Euro je prema dolaru skliznuo 0,2 posto na 1,4460 dolara, značajno ispod najviše razine u 15 mjeseci od 1,4521 dolara dotaknute u prvoj polovini tjedna.
Dolar je pak skliznuo prema jenu, i to 0,3 posto, na 83,20 jena.
Moody's je snizio rejting Grčkoj za dvije razine, na Baa3, uz negativnu prognozu i pojašnjenje da očekuje pogoršanje financijske snage vlade i slabije gospodarske prognoze.
Pad vrijednosti eura ipak su ograničila očekivanja nastavljenog udaljavanja monetarne politike eurozone od one SAD-a, koja su dodatno potpirila prilično opuštena stajališta spram inflacije nekolicine vodećih dužnosnika američke središnje banke Fed.
"U kratkome roku razlike u kamatnim stopama i dalje će biti ključni pokretač kretanja eura i dolara, unatoč snižavanjima rejtinga koja su već uračunata u cijene. Rubne zemlje eurozone predstavljaju ključni izvor rizika, no, osim ako ne presahnu spekulacije o dokapitalizaciji španjolskih banaka i restrukturiranju grčkog duga, razlike u kamatnim stopama nastavit će pružati podršku euru", ocjenjuje valutni strateg RBS Global Bankinga Paul Robson.
Europska jedinstvena valuta nije osobito reagirala na podatke o neočekivano visokoj inflaciji u eurozoni u ožujku, u visini 2,7 posto.
Analitičari ističu da tržište ipak još uvijek više zaokuplja pitanje hoće li španjolskim bankama trebati financijski pojas spašavanja nego širi problemi u eurozono. Stoga činjenica da Španjolska izbjegava tražiti međunarodnu kriznu pomoć zasad nastavlja davati podršku euru.
Pozornost ulagača sada je usmjerena na sastanak čelnika skupine 20 najvećih razvijenih i gospodarstava u razvoju tijekom dana u Washingtonu, na kojemu će se razgovarati o neravnotežama između izvozno orijentiranih azijskih zemalja na čelu s Kinom i dugovima opterećenih zapadnih gospodarstava predvođenih SAD-om.