BERLIN - Za njemačko turističko tržište kriza je završena te se ove godine, posebno u ljetnim mjesecima iz te zemlje u svijetu pa i u Hrvatskoj može očekivati veći broj turista nego lani, optimistične su poruke s današnjeg otvaranja najveće svjetske turističke burze ITB u Berlinu u sklopu koje je na konferenciji za medije hrvatsko turističko izaslanstvo na čelu s ministrom turizma Damirom Bajsom predstavilo novosti u hrvatskom turizmu. Hrvatska se na ovogodišnjem 45. ITB-u do 13. ožujka predstavlja između ukupno 11.163 izlagača iz 188 zemalja, što je rekordni ITB do sada. Posebna pažnja, pomalo neuobičajena, kako ocjenjuje struka, daje se Egiptu i Tunisu koje njemački touroperatori zbog zaštite vlastitog kapitala nastoje sniženim cijenama i jačom promocijom održati na tržištu unatoč nemirima u tim zemljama. Rezultati istraživanja centra GfK o njemačkom turističkom tržištu pokazuju da Egipat u Njemačkoj bilježi pad bukinga od 50 posto, a Tunis od čak 85 posto. To se pokušava nadoknaditi nešto nižim cijenama primjerice za Španjolsku i Tursku, koje uz Hrvatsku, Bugarsku, Italiju i Cipar bilježe dvoznamenkasti rast bukinga u odnosu na isto vrijeme lani. Općeniti porast bukinga u Njemačkoj za cijeli svijet trenutno je 18 posto.
LJUBLJANA - Slovenija i Austrija dogovorile su se o formiranju zajedničkog tehničkog povjerenstva koje će usklađivati stajališta o reformi Zajedničke poljoprivredne politike (CAP) predviđene za razdoblje do 2020. budući da imaju iste ili slične poglede na predložene promjene u CAP-u koje predlaže Europska komisija, izjavili su na tiskovnoj konferenciji nakon sastanka u Ljubljani slovenski ministar poljoprivrede Dejan Židan i njegov austrijski kolega Niki Berlakovich. Prvi sastanak zajedničkog povjerenstva uskladit će još više stajališta dviju država s obzirom na promjene europske poljoprivredne politike koje su u pripremi, rekao je Židan, dodajući da će Slovenija i Austrija nastojati stvoriti što veći krug članica EU-a, kako bi učinkovitije zastupale interese država sa sličnom poljoprivredom prema prijedlozima Komisije. Obje se države slažu da proračun EU-a za zajedničku poljoprivrednu politiku ne treba smanjivati.
BRUXELLES - Europska unija u utorak je dogovorila uvođenje novih sankcija režimu libijskog čelnika Moamera Gadafija, koje ciljaju u prvom redu na imovinu libijskog državnog stabilizacijskog fonda (LIA). Smatra se da je dogovor o novim sankcijama koje obuhvaćaju pet gospodarskih 'entiteta', uključujući i libijsku središnju banku, postignut nakon istjecanja roka za usmene prigovore. Sada ih vlade Europske unije moraju odobriti pismenim putem, prenosi agencija AFP tumačenja nekoliko europskih diplomata. Glasnogovornik mađarskog predsjedateljstva EU-a potvrdio je da je postignut načelni dogovor o sankcijama ali je odbio navesti na što se konkretno odnose, rekavši samo kako se nada da će stupiti na snagu do petka. Dogovor je postignut nakon što su stručnjaci otklonili bojazni Malte u vezi s mogućim utjecajem takvih mjera na poslovanje velikih europskih kompanija u kojima LIA ima važne udjele. Taj fond uspostavljen je 2006. radi širenja osnove libijskih državnih prihoda i ima važne udjele u talijanskom UniCreditu, talijanskoj zrakoplovnoj grupaciji i proizvođaču vojne opreme Finmeccanica, klubu Juventus, te izdavačkoj kompaniji Pearson koja izdaje list Financial Times.
MILANO - Najveći talijanski zajmodavac UniCredit priopćio je da je spreman suspendirati glasačka prava libijskim dioničarima nakon što su europski diplomati postigli načelni dogovor o uvođenju novih sankcija režimu libijskog čelnika Moamera Gadafija. UniCredit je spreman zamrznuti glasačka prava libijskih dioničara ako Europska unija definitivno odluči proširiti postojeće sankcije na libijsku imovinu u inozemstvu, kazao je glasnogovornik banke. Libijska je država najveći dioničar UniCredita, sa 7,582-postotnim udjelom, koji uključuje 4,988-postotni udio u vlasništvu libijske središnje banke, te 2,594-postotni udio libijskog državnog stabilizacijskog fonda Libyan Investment Authority. Guverner libijske središnje banke ujedno je i dopredsjednik UniCredita. Talijanski poslovni dnevnik Il Sole 24 Ore procijenio je vrijednost libijskog udjela u toj banci na 3,6 milijardi eura.
PEKING - Kina je u srijedu najavila da će u 2011. uložiti više od 1.300 milijardi juana (142,5 milijardi eura) u 10 milijuna socijalnih stanova za kućanstva slabije platežne moći suočene s vrtoglavim rastom cijena nekretnina. Oko 10 milijuna stanova bit će obnovljeno ili sagrađeno ove godine za kućanstva s niskim primanjima, rekao je zamjenik ministra stanogradnje Qi Ji na rubu godišnjeg zasjedanja Svenarodnog kineskog kongresa. Vlada će uložiti 500 milijardi juana, a ostatak će priskrbiti promotori i same obitelji korisnice kroz povoljne kredite i subvencije, rekao je doministar na konferenciji za novinare u Pekingu. Kina je lani planirala izgraditi 5,8 milijuna stanova za siromašnije stanovnike u čemu nije uspjela, piše službeni tisak. Gradske vlasti uvelike pune svoj proračun prodajom građevinskog zemljišta te zato oklijevaju spustiti cijene zemljišta za gradnju stanova. No, strah od socijalnih nemira i nezadovoljstva zbog rasta cijena hrane i nekretnina primorao je vladu da stambeni problem ozbiljno shvati, piše AFP.
MUENCHEN - Najveća europska zrakoplovna tvrtka EADS izvijestila je da je u prošloj godini ostvarila neto dobit od 553 milijuna eura, u odnosu na gubitak od 763 milijuna u 2009. Tvrtka je istodobno objavila opreznu prognozu za tekuću godinu, predviđajući stabilan rezultat. U 2012. očekuje daljnja poboljšanja. Prihodi su iznosili 45,8 milijardi eura i uvećani su za sedam posto u odnosu na 2009. U konzorciju očekuju da će ove godine isporučiti između 520 i 530 zrakoplova, nakon rekordnih 510 u prošloj godini. Europski proizvođač zrakoplova Airbus glavna je jedinica EADS-a, uz proizvođača helikoptera Eurocopter i graditelja sustava obrane i sigurnosti Cassidian. Grupa je priopćila kako očekuje "jasno poboljšanje" u 2012. uz veće prodane količine, više cijene i rast programa Airbus A380.
MADRID - Ryanair, najveća europska niskobudžetna zrakoplovna kompanija, pozvala je ovoga tjedna Europsku uniju da zabrani štrajkove kontrolorima leta tako da ih proglasi pružateljima "temeljnih usluga". Irska kompanija je prošle godine zbog štrajkova u Belgiji, Francuskoj i Španjolskoj morala otkazati 1.400 letova a na 12.000 letova bilo je kašnjenja što je pogodilo preko 2,5 milijuna putnika. Direktor Ryanaira Michael O'Leary rekao je da bi kontrolore leta koji štrajkaju trebalo otpustiti i zamijeniti kako je učinio američki predsjednik Ronald Reagan 1981. kada je na vrhuncu ljetnih praznika otpustio 11.000 kontrolora leta koji nisu poslušali zapovijed vlade da se vrate na posao. "Politika u Europi trebala bi biti ista kao i u Sjedinjenim Državama. Kontrolore leta trebalo bi proglasiti temeljnom uslugom i prema tome oni ne bi smjeli štrajkati", rekao je na novinskoj konferenciji u Madridu.
FRANKFURT - Daimler i Rolls-Royce predstavili su novo zajedničko ulaganje, uspostavljeno za potrebe preuzimanja njemačkog proizvođača motora i turbina Tognuma. Daimler i Rolls-Royce objavit će službenu ponudu za 100 posto dioničkog kapitala Tognuma, navodi se u priopćenju, uz napomenu da će vrijednost ponude iznositi 24 eura po dionici, odnosno ukupno oko 3,2 milijarde eura. "Ponudu će podastrti zajedničko poduzeće s ravnopravnim udjelima" Daimlera i Rolls-Roycea, napominje se u priopćenju. Tognum ima sjedište u Friedrichshafenu na jugu Njemačke i glavni je dobavljač motora za najvećeg svjetskog proizvođača teških kamiona Daimlera. Daimler već posjeduje 28 posto Tognumovih dionica a zajedno s Rolls-Royceom namjerava kreirati "vodećeg svjetskog aktera na tržištu industrijskih motora".
MUMBAI - Prodaja automobila u Indiji skočila je u veljači gotovo 23 posto u odnosu na godinu ranije, nakon što su kupci razgrabili nove modele na rastućem tržištu automobila na kojem su krediti jeftini. Tako je prošlog mjeseca prodano 189.008 automobila, odnosno 22,6 posto više nego u istom mjesecu prethodne godine, pokazali su podaci Društva indijskih proizvođača automobila (SIAM). U istom je razdoblju prodaja motocikala poskočila za 21 posto dok je prodaja komercijalnih vozila – ključan gospodarski pokazatelj – porasla više od 10 posto. Indija je pretvorena u "bojno polje" velikih proizvođača vozila poput Forda, Renault-Nissana, General Motorsa i Volkswagena, koji su redom lansirali nove modele na tamošnjem tržištu.
LONDON - Cijene nafte porasle su na londonskom tržištu nakon što su se oružani sukobi u Libiji intenzivirali a Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) priopćila da ne vidi potrebu za održavanjem hitnog sastanka kako bi se smanjila zabrinutost u vezi s opskrbom. Cijene barela sirove nafte na londonskom tržištu za isporuke u travnju porasle su 26 centi na 113,32 dolara, nakon što je nakratko dotaknula visokih 114,39 dolara za barel. Na američkom su tržištu cijene pale za 30 centi na 104,74 dolara za barel. Prethodno su nakratko poskočile na 105,19 dolara za barel. "Trgovinu obilježava strah. Strahuje se od eskalacije sukoba, posebno uoči obilježavanja Dana gnjeva u Saudijskoj Arabiji u petak", kazao je Michael Hewson, analitičar iz tvrtke CMC Markets. Problem nije toliko u proizvodnji, koliko u percepciji da bi širenje nemira na Bliskom Istoku moglo utjecati na Saudijsku Arabiju, odnosno njihovu sposobnost povećanja proizvodnje ukoliko se ukaže potreba. OPEC je na svojim internetskim stranicama objavio da je cijena barela referentne košarice njegove nafte u utorak iznosila 109,55 dolara što znači da je bila niža 2,48 dolara u odnosu na dan ranije.
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Ulagače su na europskim tržištima dionica u srijedu oraspoložila poslovna izvješća kompanija i aktivnosti preuzimanja, ali su optimizam donekle prigušile cijene nafte i najnovija aukcija portugalski državnih obveznica. U takvim okolnostima indeks Londonske burze Ftse oslabio je 0,4 posto na 5.951 bod. Frankfurtski DAX istodobno je ojačao 0,4 posto na 7.196 bodova. Indeks Pariške burze CAC također je bio u porastu, i to 0,21 posto, popevši se na 4.026 bodova. "Europa je danas svjedočila snažnim poslovnim izvješćima, posebno u Njemačkoj", kazao je jedan trgovac u Frankfurtu. "Dobre vijesti o dividendi u Lufthansi i optimistična izvješća EADS-a i Symresa podižu indekse", dodaje. Raspoloženje je donekle 'prizemljila' aukcija portugalskih državnih obveznica, koja je uspješno dokončana ali uz više kamate koje navode na zaključak da bi vlada u Lisabonu u konačnici ipak mogla zatražiti međunarodnu pomoć.
TOKYO - Na azijskim se burzama jutros trgovalo oprezno, unatoč padu cijena nafte i rastu cijena dionica na Wall Streetu. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks ojačao 0,6 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,2 i 0,6 posto. Burzovni indeksi u Šangaju, Singapuru i Australiji pali su između 0,1 i 0,8 posto, a MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer. Premda su jučer cijene dionica na Wall Streetu osjetno porasle, azijski su ulagači jutros suzdržani. Ulagači su oprezni zbog razvoja stanja u Libiji, gdje bijesni sukob između protivnika i pristaša režima Moamera Gadafija. Čeka se i ishod prosvjeda u zemljama Bliskog istoka.
NEW YORK - Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica porasle jer su ulagače ohrabrili pad cijena nafte s najviših razina u dvije i pol godine i bolji od predviđanog poslovni planovi Bank of America. Dow Jones indeks je skočio 124 boda, ili 1,03 posto, na 12.214 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,89 posto, na 1.321 bod, a Nasdaq indeks 0,73 posto, na 2.765 bodova. Zahvaljujući padu cijena nafte, jučer su porasle cijene dionica u devet od 10 sektora S&P indeksa. Jedini gubitnik bio je energetski sektor, s padom od 0,6 posto. Među najvećim je dobitnicima bio S&P indeks financijskog sektora, koji je skočio 2,2 posto. Cijena dionice Bank of America skočila je 4,7 posto, a poskupile su i dionice drugih banaka jer se ulagači nadaju da bi snažnije poslovanje banke uskoro moglo povećati dividende. Dow Jones indeks građevinskog sektora porastao je 4,9 posto.