Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 1,4 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Južnoj Koreji, Singapuru i Hong Kongu i Australiji pale između 0,2 i 1,5 posto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u minusu 1,2 posto.
Na početku današnjeg trgovanja japanski Nikkei indeks potonuo je više od 2 posto, no kasnije su gubici ublaženi.
„Sve dok je situacija u nuklearnoj elektrani Fukushima neizvjesna, bit će velikih oscilacija cijene dionica, bez nekog fundamentalnog razloga. Strah je jedini faktor koji ovih dana pokreće tržišta, a kada vas zaskoče vijesti o eksplozijama, rastu temperature i produbljivanju krize, sigurno nećete trgovati mirno“, kaže Yutaka Shiraki, strateg u tvrtki Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.
Japan svim snagama pokušava ohladiti reaktore u elektrani Fukushima, oštećenoj potresom i tsunami valom, i tako spriječiti nuklearnu katastrofu. No, ishod je i dalje neizvjestan.
U svoj toj strci sinoć je na valutnim tržištima tečaj dolara prema japanskoj valuti zaronio na samo 76,25 jena, najnižu razinu u povijesti, potonuvši bez problema ispod prethodnog rekorda od 79,75 jena iz travnja 1995. godine.
Jačanje jena posljedica je procjena da će japanska osiguravajuća društva prodavati svoju imovinu u inozemstvu i kupovati jene kako bi nadoknadila štete od potresa i tsunamija.
Japanska središnja banka nastoji 'ohladiti' tržišta. U financijski je sustav od početka tjedna ubrizgala 55.600 milijardi jena, ili 688 milijardi dolara.
S jačanjem jena rastu i izgledi da će Bank of Japan izravno intervenirati na valutnim tržištima.
Jutros je japanski ministar financija Yoshihiko Noda rast tečaja jena ocijenio špekulativnim i poručio da pažljivo prati zbivanja na tržištu, podsjetivši time ulagače da bi vlasti mogle intervenirati.
Jačanje jena čini japanske proizvode na svjetskim tržištima skupljima, što bi oslabilo treće po veličini svjetsko gospodarstvo ionako uzdrmano golemim štetama od potresa, tsunamija i nuklearne krize.
Nakon prijetnji intervencijom, japanska je valuta oslabila, pa se jutros tečaj dolara kreće oko 79 jena.
I euro slabi prema japanskoj valuti, pa je njegova cijena pala s jučerašnjih 112,85 na 110,30 jena.
Tečaj europske valute prema američkoj pao je, pak, s jučerašnjih 1,3970 na 1,3920 dolara.
Cijene nafte posljednjih dana također oštro osciliraju. Jučer su zbog strahovanja ulagača da će katastrofa u Japanu naštetiti rastu cjelokupnog svjetskog gospodarstva, cijene 'crnog zlata' pale.
No, zbog intenziviranja nemira na Bliskom istoku, u međuvremenu su snažno porasle. Jučer u ovo doba terminska cijena nafte na Londonskom tržištu kretala se oko 107,75 dolara po barelu, a jutros je dosegnula 110,60 dolara.
Na burzi u New Yorku cijena nafte porasla je s jučerašnjih 96,50 na 98,35 dolara.