RIM - Cijene hrane nastavile su rasti u veljači širom svijeta, pa je indeks koji izrađuje agencija Ujedinjenih naroda za hranu (FAO) zabilježio novi rekord, očitujući poskupljenje svih osnovnih prehrambenih namirnica, osim šećera. Indeks koji mjeri mjesečne promjene cijena košarice prehrambenih proizvoda, uključujući žitarice, uljarice, mliječne proizvode, meso i šećer iznosio je i veljači prosječnih 236 bodova, u odnosu na 230,7 bodova u siječnju. Time su cijene u prosjeku porasle u odnosu na siječanj za 2,2 posto, konstatiraju u FAO-u. Trend rasta nastavljen je osmi mjesec zaredom.
LUXEMBURG - Promet u maloprodaji u siječnju je na mjesečnoj razini porastao 0,4 posto u eurozoni, te 0,6 posto u Europskoj uniji, objavio je statistički ured EU-a. U posljednjem prošlogodišnjem mjesecu promet je na mjesečnoj razini pao i u eurozoni i u 27 članica Europske unije, i to za revidiranih 0,4 odnosno za 0,3 posto. Na godišnjoj razini promet je u siječnju u eurozoni uvećan 0,7 posto, a u Uniji čak 1,9 posto.
LUXEMBOURG - Gospodarstvo eurozone u četvrtom tromjesečju 2010. poraslo je za 0,3 posto prema prethodnom tromjesečju i za dva posto u odnosu na isto razdoblje godine ranije, objavio je europski statistički ured Eurostat. Istodobno je bruto domaći proizvod (BDP) 27-članog EU-a prema tromjesečju ranije porastao 0,2 posto, dok je u usporedbi s četvrtim tromjesečjem godine ranije uvećan 2,1 posto, pokazuju desezonirani podaci toga ureda. Iz toga proizlazi da je gospodarski rast eurozone u 2010. iznosio 1,7 posto a u EU 1,8 posto. U 2009. zabilježen je pad BDP-a eurozone za 4,1 posto a EU-a za 4,2 posto, objavio je nadalje Eurostat.
LONDON - Poslovne aktivnosti u eurozoni rasle su u veljači najbržim tempom u gotovo pet godina, pri čemu su snažnu izvedbu Njemačke i Francuske poduprla i rubna gospodarstva eurozone, pokazalo je u četvrtak objavljeno utjecano izvješće britanske tvrtke Markit. Prema konačnim podacima te tvrtke, ukupni indeks menadžera nabave (PMI) za eurozonu u veljači je porastao na 58,2 boda, što je njegova najveća vrijednost od srpnja 2006. Time je tvrtka blago snizila prvu procjenu, u kojoj je vrijednost indeksa određena na 58,4 boda. Rastom je ponovno predvodio proizvodni sektor. U uslužnom su pak sektoru aktivnosti rasle najbržim tempom od kolovoza 2007.
BRUXELLES - Regulatori Europske unije za bankovni sektor objavili su da će u petak pokrenuti provjere otpornosti banaka na krizu, čiji će rezultati biti objavljeni u lipnju. Provjere će biti provedene prema temeljnom i prema nepovoljnom makrogospodarskom scenariju kojeg je sročila Europska središnja banka kako bi se procijenila solventnost banaka u slučaju hipotetskih nepovoljnih zbivanja u gospodarstvu. European Banking Authority (EBA) banke će o pojedinostima scenarija izvijestiti banke još ovaj tjedan. Makrogospodarski scenarij i imena banaka podvrgnutih provjeri bit će objavljeni 18. ožujka.
LJUBLJANA - Mercator čeka odgovor na svoje pismo hrvatskom Agrokoru o mogućnosti da preuzme njegov trgovački lanac Konzum, izjavio je danas predsjednik uprave Mercatora Žiga Debeljak. Potvrdio je da je predsjedniku Agrokora Ivici Todoriću uputio pismo u kojemu mu je predložio razgovore o strateškoj suradnji. Agrokor bi po tim prijedlozima zadržao liderski položaj u poljoprivredi i prehrambenoj industriji dok bi Mercator učvršćivao poziciju u segmentu maloprodaje robe široke potrošnje. Todorić još nije odgovorio na prijedlog, kazao je Debeljak. O mogućnosti pak da Agrokor preuzme Mercator Debeljak je na rekao da uprava Mercatora ne komentira vlasničku strukturu kompanije i da je to pitanje za vlasnike Mercatorovih dionica.
FRANKFURT - Promet u njemačkoj maloprodaji u siječnju je uvećan 2,6 posto u odnosu na isti mjesec godine ranije, dok je u nominalnom izrazu rast iznosio 3,8 posto, priopćio je njemački statistički ured. Na mjesečnoj razini promet je u siječnju povećan za 1,4 posto, odnosno za 1,3 posto u nominalnom izrazu, što je znak da potrošnja počinje sudjelovati u njemačkom gospodarskom oporavku, uz izvoz, inače tradicionalni pokretač njemačkog rasta, ističe Destatis. Analitičari su očekivali pad prometa i na mjesečnoj i na godišnjoj razini.
TOKIO - Japanski i južnokorejski proizvođači čelika pristali su platiti oko 150 milijardi jena (1,83 milijarde dolara) za 15-postotni udio u brazilskoj rudarskoj tvrtki CBMM koja se bavi iskapanjem rijetkih metala, prenose japanski mediji. Japanske tvrtke uložit će ukupno 100 milijardi jena u kupnju 10-postotnog udjela u Companhia Brasileira de Metalurgia e Mineracao (CBMM), dok će južnokorejska strana uložiti 50 milijardi jena za preuzimanje 5-postotnog udjela u toj kompaniji. Time si kompanije žele osigurati izvore sirovina, s obzirom na pojačanu potražnju za čelikom iz gospodarstava u nastajanju poput Kine i Indije.
LONDON - Izvršnom direktoru britanskog farmaceutskog diva GlaxoSmithKlinea Andrewu Wittyju plaća je u 2010. smanjena za 734 tisuće funti na 2,3 milijuna funti zato što tvrtka nije ostvarila ciljanu dobit. Odluka o smanjenju donesena je nakon strmog pada prodaje kontroverznog lijeka za dijabetes Avandia, koji je prošle godine povučen s europskog tržišta a u Sjedinjenim Državama njegova je prodaja ograničena. Temeljna plaća izvršnog direktora tvrtke ostala je u 2010. nepromijenjena na milijun funti, ali mu je bonus smanjen na 1,177 milijuna funti, s dva milijuna funti u 2009.
LONDON - Cijene sirove nafte na međunarodnim su tržištima u četvrtak potonule nakon što je Liga arapskih država priopćila da se razmatra mirovni plan za Libiju. Cijene barela sirove nafte na londonskom su tržištu nakratko potonule više od tri dolara, na 113,09 dolara. Kasnije su se stabilizirale na 115,80 dolara. Na tržištu u New Yorku bile su u minusu 35 centi i iznosile su 101,88 dolara. Procjenjuje se da su proturežimski nemiri u Libiji gotovo prepolovili proizvodnju te zemlje, s 1,6 milijuna barela dnevno na 700 do 750 tisuća. Industrijski čelnici ocjenjuju da bi bilo kakva naznaka obnove proizvodnje pomogla umiriti tržišta nafte. Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je priopćila da je košarica nafte tog kartela u srijedu stajala 110,84 dolara za barel, što je 2,57 dolara više nego dan ranije.
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europski burzovni indeksi u četvrtak su ojačali, poduprti dobrim pokazateljima iz SAD-a koji su ojačali optimizam u vezi globalnog gospodarskog rasta. Podršku indeksima pružio je i pad cijena nafte a dobrom raspoloženju ulagača pomogli su i najnoviji podaci o rastu sektora usluga eurozone u veljači. U takvim je okolnostima indeks londonske burze Ftse ojačao 1,23 posto, na 5.987 bodova, dok su oko 1,3 posto na dobitku bili frankfurtski DAX, popevši se na 7.279 bodova, te pariški CAC, popevši se na 4.086 bodova. Najveći dobitnici zabilježeni su u tehnološkom sektoru.
TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, zahvaljujući naznakama jačanja američkog gospodarstva i stabilizaciji indeksa na Wall Streetu nakon oštroga pada dan prije. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks porastao gotovo 1 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji skočile više od 2 posto. Burzovni indeksi u Australiji, Šangaju, Hong Kongu i Singapuru ojačali su između 0,1 i 1,1 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio na dobitku više od 1 posto. Azijske ulagače ohrabrila je jučerašnja stabilizacija cijena dionica na Wall Streetu, nakon oštrog pada dan prije, izazvanog snažnim rastom cijena nafte.
NEW YORK - Nakon oštrog pada dan prije, u srijedu su na Wall Streetu cijene dionica blago porasle jer su ulagače ohrabrili podaci koji ukazuju na jačanje američkog gospodarstva, pa su vijesti o daljnjem rastu cijena nafte pale u drugi plan. Dow Jones indeks ojačao je osam bodova, ili 0,07 posto, na 12.066 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,16 posto, na 1.308 bodova, a Nasdaq indeks 0,39 posto, na 2.748 bodova. Zahvaljujući dobrim makroekonomskim podacima, cijene dionica porasle su jučer u osam od 10 sektora, čak i u onima koji su vrlo osjetljivi na kretanja cijena goriva.