Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu više od 5 posto, nakon što je u prva dva dana ovoga tjedna potonuo više od 16 posto.
Burzovni indeksi u Šangaju i Južnoj Koreji porasli su više od 1 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Hong Kongu i Australiji ojačale između 0,2 i 0,7 posto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u plusu 0,7 posto.
Rast cijena dionica na Tokijskoj burzi zahvaljuje se pokrivanju kratkih pozicija investicijskih fondova, a tržište je i dalje vrlo ranjivo.
„Sve su oči uprte u nuklearnu elektranu Fukushima i Nikkei će se kretati ovisno o vijestima u vezi nje. Uspon cijena dionica zahvaljuje se pokrivanju kratkih pozicija domaćih i inozemnih fondova, a ne stvarnoj, aktivnoj kupnji jer je velik strah od nuklearne katastrofe“, kaže Fujio Ando, direktor u tvrtki Chibagin Asset Management.
Najnovije vijesti govore o pogoršanju situacije u Fukushimi, gdje je, nakon nove jutrošnje eksplozije, preostalim radnicima naređeno povlačenje iz nuklearke zbog povećane radijacije.
U međuvremenu, središnja japanska banka nastavlja s izvanrednim mjerama kako bi stabilizirala financijska tržišta. Jutros je u bankarski sustav ubrizgala dodatnih 3.500 milijardi jena, ili 43 milijarde dolara, nakon što je u prethodna dva dana ubrizgala 23.000 milijardi jena, ili 283 milijarde dolara.
Na valutnim tržištima jen jača, jer se očekuje da će japanska osiguravajuća društva idućih dana prodavati svoju imovinu u inozemstvu i kupovati jene kako bi nadoknadila štete od potresa. Slično se dogodilo 1995. godine, kada je u tri mjeseca nakon potresa u Kobeu jen prema dolaru ojačao za 20-ak posto.
Jutros je tečaj dolara pao s jučerašnjih 81,80 na 80,75 jena. Jačanje jena je postupno, jer se ulagači plaše intervencije Bank of Japan, s obzirom da uspon tečaja jena šteti japanskim izvoznicima.
I euro je oslabio prema japanskoj valuti, pa je njegova cijena pala s jučerašnjih 113,90 na 112,85 jena.
Tečaj europske valute prema američkoj porastao je, pak, s jučerašnjih 1,3930 na 1,3970 dolara.
Zbog strahovanja ulagača da će katastrofa u Japanu naštetiti rastu cjelokupnog svjetskog gospodarstva, što će smanjiti potražnju za naftom, cijena 'crnog zlata' i dalje pada.
Jutros je terminska cijena nafte na Londonskom tržištu pala za 75 centi, na 107,75 dolara po barelu, a na burzi u New Yorku za 70 centi na 96,50 dolara.