničko-križevačke, Primorsko-goranske i Zagrebačke županije, grada Zagreba i grada Rijeke, Akademije tehničkih znanosti Hrvatske, Hrvatskoga znanstvenog društva za promet i riječke Lučke uprave potpisali su danas Hrvatsku deklaraciju za podupiranje europskoga regionalnog razvoja. Njome se podupiru projekti duž Centralnoga europskog transportnog koridora - Rute 65 (CETC-Ruta 65) na području Hrvatske, a svrha joj je "okupiti relevantne institucije i tvrtke koje podupiru nastojanja članica CETC - Ruta 65, a ne mogu biti direktno uključene u inicijativu". Inicijativom CETC - Ruta 65 želi se uspostaviti zeleni prometni koridor od švedske regije Skane preko Poljske, Češke, Slovačke, Mađarske do hrvatske luke Rijeke, najkraćim putem povezati Baltik i Jadran te tako pridonijeti i boljoj prometnoj povezanosti i gospodarskom razvoju i životnom standardu regija unutar koridora.
ZAGREB - Hrvatska će biti domaćin 17. međunarodnoga studentskog simpozija EuroEnviro koji će se od 20. do 28. svibnja održati u Zagrebu, Fužinama i Rijeci s temom "Bioraznolikost i urbanizam", najavili su danas na konferenciji za novinare voditeljica toga međunarodnoga studentskog simpozija i predsjednica Udruge "Zeleni prozor" Margarita Miletić i direktor tvrtke EkoZelena Europa Robert Kakarigi. Simpozij EuroEnviro s tematikom zaštite okoliša ima 16-godišnju tradiciju u europskim zemljama, a prošle godine u Austriji hrvatski su predstavnici dobili čast organizirati taj važni međunarodni skup. EuroEnviro 2011. u Hrvatskoj će organizirati studenti prirodoslovnih, humanističkih i tehničkih fakulteta ujedinjeni u Udrugu "Zeleni prozor", a očekuje se 50 sudionika iz 29 zemalja svijeta te mnogi studenti iz Hrvatske. Cilj simpozija edukacija mladih stručnjaka i razmjena mišljenja o okolišu i ekopolitičkim problemima", a simpozij će biti otvoren i za sve zainteresirane građane.
ZAGREB - Naklada Pavičić objavila je knjigu "Za vratima domovine" (430 str.) publiciste, leksikografa i prevoditelja Nikice Mihaljevića o sudbinama i pogledima hrvatskih intelektualaca u emigraciji od 1945. do 1990. Nakladnik Josip Pavičić ističe da se u knjizi portretiraju najvažnije inteklektualne osobnosti hrvatske emigracije nakon Drugog svjetskog rata, u rasponu od Ante Cilige, Tiasa Mortigjije, Bogdana Radice, Jure Petričevića i Vinka Nikolića do Hrvoja Lorkovića, Jakše Kušana i Zlatka Markusa. Između emigranata i intelektualaca u domovini bio je podignut teško probojan zid ustvrdio je Pavičić, napominjući kako su ga intelektualaci izvan zemlje još nekako savladavali jer su živjeli u slobodnim zapadnim društvima, ali oni u zemlji gotovo nikako. Emigrantski tekstovi okupljeni su oko nekoliko ključnih tema iz novije hrvatske povijesti a na prvom je mjestu tema svih emigrantskih tema hrvatska državnost i potraga za politikom koja će do nje najbrže dovesti.
ZAGREB - Turistička zajednica grada Zagreba, u suradnji s ustanovom "Academia Cravatica", organizira likovnu manifestaciju KravatArt u sklopu koje će tijekom svibnja i lipnja na četiri istaknuta zagrebačka trga i u Zračnoj luci Plesu biti postavljeno pet instalacija koje je oblikovao akademski kipar Petar Ujević, a pred publikom će ih oslikati ugledni likovni umjetnici.Instalacije, veličine od četiri do pet metara, prikazuju kravatu, a prva će biti postavljena na ulazu u Zračnu luku Pleso u četvrtak, 21. travnja, i idući dan pred publikom će je oslikati akademski slikar Matko Vekić. Projekt umjetničkih instalacija KravatArt dio je šireg projekta Zagreb – Prijestolnica kravate.
ZAGREB - Tvrta "L'Oreal" i UNESCO raspisali su natječaj za međunarodne stipendije „For Women In Science“ za 2012. godinu, namijenjene mladim znanstvenicama iz cijelog svijeta, budućim voditeljicama najvećih svjetskih istraživanja, za njihovo znanstveno usavršavanje u inozemstvu, izvijestili su danas organizatori natječaja, putem agencije Millenium promocija. Programom "Za žene u znanosti" dodjeljuje se 15 stipendija od po 40.000 dolara za svaku dobitnicu, a u svakoj od pet UNESCO-vih regija stipendijom će biti nagrađene tri znanstvenice. Hrvatske znanstvenice se mogu za stipendije prijaviti najkasnije do 27. svibnja 2011. Zainteresirane kandidatkinje svoju prijavu mogu poslati na e-mail adresu unesco@min-kulture.hr i na adresu Ministarstva kulture (Runjaninova 2, Zagreb) najkasnije do 27. svibnja 2011. godine, kako bi se nakon provedenog odabira najviše četiri kandidature iz Hrvatske poslale na daljnju evaluaciju glavnom sjedištu UNESCO-a u Parizu. Natječajna dokumentacija objavljena je na stranicama Ministarstva kulture www.min-kulture.hr.
ZAGREB - Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO) pozvao je danas osobe koje su radile u inozemstvu, a u sljedećih pet godina ispunjavaju uvjete za ostvarivanje prava na mirovinu iz hrvatskog osiguranja, da u područnim službama tog zavoda, po mjestu prebivališta, podnesu zahtjev za utvrđivanje razdoblja osiguranja navršenih u inozemstvu kako bi im se omogućilo što brže ostvarivanje prava na hrvatsku mirovinu. Staž potvrđen od inozemnog nositelja osiguranja u državama s kojima je sklopljen ugovor o socijalnom osiguranju zavod pribraja stažu ostvarenom u Hrvatskoj kako bi se zadovoljio uvjet staža potreban za stjecanje prava na mirovinu iz hrvatskog osiguranja, priopćio je danas HZMO. Također se pozivaju budući umirovljenici da šest mjeseci prije podnošenja zahtjeva za mirovinu (koji se može podnijeti najranije dva mjeseca prije prestanka osiguranja) obavijeste zavod o namjeri odlaska u starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu te da pokretanjem postupka tzv. pretkompletiranja podataka brže ostvare svoje pravo kada podnesu zahtjev za mirovinu.